رفسنجانی خواستار بررسی 'بدون تعجیل' تغییر قانون انتخابات شوراها شد

به روز شده:  18:22 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

آقای هاشمی رفسنجانی از قانون فعلی انتخابات شوراها تمجید کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران خواسته است قانون انتخابات شوراها 'بدون تعجیل' بررسی شود.

آقای هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه، هفدهم آبان (هفتم نوامبر) از قانون کنونی انتخابات و تشکیل شوراهای اسلامی تمجید کرده و گفته است "چنانچه نیاز به تغییراتی در این قانون احساس می‌شود، باید به صورت لایحه و در زمان مناسب که منتج به نتیجه‌گیری مفید شود به مجلس شورای اسلامی ارائه شود."

کلیات اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا یک ماه پیش از این در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

در حال حاضر بر خلاف دیگر انتخاباتی که در ایران برگزار می شود، شورای نگهبان دخالتی در تایید صلاحیت نامزدهای نمایندگی در انتخابات شوراهای شهر و روستا ندارد.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات با شورای نگهبان است.

در دو دهه اخیر شورای نگهبان صلاحیت کثیری از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی، خبرگان و داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.

اجرای قانون شوراها گرچه از در قانون اساسی جمهوری اسلامی درج شده بود اما تا سال ۱۳۷۷خورشیدی که دولت محمد خاتمی آن را به اجرا گذاشت، معطل مانده بود.

چهارمین دوره انتخابات شوراها که قرار بود چندی پس از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۱۳۸۸ برگزار شود، با هدف تجمیع انتخابات و برگزاری همزمان آن با انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر افتاد.

در آن زمان هنوز تظاهرات خیابانی در اعتراض به نتیجه انتخابات که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شده بود، ادامه داشت.

انتخابات شوراها مطابق مصوبه مجلس ایران همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است بیست و چهارم خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.