بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۲ آبان

به روز شده:  03:49 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391
صفحه اول اعتماد و گزارش مجلس

صفحه اول اعتماد و گزارش مجلس

روزنامه های امروز صبح تهران از دو تصمیم مهم مجلس در تیترهای اول خود یاد کرده و خبر داده اند که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به سال بعد و دولت بعدی موکول شد. بحث های انتخاباتی و شرایطی که جناح راست برای نامزدهای جناح دیگر گذاشته است از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که برای اولین بار از ماجرای کشته شدن یک وبلاگ نویس زندانی و واکنش مجلس و قوه قضاییه به آن نوشته اند.

گزارش هائی از وضعیت بد اقتصادی کشور و انتقاد تند آیت الله موسوی اردبیلی که گفته مسجد را هم این طوری نمی توان اداره کرد، صفحات اول و اقتصادی روزنامه ها را پر کرده است.

ولی فقیه و مجلس، مجادلات داخلی

امیرموسی کاظمی در سرمقاله مغرب نوشته تصور این که نمایندگان مجلس در هر موضوع پیش پا افتاده ای باید نظر ولی فقیه را جویا شوند، نه تنها نشانه ولایت پذیری نیست بلکه نشانه نشناختن جایگاه ولی فقیه در نظام جمهوری اسلامی است و هیج دستاوردی نخواهد داشت. چنان که رهبر هم جز در موارد ضروری از حکم حکومتی استفاده نمی کند.

به نوشته سردبیر روزنامه مغرب: نمایندگان مجلس از روی ناآگاهی می خواهند این گونه جلوه دهند که تمام امور مجلس با نظر رهبر پیش می رود تا خود را از تبعات تصمیمات و موضع گیری ها و موارد مختلف مبرا کنند. در حالی که در هر مساله کوچکی نظر رهبر را پرسیدن نشانه خودشیرینی و هزینه کردن از جایگاه رهبر است چنان که مقام رهبری خود گفته و نیازی به هیچ تفسیری نیست.

کلیک کیهان در سرمقاله اش نوشته توقع دشمن از مهندسی فشار تحریم، افزایش مجادله و بگومگو و تخطئه و متهم ساختن و فرسودن یکدیگر است. خائنانی هم با آنها همکاری می کنند. پادزهر این حرکت معطوف به فلج سازی حاکمیت، صمیمیت بیشتر و تصمیم سازی بر مبنای همفکری و همدلی و حسن ظن و البته از خودگذشتگی برای مصالح بزرگتر است.

اگر نوع تعامل میان صاحب منصبان و اصحاب رسانه و تریبون داران ما شکل مجادله به خود گرفت، قطعا کمترین خیری عاید مردم و نظام نخواهد شد. مکاتبه، مصاحبه، مناظره، مصوبه، بخشنامه و بازخواست و پاسخگویی ما اگر در قالب مجادله و منازعات گلادیاتوری درآمد، شک نکنیم که دست به انتحار زده ایم.

مشخصات رییس جمهور آینده و حنای بی رنگ رییس جمهور فعلی

کلیک رسالت در سرمقاله خود مسئولیت ها و مشخصات رییس جمهور را برشمرده و از جمله این که در امور سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع باید شایستگی خود را نشان دهد. در امور معیشتی مردم اولین مسئول کشور است، پس مسئولیت کلیدی در پیش‌بینی درآمدها و برآورد هزینه‌ها دارد. اگر او اطلاعی از فرایند قانونی بودجه‌نویسی، بودجه ریزی و ... نداشته باشد کشور را دچار مشکل اقتصادی می‌کند. تورم، گرانی، رکود و بیکاری در دولت‌های گذشته و در دولت کنونی، یک مقدار هم به عدم تدبیر و مدیریت رئیسان دولت‌های گذشته و فعلی برمی‌گردد.

