یوکیو آمانو: ایران با آژانس همکاری نمی‌کند

به روز شده:  23:54 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391
یوکیو آمانو

آقای آمانو در گزارشش گفته آژانس همچنان بر ادامه مذاکره‌ها متعهد خواهد بود

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گزارشی که به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده است، می‌گوید ایران با این سازمان همکاری‌های لازم را ندارد.

آقای آمانو در این گزارش که روز دوشنبه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه شده می‌گوید از نوامبر سال گذشته، در پی انتشار گزارش فعالیت‌های ایران در سایت پارچین، مذاکرات آژانس با ایران افزایش پیدا کرده است.

اما آقای آمانو می‌گوید این مذاکره‌ها "هیچ نتیجه ملموسی تا کنون" در بر نداشته است.

وی گفته در حالی که آژانس همچنان تلاش می‌کند مطمئن شود از مواد هسته ای ایران به طور صلح آمیز استفاده می شود، ایران کمکی برای شناسایی منابع غیر علنی خود به آژانس نکرده است.

مدیر کل آژانس انرژی اتمی می گوید "به همین دلیل است که ما نمی توانیم به طور قطعی بگوییم از تمامی مواد هسته ای در ایران استفاده صلح آمیز می شود."

با این حال آقای آمانو گفته آژانس همچنان به مذاکره با ایران متعهد است.

ایران همچنان بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده است.

در ماه سپتامبر (شهریور)، آقای آمانو در نشست شورای حکام در وین از ایران خواسته بود دسترسی به سایت نظامی پارچین را بدون تاخیر فراهم کند. وی نحوه برخود ایران در این زمینه را نا‌امید کننده توصیف کرده بود.

در آن زمان علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، گفته بود که ایران به همکاری با آژانس ادامه خواهد داد، اما "اول باید چهار چوب کار مشخص شود تا هر دو طرف بدانند که وظیفه شان چیست."

در پی انتشار گزارش اخیر هم، محمد خزایی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، آنرا "غیر معتبر و ساختگی" خواند و گفت اسرائیل و آمریکا نگارش آنرا بر عهده داشته اند.

در این گزارش نگرانی‌هایی نیز نسبت به فعالیت‌های هسته ای کره شمالی بیان شده است.

علاوه بر این، آقای آمانو از دولت سوریه خواسته درباره سایت دیرالزور توضیح دهد. بر اساس گزارش‌ها جنگنده‌های اسرائیلی در سال ۲۰۰۷ این مکان را بمباران کردند. به گفته آژانس احتمالا از این مکان برای ساخت راکتورهای هسته ای مخفی استفاده می‌شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.