بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۱ آبان

به روز شده:  02:37 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391

چند روزنامه امروز صبح با چاپ عکس هائی از مهدی هاشمی روی تخت بیمارستان اطلاعیه خانواده هاشمی رفسنجانی را منتشر کرده اند که نسبت به رفتار ماموران امنیتی با فرزند رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام اعتراض کرده اند.

کشمکش بر سر سئوال مجلس از رییس جمهور، تهدید وی و نگرانی برخی از مقامات که مبادا احمدی نژاد در مجلس اسراری را فاش کند که برای همه بد شود، و انتقاد از تصمیم های اقتصادی دولت بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست که در عین حال به تحلیل نتایج انتخابات آمریکا نیز پرداخته اند.

قانون فقط دکور است، مردم سئوال می خواهند

خبر اول روزنامه مغرب از اعلامیه خانواده هاشمی

کلیک ابتکار در سرمقاله خود ضمن انتقاد از رفتار سیاسی جناح راست در هفت سال گذشته نوشته این گروه در سه مجلس در رویارویی با دولت احمدی نژاد (که در اصولگراییش تردید نداشتند) به گونه ای رفتار کرده اند که گویی شعبه ای از دولت را به بهارستان منتقل کرده اند. بسیاری از اهرم‌های نظارتی مجلس را ازکار انداختند تا بدون دست انداز مسیرش را طی کند.استیضاح‌های نافرجام متعدد، قول گرفتن‌های شفاهی از وزرا و مسئولان دولتی برای کارهایی که نیاز به اجماع نمایندگان داشت، رایزنی‌های گسترده در مجادلات دولت و مجلس به نفع دولتی ها، مخالفت‌های و سیع با طرح سئوال از رئیس جمهور، از جمله این اقدامات است.

به نظر سرمقاله ابتکار این گروه با تابلوی« مصلحت» بسیاری از خطوط قانونی نظام را برهم زدند و آن را به کلاف سردرگمی تبدیل کردند که پیداکردن سرنخ آن، اکنون به کاری دشوار بدل شده است. در نگاه این افراد، قانون تا زمانی «قانون» است که «مصلحت» را تامین کند. غافل از آن که قانون برای آن وضع می‌شود که جلوی مصلحت جویی‌های مختلف را بگیرد.

سرمقاله ابتکار در نهایت نتیجه گرفته در این نوع نگاه – که در چندساله اخیر تنها در حد یک نظریه نمانده، بلکه به رویکردی عملیاتی تبدیل شده - قانون تنها دکوری برای زیبانمایی نظام مدعی مردمسالار ماست. این افراد و گروه‌ها با حضور در مجلس چنان از کیسه اعتبار خانه ملت برای مطامع گروهی خود خرج کرده اند که می‌توان گفت آن را تا آستانه ورشکستگی پیش برده اند.از نظر این گروه - که البته تریبون‌های بسیاری نیز در اختیار دارد- قانون کوتاه ترین دیواری است که می‌توان به چالاکی از روی آن پرید.

عکس و تیترهای صفحه اول اعتماد

کلیک سیاست روز در مقاله ای به ارزیابی فهرست نمایندگان امضاکننده طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس پرداخته و نوشته تامل برانگیز است تعداد قابل توجهی از اعضای سابق دولت در جمع نمایندگان مجلس با داشتن سوابق ذهنی منفی درباره عملکرد اقتصادی دولت در بسیاری از بخش‌ها؛ با آنکه سوالات مطرح شده کاملا اقتصادی است باز هم امضای هیچ یک از آنها پای برگه سوال از رئیس‌جمهور را امضا نکردند. چنان که تعدادی از نمایندگان پرسابقه و معروف مجلس که در دور قبل از طراحان اصلی سوال از رئیس‌جمهور بودند در این دوره از امضا علیه رئیس‌جمهور، امتناع کرده‌اند.

