نگرانی عفو بین الملل از "احتمال زیاد" مرگ ستار بهشتی در اثر شکنجه

به روز شده:  19:02 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

ستار بهشتی در کنار مادرش

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای گفته است که گزارشهای رسیده حکایت از آن دارند که ستار بهشتی، وبلاگ نویس فوت شده در حین بازجویی در زندان، در اثر شکنجه کشته شده است و از دولت ایران خواسته است که در این خصوص تحقیق کند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است که با توجه به سابقه حکومت ایران درخصوص فوت زندانیان، این که ستار بهشتی در اثر شکنجه کشته شده باشد "بسیار محتمل" است.

این سازمان خواستار محاکمه مسببان مرگ این وبلاگ‌نویس شده است.

در همین حال کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران در گزارش مبسوطی گفته است که اعضای خانواده ستار بهشتی توسط ماموران امنیتی تهدید به بازداشت شده اند.

گزارش منتشر شده در سایت رسمی کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران از دیده شدن آثار شکنجه در نقاط مختلف بدن آقای بهشتی می نویسد و همچنین به نقل از اعضای خانواده او خواسته است که مردم نگذارند که "خون ستار پایمال شود."

یک منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی به کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران درخصوص وضعیت کنونی خانواده آقای بهشتی گفت: "ارتباط بیرونی آنها را کاملا قطع کردند و الان همسایه ها هم اجازه ورود و خروج ندارند."

وی همچنین گفت که حکومت اجازه برگزاری مراسم سوم و هفتم را در مسجد نداد: "خانواده اعلامیه ختم درمحل می زنند واز طرف دیگر مامورین می روند اعلامیه ها را از دیوار بر می دارند."

آقای بهشتی که ۳۵ سال سن داشت در تاریخ نهم آبان ماه در منزلش از سوی پلیس فتا ( پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس بوک" بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

در همین حال سایت کلمه، نامه شکایت ستار بهشتی از بازجویش در بند ۳۵۰ زندان اوین را منتشر کرده است. وی در بخشی از این نامه که خطاب به آقای اعلایی مسئول "اندرزگاه" ۳۵۰ نوشته، در باره اینکه در زمان بازجویی کتک خورده و به او فحش های ناموسی داده‌اند، صحبت کرده و گفته است که اگر اعترافی از او گرفته شود، تحت شکنجه بوده است.

بر اساس نامه‌ دستنویسی که سایت کلمه منتشر کرده، ستار بهشتی گفته است در مدت ۱۲ ساعت ماندن در اتاق ۲ بند ۳۵۰، اعضای اتاق شاهد آثار ضرب و جرح بر روی بدن او بوده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.