پنتاگون: جت‌های ایرانی به هواپیمای بی‌سرنشین ما حمله کردند

به روز شده:  20:27 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391

گسترده‌ترین استفاده از این هواپیماها توسط ایالات متحده آمریکا و در شمال پاکستان و جنوب افغانستان انجام می‌گیرد. این عملیات انتقادهای زیادی را در داخل و خارج آمریکا برانگیخته است

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده که هفته گذشته دو جنگنده سوخوی ۲۵ ایرانی با شلیک گلوله به یک هواپیمای بی‌سرنشین غیرمسلح آمریکایی که در محدوده هوایی خلیج فارس بوده حمله کرده‌اند.

در بیانیه پنتاگون آمده که هواپیمای بدون سرنشین در آب‌های بین‌المللی و مشغول عملیات شناسایی عادی بوده است.

به گفته پنتاگون این هواپیما حدود ١٦ مایل دریایی(نزدیک به ٣٠ کیلومتر) با خط ساحلی ایران فاصله داشته است.

به رغم این که به این هواپیما صدمه‌ای نرسیده، پنتاگون از این واقعه ابراز نگرانی کرده است.

مقامات ایرانی تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

جدال پرندگان هدایت‌پذیر

ایران پیش از این، و در آذر ماه سال گذشته یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را وادار به فرود کرده و در اختیار گرفته بود. در ادبیات نظامی ایران به این گونه هواپیماها "پهپاد" (پرنده هدایت‌پذیر از راه دور) اطلاق می‌شود.

ماه گذشته نیز اسرائیل اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین را سرنگون کرده است. پس از آن حزب‌الله لبنان گفت طراحی این هواپیما و ساخت قطعات آن در ایران انجام شده و مونتاژش در لبنان صورت گرفته است.

گسترده‌ترین استفاده از این هواپیماها توسط ایالات متحده آمریکا و در شمال پاکستان و جنوب افغانستان انجام می‌گیرد. این عملیات انتقادهای زیادی را در داخل و خارج آمریکا برانگیخته است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند ایران به هیچ کشوری حمله نخواهد کرد، اما در صورت وقوع رویارویی نظامی با تمام قدرت از خود دفاع خواهد کرد.

در ماه‌های اخیر بحث رویارویی نظامی با ایران از طرف گروه‌های اسرائیلی تندرو و برخی محافل نومحافظه‌کار آمریکایی جدی‌تر از قبل مطرح می‌شود.

برخی از فعالان سیاسی ایرانی نسبت به بروز درگیری نظامی هشدار می‌دهند و از مقامات حکومت می‌خواهند به ترتیبی عمل کنند که این تهدید را از میان ببرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.