امیرحسین حدیدی زواره نویسنده این مقاله یادآوری کرده اگر تردید در مورد خواست مردم است که با نظرسنجی صدا و سیما که در پایان مناظره هفته گذشته صورت گرفت این تردید برطرف شد چرا که در آخرین دقیقه نتایج نظرسنجی برنامه، معلوم شد ۷۹ صد مردم (یا با نگاهی محدودتر، ۷۹ درصد از افرادی که مسایل سیاسی کشور را به دقت دنبال می‌کنند) خواستار طرح سوال از رئیس‌جمهور در جلسه علنی مجلس شدند.

مقاله سیاست روز نتیجه گرفته مردمی که در این نظرسنجی شرکت کردند درخواستشان، حضور رئیس‌جمهور در صحن علنی و پاسخگویی به پرسش نمایندگان است، آیا خواهان جلسه‌ای جنجالی و تنش‌آمیز هستند؟ یا اینکه می‌خواهند هم نمایندگان و هم رئیس‌جمهور ضمن رعایت مصالح کشور به دور از هرگونه جنگ و جدال سیاسی به گونه‌ای رفتار کنند که قدری از التهاب وفشار اقتصادی حاکم بر جامعه بکاهند.

خاتمی باید بیاید

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود به قطعنامه گروهی از اصلاح طلبان که به مناسبت انتخابات گرد هم آمده بودند اشاره کرده و نوشته آنان نشان دادند که اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده از هیچ اصولگرا حمایت نخواهند کرد، در انتخابات‌ حضور فعال خواهند داشت، و اگر خاتمی برای نامزدی اعلام آمادگی نماید، اجماع اصلاح‌طلبان بر او قطعی است و اگر به هر علت این مورد محقق نشود با روشی دموکراتیک با نظر و رای مجمعی به نام مجمع نخبگان سراسر کشور به اجماع خواهند رسید و بر یک نامزد متمرکز خواهند شد.

به نوشته این روزنامه اصلاح‌طلبان فضای جدیدی را برای ایفای نقش موثر و قرار گرفتن در کنار مردم خلق کردند، اکنون نوبت خاتمی است که اولا بر تردیدها فائق آید و برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کند تا فرصت فضاسازی و به وجود آوردن جریان اجتماعی قوی از دست نرود. زیرا برای کناره‌گیری، چنانچه شرایط حداقلی حاصل نشود تا یک روز قبل از روز انتخابات هم فرصت هست، اما برای ایجاد یک جریان فعال آگاهی‌بخش و ایجاد انگیزه برای همراهی در علاقمندان بالقوه و بالفعل در آوردن استعدادهای مورد اتکا به زمانی حداقل یک ساله نیاز است.

مردم سالاری مسلم دانسته که رییس جمهور سابق بنا بر سیره و روش گذشته و مخالفتی که با قهرمان‌سازی داشته و دارد، هرگز بدون نظر مجموعه اصلاح‌طلبان، فردی خاص را تایید نخواهد کرد و اصولا خاتمی با این هویت خاتمی است که اهل تحمیل نبوده و نیست، بنابراین موضوع را به فرآیندی دموکراتیک محول خواهد نمود.

تحریم و بی تدبیری فاجعه است

کارتون احسان گنجی، اعتماد

محمد خوش‌چهره در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته با افزایش تورم و چالش‌های اقتصادی ایجاد شده طی ماه‌های اخیر دولت و مجلس انگشت اتهام را به سوی دو موضوع متفاوت دراز می‌کنند و هریک وضعیت فعلی را متوجه یکی از این دو موضوع می‌کنند. به اعتقاد دولت تحریم‌ها، افزایش دامنه آن و مصداقی شدن موارد باعث بروز مسائلی چون افزایش نرخ ارز، کاهش صادرات، واردات و... شده است. مجلس اما در این میان افزایش مقدار نقدینگی نزد مردم به دلایل مختلف نظیر کاهش نرخ سود بانکی طی چند سال و تلاش برای حفظ ارزش پول را عامل گرانی‌های لجام‌گسیخته معرفی می‌کند.

