ایران خواهان جلوگیری از عضویت مجدد آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

به روز شده:  17:35 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته آمریکا صلاحیت عضویت را در شورای حقوق بشر سازمان ملل ندارد

ایران از اعضای سازمان ملل متحد خواسته است که با عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر این سازمان مخالفت کنند.

انتخابات شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است ۲۲ آبان (۱۲ نوامبر) برگزار شود.

دور روز پیش از برگزاری این انتخابات، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام ایران خواستار مخالفت اعضا سازمان ملل با عضویت مجدد آمریکا در شورای حقوق بشر شده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که آمریکا صلاحیت لازم را برای عضویت مجدد در این شورا ندارد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل ۴۷ عضو دارد و هر ساله با برگزاری انتخابات، یک سوم اعضای جدید این شورا به مدت سه سال دیگر انتخاب می‌شوند.

آقای مهمانپرست در آستانه این انتخابات گفته است که "آمریکا به اعتراف بسیاری از سازمان‌های بین المللی خود از ناقضین حقوق بشر در محدوده سرزمینی و خارج از مرزهای خود است در حالی که قطعنامه تأسیسی شورای حقوق بشر تنها به کشورهایی اجازه عضویت در این شورا را می‌دهد که دارای پرونده روشن و مثبت حقوق بشری باشند."

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مهم ترین سازوکار بین‌المللی حقوق بشری در جهان است. نظارت بر اجرای مفاد منشور حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان ملل متحد مهمترین وظیفه این شورا است که مقر آن در شهر ژنو قرار دارد.

این سازمان از حدود یک سال و نیم پیش گزارشگر ویژه ای را مامور بررسی وضعیت حقوق در ایران کرده است. احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، طی گزارش‌هایی به این شورا از "وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران" ابراز نگرانی کرده است.

ایالات متحده آمریکا شماری از نهادها و مقام‌های ایرانی را به دلیل آنچه که دخالت آنها در نقض حقوق شهروندان ایرانی می‌خواند، تحریم کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.