بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – هفدهم آبان

به روز شده:  05:59 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

روزنامه های امروز صبح تهران، به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعتنای چندانی نکرده و در مقابل به انعکاس پاسخ ایران به گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی و جدال مجلسیان بر سر تفسیر نظر آیت الله خامنه ای و سئوال از رییس جمهور توجه بسیار دارند.

دیدار جمعی از اصلاح طلبان با هاشمی رفسنجانی و تاکید وی برای شرکت همگی در انتخابات از جمله مطالب مهم دیگر این روزنامه هاست.

اوباما یا رامنی، برای ایران کدام بهترند؟

کارتون نادر رحمانی، اعتماد

کلیک اعتماد نظر چند تنی از صاحب نظران را درباره انتخابات آمریکا و تاثیرش بر ایران پرسیده: غلامحسین ‏کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران گفته فکر می‌کنم این به خود ما در داخل برمی گردد که چه سیاست‌‏ورزی ای باید در ایران داشته باشیم. اگر این مساله را بررسی کنیم، می‌بینیم که هم از ناحیه دموکرات‌ها ‏ضربه خورده‌ایم و هم از جمهوریخواهان. معتقدم به صورت مطلق نمی ‏توان گفت که رامنی بهتر است یا اوباما.

صادق زیباکلام به نوشته این روزنامه گفته دست کم و در ‏کوتاه‌مدت به نفع ایران خواهد بود که اوباما پیروز شود. به این دلیل که در جریان رقابت‌های انتخاباتی آقای ‏میت رامنی انتقادهای بسیاری به اوباما وارد می کرد مبنی بر اینکه آن مقداری که باید و شاید به ایران سخت ‏نگرفته و با ایران مماشات کرده‌اید و برای شما خیلی مهم نیست که ایران در حال دستیابی به سلاح هسته‌ ایی و ‏تکنولوژی تولید سلاح هسته‌ ایی نزدیک می‌شود.

عباس عبدی اظهار نظر کرده که منتقدان عادی و رادیکال ‏حکومتی، رامنی را ترجیح می‌دهند. اینها در مجموع فکر می‌کنند که جمهوریخواهان بیشتر اهل مصالحه هستند ‏و احتمالا در سیاست‌های منطقه‌یی هم متفاوت‌تر از دموکرات‌ها برخورد می‌کنند. اما تحلیل من این است که ‏تفاوت جمهوریخواهان و دموکرات‌ها مربوط به مسائل داخلی امریکا و نه مسائل خارجی این کشور ‏است.

محمد خوش‌چهره اقتصاددان اما به اعتماد گفته فضای داخلی ایران مساله‌یی است که آمریکایی‌ها را ترغیب به برخورد با ایران یا مولفه بازدارنده از این ‏رفتار می‌کند. ما بیش از آنکه به انتخابات آمریکا نگاه کنیم باید به مسائل داخلی خودمان توجه داشته باشیم. آنهایی ‏که به اوباما خوش‌بین هستند از این مساله غافلند که اوباما پس از پیروزی بر ضریب تحریم‌ها و فشارهای ‏علیه ایران خواهد افزود.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

نعمت احمدی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته بر این باورم که دوباره باراک اوباما انتخاب خواهد شد هر چند عده‌ای براین باورند که طوفان سندی به کمک اوباما آمد و توازن را به نفع او به هم زد و حالا اکثریت آمریکاییان می‌گویند - چهارسال دیگر بمان و کشور را اداره کن - ممکن است از زبان یک آمریکایی گفتن این جمله که بمان و کشور را برای ۴ سال دیگر اداره کن، ادامه سیاست اوباما برای چهار سال آینده باشد اما برای دیگر مردم جهان این ماندن چه تفسیری خواهد داشت؟

به نظر این حقوقدان کسانی که معتقدند انتخاب اوباما مانع از جنگ می‌شود درست فکر می‌کنند، اما اینکه انتخاب مجدد اوباما برای ایران کم خطرتر از رامنی باشد اشتباه می‌کنند اوباما این فرصت را دارد که گفت‌وگوی مستقیم را با ایران طرح ریزی کند ممکن است تاریخ گفت‌وگو را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران موکول کند در این صورت از هم اکنون باید به فکر انتخاب دولت مقتدر اما پیگیر در امر گفت‌وگو بود.