نویسنده اقتصاددان نظر کرده این چالش تحمیلی موضوعی نیست که به راحتی بتوان نسبت به آن تسلیم شد و دست‌ها را بالا برد؛ چرا که تحریم نیازمند مدیریت تحریم است. و تحریم برای یک جامعه به مثابه ویروس یا میکروب برای بدن است. ویروس به واسطه ویروس بودن تولید بیماری نمی‌کند بلکه در صورت وجود محیطی مستعد برای پیشروی یا همان ضعف سیستم دفاعی بدن، ‌عمل خود را توسعه می‌دهد و انسان را بیمار می‌کند.

مقاله اعتماد نتیجه گیری می کند که باد پیش از ناسزاگویی به ویروس به مراقبت از بدن پرداخته شود تا جلوی بیماری گرفته شود. تحریم‌ها نیز جز در محیطی که قابلیت تاثیر داشته باشند، میسر نمی‌افتند. برخی سیاست‌های ناپخته و غیرمنطقی که از سوی برخی دولت‌ها «غفلت» نامیده می‌شود، باعث ایجاد نوعی بستر مناسب برای پیشبرد اهداف تحریم‌ها شده‌اند. اینجاست که می‌توان به نتیجه مشخصی درباره تحریم‌ها رسید که آنها به نوبه خود نمی‌توانند موثر باشند، بلکه در اثر فقدان مدیریت کارآمد، ناپخته و بدون برنامه بر محیط داخلی یک کشور و در نتیجه بروز چالش‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و... تاثیر می‌گذارند.

کلیک سیاست روز در گزارشی نوشته در سال تولید ملی نه تنها به بخش تولید توجهی نمی‌شود بلکه دولت همواره با سیاست‌های نادرست اقتصادی موانعی پیش ‌روی تولیدکنندگان می‌گذارد. در حالی که نوسانات نرخ ارز برای تولیدکنندگان و واردکنندگان مشکل‌آفرین شده است، بانک مرکزی نیز به بهانه آشفتگی بازار پاسخگوی نیازهای ارزی بخش تولید نیست و چندی است مشکل جدیدی گریبانگیر تولیدکنندگان و واردکنندگان شده است.

گزارشگر این روزنامه به بخشنامه های بانک مرکزی اشاره کرده که بر اساس آن ارز مرجع فقط به واردات کالاهای اساسی و دارو اختصاص می‌یابد، و بازپرداخت تسهیلات اعطایی توسط حساب ذخیره ارزی به نرخ مبادله‌ای خواهد بود.اما مصوبه کمیته ویژه وزرا دستور داد بازپرداخت تسهیلات تولیدکنندگان به نرخ مبادله‌ای امکان پذیر شود.

سیاست روز نوشته این بخشنامه در حالی منتشر شد که از آن به عنوان شوک ارزی برای تولیدکنندگان یاد گردید.

تحلیل انتخابات آمریکا، سفرهای استانی سفیر چین

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی دو روز بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تحلیل آن پرداخته و مدعی شده انزجار افکار عمومی مردم آمریکا از روابط نزدیک رؤسای جمهورشان با اسرائیل در پیروزی اوباما نقش داشت. به این صورت که شایع شده بود رامنی سرسپرده‌تر از اوباما به اسرائیل است.

به نظر این روزنامه حتی در مبارزات انتخاباتی نیز، یکی از محورهایی که رامنی برای حمله به اوباما استفاده می‌کرد کم توجهی اوباما به اسرائیل بود که البته این برداشت، با واقعیت منطق نبود زیرا در ۴ سال گذشته، اوباما در دفاع از موجودیت اسرائیل و سیاست‌هایش چیزی کم نگذاشت و هر جا که لازم بود وارد میدان شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته:تنها تفاوتی که میان میت رامنی و باراک اوباما در تبلیغات انتخاباتی وجود داشته لحن و شیوه برخورد آنها با مسائل سیاسی به ویژه سیاست خارجی بوده است. متأسفانه این تفاوت ظاهری، عده‌ای را در خارج از آمریکا تحت تأثیر قرار داده و آنها را فریفته است به گونه‌ای که تصور می‌کنند اکنون که اوباما بار دیگر به قدرت رسیده می‌توان تغییر در سیاست‌های آمریکا امیدوار بود ولی این یک واقعیت غیرقابل انکار است که سیاست‌های آمریکا هرگز تغییر نخواهد کرد و در هر انتخابات، این ماسک‌ها و پوشش‌هاست که تعویض می‌شود ولی روال، همان روال گذشته خواهد بود. هرگونه تصور غیر از این، ساده اندیشی و بی‌خبری از واقعیت‌های موجود است.

