ایران: پیشنهاد خط قرمز تلفنی آمریکا را رد کردیم

به روز شده:  18:13 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391
یحیی رحیم صفوی

در پی افزایش حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس گزارش شد که مقامات این کشور پیشنهاد خط قرمز تلفنی با ایران را مطرح کردند

یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی نظامی آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، امروز درباره پیشنهاد آمریکا برای برقراری کانال ارتباط مستقیم با ایران گفت: "ایران این موضوع را رد کرده و این خط قرمز ارتباطی را خود ایران نپذیرفته است."

بر اساس بعضی گزارش ها، موضوع راه اندازی این کانال ارتباطی مستقیم را مقامات نظامی آمریکایی مطرح کرده بودند.

دلیل راه اندازی چنین خطی حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس و احتمال رویارویی اتفاقی با نیروهای سپاه در منطقه اعلام شد، اما با اعلام این پیشنهاد مقامات ایرانی به شدت نسبت به آن موضع گرفتند.

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در واکنش به این پیشنهاد گفته بود: "آنها می‌گویند خط سرخ داشته باشیم، برای این که اگر تنشی به وجود آمد، حل کنیم. در صورتی که ما معتقدیم اگر آنها نباشند در منطقه تنش ایجاد نمی‌شود. آنها موظف هستند در عبور از تنگه خلیج فارس به تمام سوالاتی که نیروی دریایی ما از آنها می‌پرسد، پاسخ دهند و آنها تحت اشراف اطلاعاتی نیروی دریایی ما هستند."

اصطلاح خط تلفن سرخ به ارتباط مستقیم تلفنی بین رهبران آمریکا و شوروی در زمان جنگ سرد اشاره دارد که هدف از ایجاد آن، تماس دو طرف در موارد اضطراری به منظور جلوگیری از بروز جنگ اتمی در اثر سوءتفاهم بود.

علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران نیز در مهرماه سال گذشته درباره خط تلفن سرخ پیشنهادی آمریکا با اشاره به اینکه یک پیشنهاد است گفت بود: "تصمیم گیری در این زمینه بر عهده شورای عالی امنیت ملی است."

علی آقازاده دافساری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده رشت نیز سال گذشته با انتقاد از چنین پیشنهادی عنوان کرده بود که بررسی برقراری خط تلفن سرخ بین تهران و واشنگتن به حضور نظامیان آمریکایی در خلیج فارس "مشروعیت می‌بخشد، از این رو جمهوری اسلامی نه تنها آن پیشنهاد را نمی‌پذیرد بلکه خروج نیروهای بیگانه را ضامن حفظ امنیت منطقه می‌داند."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.