آمریکائی‌های عقب افتاده

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم کلیک سالاری نوشته اگر اوباما پیروز شود‌، در واقع مشت محکمی به دهان رامنی خورده است و اگر رامنی پیروز شود‌، در واقع مشت محکمی به دهان اوباما خورده است‌. یعنی در هر دو صورت‌، ما با مشت محکمی به دهان یک کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا طرف هستیم و خوش به حالمان می‌شود!

این مقاله از قول یک خبرگزاری جناح راست داخلی خبر داده که روزنامه کریستین ساینس مانیتور نوشت آیا نرم‌افزار رای‌گیری در ایالت اوهایوی آمریکا راهی برای تقلب است؟

طنز نویس مردم سالاری پرسیده با توجه به این خبر شاید بعضی افراد تصور کنند که طی روزهای آینده کریستین ساینس مانیتور توقیف خواهد شد‌، اما اگر از ما بپرسید به اطلاع و استحضار شما می‌رسانیم که بعید است‌. در واقع آمریکایی‌ها آنقدر عقب‌افتاده هستند‌، آنقدر عقب‌افتاده هستند که بابت این حرف‌ها‌، رسانه‌ها را توقیف یا فیلتر نمی‌کنند!

البته بدبختی و ضعف آنها به این مورد محدود نمی‌شود و تا دلتان بخواهد می‌شود از بی عرضگی آنها تعریف کرد و خندید: مثلا وقتی دلارشان هر روز بیشتر از دیروز گران می‌شود‌، نمی‌توانند جلوی بالا رفتن قیمتش را بگیرند و همین طور انگشت به دهان می‌مانند‌! یا وقتی توفان عظیم سندی نیویورک را زیر و رو می‌کند و فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌دهد‌، فقط ۱۰۶ نفر کشته می‌دهند و هر کاری می‌کنند نمی‌توانند جنازه بیشتری پیدا کنند و آمار تلفات را بالاتر ببرند!

بازگشت به کوپنیسم

شیرزاد عبداللهی در مقاله کلیک اعتماد نوشته یک کارمند دولت می‌گوید: «وقتی ۹۰ درصد حقوق من صرف خرید مایحتاج اولیه زندگی می‌شود بهتر است که دولت به جای پرداخت حقوق به ما لبنیات، مرغ، گوشت، برنج و... بدهد و تعاونی‌های کارمندی را راه بیندازد و ما را از جنگ اعصاب خرید روزانه نجات دهد». احمد توکلی نماینده مجلس چند هفته پیش خواستار بازگشت کوپن به اقتصاد ایران شد. حالا هم محمد خوش‌چهره از اعضای سابق تیم اقتصادی احمدی‌نژاد و منتقد کنونی دولت، به سایت قانون گفته است که دولت یارانه نقدی را حذف و به مردم جیره غذایی بدهد!

نویسنده این مقاله با اشاره به تاریخچه کوپن در ایران نوشته که مهندس عزت الله سحابی اول بار این را بعد از انتخاب پیشنهاد کرد و این ایده را از چرچیل نخست‌وزیر زمان جنگ جهانی دوم انگلستان وام گرفته است که در خاطرات خود نوشته، در طول پنج سال جنگ جهانی دوم در انگلستان، تورم ۱۰ تا ۱۲ درصد بیشتر نبود، چون توزیع کالاهای اساسی و ضروریشان را کنترل می‌کردند و این کالاها را به صورت جیره‌بندی به مردم می‌دادند. خب کشور انگلیس که مهد سرمایه‌داری و لیبرالیسم در آن موقع بود در زمان جنگ تصمیم به این کار گرفته بود. پس ما هم می‌توانستیم دست به جیره‌بندی بزنیم... هر چند ما هم این ستاد را به طور موقت در نظر گرفته بودیم و هم اینکه فقط کالاهای مهم و ضروری، نه همه کالاها...».

