دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران؛ آمریکا از شدت تحریم‌ها کم می‌کند؟

به روز شده:  13:19 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

"تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در کاهش ارزش برابری ریال در برابر ارزهای جهانی در ماه‌های گذشته موثر بوده است"

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از آغاز دور جدید مذاکرات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفته می‌شود که دولت آمریکا به دنبال در پیش گرفتن رویکردی جهت کاستن از شدت تحریم‌ها علیه ایران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه، دهم نوامبر، به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که دولت این کشور در حال بررسی رویکردی جدید در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است و در چارچوب این رویکرد، به دنبال آن است که زودتر از زمانی که قبلا در نظر گرفته شده بود، از شدت تحریم‌های ایران کم کند.

گفته شده است که این رویکرد به شرطی در پیش گرفته خواهد شد که ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای، امتیازاتی بیش از آنچه تاکنون مورد مذاکره بوده است، در نظر بگیرد.

بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای تحت فشار قرار دادن این کشور در زمینه فعالیت‌های هسته‌ایش انجام می‌شود و پیش از این گزارش شد که آمریکا لغو یا کاستن از شدت تحریم‌ها را به همکاری ایران در مذاکرات هسته‌ای مشروط کرده است.

دو گروه مذاکره‌کننده

در ماه‌های گذشته، مذاکرات هسته‌ای ایران با نمایندگان گروه ۱+۵ و نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان بوده است.

آخرین دور گفت‌وگوهای ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شهریور امسال در وین کلیک برگزار شد و دیروز گفته شد که با توافق دو طرف، دور آتی مذاکرات، روز ۱۳ دسامبر، ۲۳ آذر، در تهران کلیک انجام خواهد شد.

  • آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در مسکو برگزار شد
  • توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران، از مهم‌ترین درخواست‌های ۱+۵ است
  • ایران می‌گوید که در چارچوب ان‌پی‌تی حق غنی‌سازی اورانیوم دارد
  • رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای، از شروط لغو یا کاستن از شدت تحریم‌ها علیه ایران اعلام می‌شود

نمایندگان ایران و ۱+۵ نیز آخرین بار در خرداد ماه امسال در مسکو کلیک گفت‌وگو کردند و قرار شد این مذاکرات در سطح کارشناسان فنی ادامه پیدا کند.

گروه ۱+۵ از نمایندگان کشورهای روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان تشکیل شده است.

گزارش شده است که نشست نمایندگان ۱+۵ روز ۲۱ نوامبر در بروکسل برگزار خواهد شد تا احتمال برگزاری دور آتی مذاکرات هسته‌ای با ایران در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی بررسی شود.

براساس خبرهایی که تاکنون به نقل از منابع رسمی و غیررسمی منتشر شده‌، گروه ۱+۵ به مذاکره‌کنندگان ایران گفته است که از شدت تحریم‌های ایران به شرطی کاسته می‌شود که ایران فعالیت‌هایش در زمینه غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند، ذخایر موجود اورانیوم غنی‌شده‌اش را به خارج منتقل کند و فعالیت تاسیسات زیرزمینی فردو را متوقف کند.

ایران بارها بر حق خود برای غنی‌سازی اورانیوم تاکید کرده است.

هرچند نیویورک‌تایمز ماه گذشته در گزارشی کلیک نوشت که ایران با وجود تاکید پیشین مقاماتش بر غیرقابل مذاکره بودن حق این کشور در غنی‌سازی اورانیوم، با ارائه پیشنهادی جدید، از احتمال توقف روند غنی‌سازی اورانیوم در صورت تحقق خواسته‌هایش خبر داد.

مقامات ایران ادعاهای مطرح در این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

آنها می‌گویند که برنامه هسته‌ای ایران اهدافی صلح‌آمیز دارد و در چارچوب ان‌پی‌تی، حق غنی‌سازی اورانیوم به ایران داده شده است.

روش‌های دیپلماتیک

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکا که خواست نامش فاش نشود نوشته است که باراک اوباما در دور جدید ریاست جمهوریش همچنان به دنبال حل‌وفصل اختلافات با ایران به روش دیپلماتیک و نه حمله نظامی است.

این مقام اضافه کرد که دولت آمریکا همچنان برای مذاکرات مستقیم با ایران آماده است، هرچند با توجه به بی‌میلی ایران، به نظر نمی‌رسد که چنین مذاکراتی در ماه‌های آینده شکل بگیرد.

آسوشیتدپرس به نقل از منابعی که خواسته‌اند نامشان ذکر نشود، اضافه کرده است که با وجود تلاش‌های دولت آمریکا برای داشتن رویکردی دیپلماتیک در قبال ایران، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا در حال بررسی طرحی برای سخت‌تر کردن تحریم‌های کنونی علیه ایران هستند.

بنا بر این گزارش، در چارچوب طرحی که بررسی می‌شود، ایران از تجارت با بیشتر کشورهای دنیا محروم می‌شود.

صنعت نفت، کالاهای وارداتی و دارایی‌های ایران در خارج، از دیگر بخش‌هایی هستند که گفته می‌شود در رشته تحریم‌های مورد بررسی در کنگره آمریکا هدف قرار گرفته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.