'دستور ویژه' صادق لاریجانی برای رسیدگی به پرونده مرگ وبلاگ‌نویس زندانی

به روز شده:  18:20 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391
ستار بهشتی

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران وعده داده که این قوه هر فردی که "قصورا یا تقصیرا" در مرگ ستار بهشتی دخالت داشته را به طور "سریع، قاطع و بدون اغماض" مورد پی گیری قرار دهد

ستادحقوق بشر جمهوری اسلامی با صدور بیانیه ای از صدور "دستور قاطع و ویژه" صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران برای رسیدگی به واقعه مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس ایرانی خبر داد.

در بیانیه این ستاد که امروز یکشنبه ۲۱ آبان (۱۱ نوامبر) منتشر شده، آمده است که در پی صدور این دستور، "تمام ابعاد قضیه تحت بررسی دقیق قرار گرفته" و "نتایج این تحقیقات به زودی از سوی سخنگوی قوه قضائیه و سایر مسئولان ذی‌ربط به اطلاع عموم مردم خواهد رسید".

آقای بهشتی، روز نهم آبان توسط نیروهای پلیس ایران به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و فیس‌بوک" بازداشت شد.

این وبلاگ نویس چند روز بعد از دستگیری درگذشت و روز پنجشنبه گذشته، ۱۸ آبان، در رباط کریم دفن شد.

وبسایت کلمه، نزدیک به مخالفان دولت ایران، دیروز گواهی گروهی از زندانیان سیاسی را منتشر کرد که در آن گفته شده بود ستار بهشتی، پس از دستگیری تحت شکنجه قرار گرفته است.

ستاد حقوق بشر، در بیانیه امروز خود با اشاره به "گزارش های دریافتی درمورد فوت آقای ستار بهشتی در زمان تحقیق از وی در اداره پلیس" نوشته که این مساله را با "جدیت کامل" پیگیری می کند.

این ستاد وعده داده که دستگاه قضایی "هر فردی که قصورا یا تقصیرا در این واقعه دخالت داشته" را به طور "سریع، قاطع و بدون اغماض" مورد پی گیری قرار دهد.

ستاد حقوق بشر، زیرمجموعه دستگاه قضایی ایران است و تحت ریاست محمدجواد لاریجانی از سیاستمداران محافظه کار و برادر رئیس قوه قضائیه قرار دارد.

"ستاد حقوق بشر، زیرمجموعه دستگاه قضایی است و تحت ریاست محمدجواد لاریجانی از سیاستمداران محافظه کار ایران قرار دارد که معتقد است در ایران، هیچ 'زندانی سیاسی' وجود ندارد"

وی از جمله مسئولان ایرانی است که گفته اند در ایران، هیچ "زندانی سیاسی" وجود ندارد.

آقای لاریجانی پیشتر، اعلام کرده بود که زندانی سیاسی را کسی می داند که "در چارچوب قوانین، فعالیت سیاسی کرده اما او را به ناحق به زندان انداخته اند، چرا که حاکمان و گردانندگان نظام کار او را دوست نداشته اند" و افزوده بود که در ایران، چنین زندانیانی وجود ندارند.

ساعاتی پیش از صدور بیانیه کمیسیون حقوق بشر، احمد بخشایشی، از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته بود که قبل از اینکه درگذشت ستار بهشتی "دستمایه رسانه‌های بیگانه شود" قوه قضائیه می بایست "تحقیقات لازم را به عمل می‌آورد و افکار عمومی کشور را اقناع می‌کرد تا مردم برای دسترسی به اخبار، به رسانه‌های بیگانه مراجعه نکنند".

در اظهار نظری مشابه، احمد توکلی نماینده تهران نیز از "سکوت دستگاه قضایی" نسبت به مرگ آقای بهشتی انتقاد کرده و افزوده بود: "دولت‌های خارجی غوغا به پا کردند، چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند؟"

در پی درگذشت ستار بهشتی، بسیاری از رسانه ها به انعکاس خبر این واقعه پرداخته و تعدادی از نهادهای بین المللی خواستار توضیح مقام های ایران در مورد علت مرگ وی شده اند.

محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس ایران، از تشکیل "کمیته‌ای ویژه" برای بررسی مرگ این وبلاگ‌نویس خبر داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.