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

مقاله اعتماد با این سئوال که آیا واقعا راه دیگری برای برون‌رفت از اوضاع کنونی وجود ندارد نوشته سیستم کوپنی یک راه‌حل اضطراری و موقت است اما در درازمدت، آحاد جامعه را درگیر آب و نان و مایحتاج اولیه زندگی می‌کند و به دلیل تفاوت قیمت دولتی و قیمت آزاد کالا در ذات خود فسادپرور است. وظیفه اصلی دولت‌ها تامین امنیت و رفاه و آسایش مردم است. دولت‌ها باید برای حل مشکلات راه‌حل‌هایی را انتخاب کنند که کمترین سختی را برای مردم به بار آورد. اینکه به جای برگه‌های کاغذی کارت الکترونیک در اختیار مردم قرار گیرد تغییر چندانی در صورت مساله نمی‌دهد. برقراری دوباره این سیستم در ایران که قرار است در سال ۱۴۰۴ قدرت اول منطقه شود، گامی به عقب است.

حسین راغفر در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته بر اساس اخبار منتشر شده در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها به نقل از مقامات رسمی در مجلس،‌دولت دارای کسری بودجه ۳۳ درصدی در بودجه سال جاری خود شده که گفته می‌شود پس از پایان جنگ هشت ساله بی‌سابقه بوده و اثرات تخریبی آن باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد بلکه افق دید متولیان امر تغییر پیدا کند. کسری بودجه بی‌سابقه دولت آثار مخرب اقتصادی زیادی دارد که یکی از آنها تاثیر مستقیم بر تورم نه کنونی بلکه تورم سال‌های آتی است که دولت به ناچار باید از طریق دستورالعمل‌های مالیاتی سعی در تامین آن از طریق افزایش درصد مالیات بر خرید، تولید، مشاغل و... کند. دولت بخش دیگری از کسری بودجه را از طریق منابع طبیعی نفت و گاز که سهم نسل‌های آتی است تامین می‌کند.

به نوشته این اقتصاددان در ایران که بسیاری از خدمات عمومی از سوی بخش عمومی یا همان دولت تامین می‌شود، دولت‌های بعدی نیز به دلیل تنظیم انقباضی بودجه و کسری موجود دچار مشکل جدی می‌شوند چراکه کسری‌ها در بودجه سال و سال‌های بعدی می‌آید و به همین علت، عرضه خدمات عمومی در سال‌های آتی کاهش خواهد یافت. این وضعیت می‌تواند به تعمیق و گسترش رکود اقتصاد و تورمی فعلی بینجامد.

خلاصه مقاله اعتماد این که حذف انحصارهای شکل گرفته در اقتصاد کشور طی ۷ سال اخیر از جمله مهم‌ترین لازمه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوص در زمینه‌های مختلف تولید و خدمات است. شرایط انحصاری در اقتصاد و تداوم آن به اصلی‌ترین مانع حضور بخش خصوصی، شکل‌گیری فضای رقابتی و سازنده برای تولید در سطح کشور تبدیل شده است. توجه به محورهای بالا کلید عبور از مشکلات مطرح شده و رسیدن به یک نقطه تقریبا متعادل است تا کشور بیش از این دچار مشکلات اقتصادی در اثر سوء مدیریت‌ها نشود.

وعده‌های به زمین مانده و هشت ماه وقت

فریبا رحمانی در کلیک تهران‌ امروز نوشته حتی به کوچک‌ترین روستا یا شهر دور افتاده که سفر کند هنگام بازگشت همسفرش هستند دیگر چه برسد به سفر به مراکز استان‌ها و دیدارهای مردمی. همسفران همیشگی آقای رئیس‌جمهور گاهی آنقدر حجیم و زیاد می‌شوند که چند نفر مخصوص حمل آنها تا هواپیما هستند. گونی‌هایی پر از نامه‌ همسفران هستند. چشم‌هایشان کیسه‌هایی که نامه‌هایشان را حمل می‌کند را دنبال می‌کنند تا شاید آقای رئیس‌جمهوری نگاهی به آنها بیندازد.

