مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۱۸ آبان

به روز شده:  03:24 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391
صفحه اول روزنامه مغرب

صفحه اول روزنامه مغرب

روزنامه‌های چاپ ایران در پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۰، عمدتا به پیروزی مجدد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پرداخته‌اند و هر یک سیاست‌های خارجی او را در قبال برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای ایران، بررسی کرده‌اند.

در این میان اظهارات برادران لاریجانی در باره مذاکره با آمریکا موضوعی است که اغلب روزنامه‌ها به آن پرداخته‌اند.

ساده نیست، تابو نیست

در صفحه دوم روزنامه کلیک مغرب نوشته شده است که همزمان با پیروزی مجدد باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اولین اظهار نظرها از سوی مقامات ایرانی درباره موضوع نخ نمای ارتباط دو کشور این بار توسط برادران لاریجانی مطرح شد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفته است: «ارتباط با آمریکا ساده نیست» و برادرش محمد جواد گفته است: «مذاکره با آمریکا تابو نیست.»

به گزارش مغرب زمانی که محمود احمدی‌نژاد ماه گذشته در سفر به نیویورک به روزنامه واشینگتن پست گفت: پس از انتخابات آمریکا، ایران آمادگی برگزاری گفتگوهای مستقیم با آن کشور را دارد، با واکنش تند بسیاری از مخالفان دولت و به خصوص برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد.

در این گزارش از جمله آمده است، اکنون با شنیدن این جملات متناقض که در دو ماه گذشته از زبان شخصیت‌های سیاسی گوناگون بیان شده، آیا چالش سیاسی ایران و آمریکا به پایان خواهد رسید؟

به نوشته مغرب برای یافتن پاسخ این سوال باید تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران به انتظار نشست، چراکه بعید است دولت احمدی‌نژاد در عمر باقی مانده بتواند گام اساسی در این زمینه بردارد و یا اگر هم فرصت باشد، اجازه چنین کاری را دریافت کند.

انتخابات آمریکا مهم بود؟

محمد ایمانی، در یادداشت روز کلیک کیهان بدون این که به این سوال پاسخی بدهد، چند سوال دیگر بی پاسخ هم مطرح کرده از جمله نوشته است، حالا که باراک اوباما انتخاب شده، نسبت ما با دومین دولت او چه خواهد بود و این انتخابات به خودی خود چه قدر می‌توان برای ما مهم باشد؟

به نوشته کیهان اوباما ناتوان‌تر از آن است که چالش‌های مهمی چون چالش ایران و دیگر پرونده‌های لاینحل منطقه را برطرف کند، اوباما از اینجا رانده و از آنجا مانده است.

به نوشته کیهان، گزاره کانونی در تحلیل سیاست آمریکا این است که قدرت این امپراطوری در ابعاد مختلف در حال فرسایش درونی است و از همین روست که به اعتقاد آقای ایمانی باید فقط از موضع اقتدار و استقلال با آمریکا مواجه شد.

در این سرمقاله از جمله آمده است که نه فقط برای ما، بلکه برای اغلب کشورهای دنیا و حتی کشورهای اروپایی، اوباما و دولت متبوع وی حرف تازه‌ای برای گفتن نداند.

در عین حال یادداشت نویس کیهان تاکید کرده است که هر چه دچار سستی اختلاف شویم، آمریکایی‌ها متحدتر و جسورتر خواهند شد.

شکست نظام سرمایه‎داری

احمد شیرزاد، در یکی از یادداشت‌های روزنامه کلیک اعتماد نوشته، این درست که رامنی در طول رقابت‌های انتخاباتی گاه از الفاظ تهدیدآمیزی علیه ایران استفاده می‌کرد ولی به نظر می‌رسد که گزینه نظامی در دستور کار هیچ یک از دو کاندیدای ریاست جمهوری قرار نداشت.

در ادامه این مقاله نوشته شده که اکنون با توجه به شواهد موجود، مواضع آمریکا پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری نسبت به ایران به سوی شدت یافتن تحریم‌هایی پیش خواهد رفت که در دوران جورج بوش آغاز شده بود و در زمان زمامداری اوباما علیه ایران با دقت پیگیری می‌شد.