کلیک مردم سالاری با عنوان طعنه آمیز سفرهای استانی سفیر چین نوشته سفیر پس از دیدار با استاندار کرمانشاه به استان کردستان رفت و پس از سفرهای استانی محمود احمدی نژاد، چشممان به سفرهای استانی سفیر چین در ایران روشن شد.

به گزارش این روزنامه سفیر چین در ایران، مجموعه سفرهایی را به استانهای کشور آغاز کرده تا زمینه توسعه سرمایه گذاری چینی‌ها در استانهای ایران را فراهم سازد. این در حالیست که مشارکت چینی‌ها در اغلب پروژه‌های ایران به دلیل عملکرد نه چندان مطلوب چینی‌ها در داخل کشور چالش زا شده است. یو هونگ یانگ، هدف از سفر خود به استانهای کشور را شناخت کامل از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه برای همکاری بیشتر ایران با کشور چین اعلام کرد. سفیر چین در ایران، با اشاره به شرایط مناسب دو کشور ایران و چین در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، هدف از سفر به استانهای ایران و دیدار با استانداران و فعالان اقتصادی و فرهنگی اجتماعی را، تقویت ارتباطات بین دو کشور در سطح استانها اعلام کرد.

کارتون روز: رشید کارگر، مغرب

مردم سالاری با اشاره به مبادلات ۴۵میلیارد دلاری چین با ایران در سال گذشته نوشته سفیر می خواهد با شناسایی پتانسیل‌ها و ظرفیت استان‌ها این مبادلات به رقم بالاتری افزایش یابد. استاندار کردستان هم در مقام میزبان گفته در این منطقه شرایط سرمایه گذاری برای شرکت‌های چینی در بخش‌های مختلف مهیا است.

دیگر خانه خبری نیست

محمد حسین روان بخش در کلیک مردم سالاری با اشاره به جمله وزیر راه و شهرسازی که "بعد از رفتن دولت احمدی‌نژاد با این وضعیت اقتصادی دیگر نمی‌توان به این صورت که در طرح مسکن مهر خانه می‌سازیم، خانه‌ای ساخت" پرسیده منظور وزیر چیست و خود جواب داده:

الف - دولت فعلی از نظر اقتصادی چنان گلکاری کرده که دولت‌های بعدی حتی کارهای ساده ای مثل ساختن مسکن مهر را نمی‌توانند انجام دهند!

ب- بعد از رفتن دولت احمدی‌نژاد، خانه‌هایی که برای مسکن مهر می‌سازند ممکن است آب و برق و گاز هم داشته باشد !

ج- دولت بعدی به شکل‌های دیگری خانه می‌سازد . مثلا ممکن است خانه‌های دولت بعدی سقف نداشته باشد .همه که مثل دولت فعلی باهوش و کاردان نیستند.

طنزنویس مردم سالاری از قول وزیر نقل کرده که "وقتی که وارد مسکن مهر خود که مجموعه مناسبی که شامل حیاط و آسانسور است شدید و تمامی‌قرض‌ها و وام‌های خود را پرداخت کردید به جان احمدی‌نژاد دعا خواهید کرد" و افزوده:

مگر متقاضیان مسکن مهر در حال حاضر کار دیگری می‌کنند که وزیر پیش‌بینی کرده در آینده به جان احمدی نژاد دعا خواهند کرد!

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.