اعتراض یک مقام بهداشتی ایران به 'سکوت سازمان ملل' در مقابل تحریم دارویی

به روز شده:  19:25 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391
تحریم دارویی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با ارسال نامه به دبیر کل سازمان ملل از تحریم دارویی ایران انتقاد کرده

شهاب الدین صدر، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران با ارسال نامه‌ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از تاثیر تحریم‌های اتخاد شده علیه ایران بر مسائل دارویی و پزشکی این کشور انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، آقای صدر در این این نامه نوشته است: "براساس کدامین قانون و مجوز و یا معیار اخلاقی، دینی و انسانی دارو و نیازهای اولیه بهداشتی و درمانی را برای کودکان، زنان و مردان یک ملت تحریم می‌کنند و سازمان مللی که جنابعالی در مسند ریاست آن تکیه زده‌ اید سکوت اختیار می‌کند؟"

رئیس کل نظام پرشکی ایران نوشته است: "می‌بایست در این شرایط، دغدغه های اصلی اش دفاع از حقوق مردم بی گناه، کودکان، مردان و زنانی باشد که سلامت آنان به خطر افتاده و نیازمند دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی می‌باشد، نه آنکه با سکوت بی معنا و غیرانسانی خود، مسیر را برای جنایتکاران و متجاوزان به حقوق انسانی ملت‌ها هموارتر سازد."

بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در اواسط مهرماه در گزارشی اعلام کرد که مردم ایران در نتیجه تحریم‌ها "فشار زیادی را متحمل شده اند." وی در این گزارش اشاره کرد که اقدام‌های بشردوستانه در ایران به دلیل تحریم‌ها دچار مشکل عمده شده است.

به گفته او محدودیت‌های بانکی، صادرات دارو به ایران را با مشکل روبرو کرده و بسیاری از شرکت‌ها از ارسال دارو به ایران خودداری می‌کنند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، مشکلاتی که به دلیل تحریم‌ بانک‌های ایران و صادر نشدن اسناد اعتباری در پرداخت پول به وجود آمده، عملا خرید از اتحادیه اروپا و شرکای آن را به صفر رسانده است و داروها و کالاهای موجود در بازار پزشکی، به خریدهای قبل از تحریم ها مربوط می شود.

به گفته برخی صاحبنظران، تحریم‌ها در برخی مواد اولیه ضروری برای تولید دارو ممکن است موجب رونق قاچاق دارو و سوءاستفاده شود.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران پیشتر گفته بود که "تحریم نبودن داروی ایران یک دروغ بزرگ است و طبق معادلات انسان‌دوستانه دارو و حوزه پزشکی نباید در تحریم‌ها قرار گیرد."

نبود حمایت دولتی برای تامین ارز دولتی برای واردکنندگان دارو و مواد اولیه آن، از دیگر دلایل اصلی کمبود دارو است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.