دور جدید مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود

به روز شده:  14:37 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391
نمایندگان آژانس و ایران

نشست قبلی ایران و آژانس در وین بدون نتیجه پایان یافت

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد.

روز جمعه، ١٩ آبان (٩ نوامبر)، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که به منظور حل و فصل اختلاف موجود بر سر فعالیت های هسته ای ایران، نمایندگان دو طرف در ماه آینده دیدار و گفتگو خواهند کرد.

خبر برگزاری مذاکرات دو طرف در حالی انتشار می یابد که اوایل این هفته، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی، در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت که ایران از همکاری لازم با این نهاد خودداری می کند.

آقای آمانو گفت که عدم همکاری ایران باعث شده است تا آژانس بین المللی نتواند تایید کند که فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ماهیت نظامی ندارد و ایران به تعهدات خود در چارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی عمل کرده است.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در واکنش به این گزارش، با تاکید بر غیرنظامی بودن برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، آژانس بین المللی را به دلیل بی توجهی به برنامه های اتمی اسرائیل مورد انتقاد قرار داد.

گیل تیودور، سخنگوی آژانس بین المللی، گفته است که دو طرف توافق کرده اند دور بعدی مذاکرات خود را در روز ١٣ دسامبر در تهران آغاز کنند.

به گفته سخنگوی آژانس بین ا لمللی "هدف از این مذاکرات، تکمیل سازماندهی روند رسیدگی و حل و فصل موضوعات باقی مانده مربوط به برنامه هسته ای ایران است."

منابع نزدیک به آژانس گفته اند احتمال دارد که ریاست هیات آژانس در مذاکرات تهران را یکی از معاونان مدیرکل آژانس برعهده داشته باشد.

آخرین دور مذاکرات دو طرف در ماه اوت سال برگزار شد ا ما ظاهرا پیشرفت چندانی نداشت.

هنوز مقامات جمهوری اسلامی نسبت به خبر برگزاری مذاکرات با آژانس واکنشی نشان نداده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.