به اعتقاد آقای شیرزاد در چنین حالتی برای ایران در عرصه اقتصادی مشکلاتی ایجاد شده و شرایط دشواری به وجود خواهد آمد.

به نوشته این مقاله، بحران مالی و ورشکستگی بانک‌ها که در انتهای دوران ریاست جمهوری جورج بوش در آمریکا و سایر کشورها ایجاد شد، در حقیقت ناشی از لجام گسیختگی نظام سرمایه‌داری صرف است، اما ظهور اوباما در عرصه تفکر جهانی در اداره کشورها و نگاه به اقتصاد جوامع، نقطه عطفی در سیاست‌های اقتصادی آمریکا بوده و از نهایت اهمیت برخوردار است.

سیمای تورم در مهرماه

صفحه اول دنیای اقتصاد

صفحه اول دنیای اقتصاد

روزنامه کلیک دنیای اقتصاد، در بررسی تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نوشته که نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد اعلام شده است.

بعد این روزنامه با بررسی اطلاعات مربوط به نرخ تورم ماهانه در یازده سال گذشته، نتیجه گرفته که در هیچ کدام از ماه‌های دوره مذکور، نرخ تورم نقطه به نقطه به این سطح نرسیده بود.

به گزارش گروه بازار پول روزنامه دنیای اقتصاد، برخی کارشناسان عقیده دارند که جهش در نرخ تورم یک ماه به افزایشی شدن تورم در ماه‌های بعد از آن دامن می‌زند.

به نوشته این روزنامه دو عامل اثرگذار بر نرخ تورم، نرخ ارز و حجم نقدینگی، هر دو در مدت اخیر با افزایش قابل توجهی مواجه شدند، از آنجا که بعضی از اثرات نوسان در این عوامل به مرور زمان ظاهر می‌شود، کارشناسان اقتصادی احتمال می‌دهند که حداقل تا چند ماه پیش رو، کاهش عمده‌ای در نرخ تورم در پیش نباشد.

توان اجرای فاز دوم هدفمندی وجود ندارد

روزنامه کلیک آرمان به بهانه اخباری مبنی بر تعیین ردیف بودجه برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۲ گفتگویی را با بایزید مردوخی، اقتصاددان انجام داده است.

به اعتقاد آقای مردوخی دلیل اصلی توقف اجرای فاز دوم یارانه‌ها این است که دولت توان تامین منابع برای آن را ندارد و اگر این منابع در اختیار دولت بود، شاید می‌توانست اجرای فاز بعدی آن را از سربگیرد.

هر چند که به نظر این اقتصاددان چون در شرایط فعلی و با نورخ تورمی که گریبان اقتصاد را گرفته، یارانه‌های پرداختی ارزش واقعی خود را از دست داده است، به طور قطع دولت توان اجرای فاز دوم هدفمندی را نخواهد داشت.

سپیده اشرفی، خبرنگار روزنامه آرمان که این گفتگو را انجام داده در توصیف آقای مردوخی او را یکی از چهره‌های برنامه‌ریزی چهار دهه اخیر این دانسته که از لحاظ نظری به مکتب نهادگرایی وابسته است، مکتبی که معتقد است عملکرد اقتصادی تا حد زیادی تحت تاثیر عملکرد نهادها اعم از اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و سیاسی است.

صادرات و واردات خودرو در سرگیجه بی‌برنامگی

روزنامه کلیک سیاست روز در شماره امروز خود در بررسی وضعیت بازار خودرو نوشته است که به رغم ممنوعیت واردات خودرو اگر کسی در شهریور ماه امسال ثبت سفارش کرده باشد، می‌تواند تا پایان سال اقدام به واردات آن کند.

به گزارش این روزنامه در حالی که مسئولان اقتصادی ایران مدت‌هاست تلاش می‌کنند تا پس لرزه‌های ناشی از نوسانات نرخ ارز را کنترل کنند، بازار همچنان به راه خود می‌رود.

این گزارش تاکید کرده که موضوع صادرات و واردات خودرو بیشتر تابع وضعیت طراحی شده قبل است و از این رو چشم‌انداز پیش روی دست‌اندرکاران این حوزه تا حدودی دچار تشتت خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.