نامه‌هایی که به نوشته این روزنامه در آنها نه از درخواست وام‌های میلیادری خبری هست و نه از استخدام در اداره‌ای دولتی، آنان درخواست جدیدی ندارند بلکه تنها به رئیس‌جمهوری یادآوری می‌کنند که هنوز به قول و وعده‌ای که دادی عمل نکرده‌ای، همین. نامه‌ها شاید به رئیس‌جمهور یادآوری کنند که سهم ما از ۲ و نیم میلیون شغل چیست و کجاست؟ سه برابر شدن یارانه نقدی به کجا رسید و ده ها وعده دیگر چه شد.

تهران امروز اضافه کرده سفرهای استانی و به‌دنبال آن دادن وعده‌هایی که خود دولت نیز می‌داند یا اجرایی نمی‌شوند یا اینکه اجرا شدن آنها به عمر دولت نمی‌رسد به طور قطع ایجاد توقع و تعهد را در پی دارد؛ توقع در مردم و تعهد برای دولت. کارشناسان نیز بر این اعتقادند که حجم وسیع وعده‌های دولت تبعات سویی را به‌ دنبال دارد که دولت‌های بعدی را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد کرد. اما از میان شعارهای احمدی‌نژاد بیش از همه وعده‌های اقتصادی‌اش بر دل مردمی نشست که او را ناجی‌ می‌دیدند.

کلیک مردم سالاری در مقاله ای نوشته کمتر از هشت ماه تا وقوع انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی باقی مانده است . در طول ده دوره انتخابات ریاست جمهوری خواه ناخواه این صحنه به یک رفراندوم ملی و جدی‌ترین عرصه نمایش مشارکت عمومی تبدیل شده است. آخرین انتخابات ریاست جمهوری گرچه باحرف‌ها و حدیث‌های فراوانی همراه بود اما حضور مثال زدنی و کم نظیر مردم در صحنه انتخابات مؤید این مهم بود که زمینه‌های خوبی برای مشارکت حداکثری مردم در این مواقع موجود است.

به نوشته این مقاله از جمله مهمترین عوامل مشارکت پر شور و گسترده در عرصه انتخابات وجود رقابتی جدی، سالم و همه جانبه و برابر است. توجه به همه نقاط روشن و تاریک تجربیات گذشته و فراهم سازی لوازم اولیه رقابت می‌تواند زمینه ساز شرایطی باشد که در صحنه تعیین‌کننده پیش‌رو (انتخابات دوره یازدهم)، به واسطه حضور چشمگیر و مؤثر مردم بیشترین برگ‌های برنده از آن نظام سیاسی‌ای باشد که سخت ترین و دشوارترین گردنه‌ها را با تمسک به همراهی و دلبستگی ملت خود به سلامت گذرانده است.

حوصله جوک نیست

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- چرا حسین شریعتمداری مخالف سوال از رئیس‌جمهور است؟ [ هیچی بابا! چون مخالفاش موافق سئوال از رئیس جمهورن!]

- محمدرضا رحیمی خطاب به نمایندگان مجلس: الان زمان مناسبی برای طرح سئوال از رئیس جمهور نیست [ یعنی شما تو این اوضاع و احوال اقتصادی حوصله شنیدن جوک دارین؟]

- شجونی: طرح دولت وحدت ملی یک فتنه جدید است [ وحدت اگه چیز خوبی بود، ما اصولگرایان خودمون بهش می‌رسیدیم]

- سئوال از رئیس‌جمهور حال حسینیان را بد کرد! [ آخه این چه کاریه شما می‌خواین منو بکشین؟]

- افزایش قیمت گوشت، صنعت بیمه را خوشحال کرد! [ اینجا ایرانه، گاهی وقتا همه چیز به همه چیز بستگی داره و البته گاهی هم هیچ چیز به هیچ چیز بستگی نداره]

- وزیر کشور: تحریم‌های اقتصادی با درایت دولتمردان به خوبی مدیریت می‌شود [ شما به نتایج اش توجه نکنین]

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، مغرب


در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.