نویسنده روزنامه جناح راست به شورای نگهبان توصیه کرده که از میان نامزدهای مطرح کسی را انتخاب کند که عُرضه اداره اقتصاد کشور- به‌عنوان اصلی‌ترین وظیفه رئیس جمهور- را داشته باشد. این ها تازه شمه‌ای از مطالبات مردم از شورای نگهبان و نامزدهایی است که خود را در معرض آرای مردم قرار می‌دهند.

نویسنده سرمقاله رسالت سپس احتمال داده که با این اوصاف و با این درک از وظایف رئیس جمهور، شاید نتوان مصداقی پیدا کرد و شورای نگهبان نتواند صلاحیت هیچ نامزدی را احراز بکند ولذا کرکره جمهوریت نظام، رقابت آزاد و ... را مجبور شویم پایین بکشیم.

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی با نقل تازه ترین اظهار نظرهای محمود احمدی نژاد به نقد آن برخاسته و به یاد آورده که روزگاری او گفته بود قطعنامه های سازمان ملل "ورق پاره" است و حتی گفت آنقدر علیه ما قطعنامه بدهند تا قطعنامه‌دان آنها پاره شود که این نوع سخن گفتن درباره موضوعات حساس و مهم، علاوه بر نوع ادبیات آن که در خور جایگاه یک مقام رسمی نظام جمهوری اسلامی نیست، اصولاً کوچک شمردن واقعه‌ایست که سرانجام به شرایط امروز منجر می‌شود، شرایطی که برابری دلار با ریال و پول ملی را در مدت زمان کوتاهی حدود ۵ برابر افزایش می‌دهد، قیمت تمام کالاها و خدمات را به دنبال خود بالا می‌برد و گرانی سرسام آوری بر مردم تحمیل می‌کند که عوارض آن اکنون گریبان همه را گرفته است.

انتقاد دیگر روزنامه جمهوری اسلامی به گفته های رییس جمهور است که مدام تکرار می کند "نمی گذارند کارها صورت بگیرد" و مشکلات را به گردن افراد مجهول الهویه‌ای که وام‌های کلانی گرفته‌اند و حاضر به بازپرداخت آن نیستند و همین که دولت به سراغ آنها می‌رود، عده‌ای به حمایت از آنها برمی خیزند و اجازه نمی‌دهند این وام‌ها از آن افراد پس گرفته شود.

این روزنامه تاکید کرده احمدی نژاد از هفت سال و چهار ماه قبل که بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد با همین ادبیات درباره افراد مجهول الهویه‌ای که نمی‌گذارند دولت کار کند سخن گفت در حالی که خوب است بداند حنای فرافکنی و روش "نمی گذارند" و "فهرستی که در جیب دارم" دیگر رنگی ندارد. ایشان مطمئن باشند که حتی همان کسانی که دیروز در مراسم تجلیل از بازنشستگان، مستمع سخنان ایشان بودند نیز این اظهارات ایشان را باور نکردند.

چرا احمدی نژاد به اوباما نامه ننوشت

مغرب در گزارشی به یاد آورده که وقتی چهار سال قبل باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد برایش نامه نوشت و حالا ننوشته. در حالی که پیام تبریک در آن سال در حالی صادر شد که پیش از آن احمدی نژاد نامه ای به جورج بوش نوشته بود که از طرف رئیس جمهور سابق آمریکا بی جواب ماند و حتی سعی آن روز دوستان و همراهان احمدی نژاد در «الهام» جلوه دادن آن نامه هم نتیجه چندانی نداشت و ارسال نامه هایی که بی جواب می ماند به نقطه ضعفی در سیاست خارجی احمدی نژاد تبدیل شد.

در این گزارش چند احتمال مطرح شده برای این که این بار نامه ای از احمدی نژاد برای رییس جمهور منتخب آمریکا نرفته: اول آن که احمدی نژاد در سالهای قبل از ۱۳۸۸ نوعی احساس آزادی عمل در سیاست خارجی داشت، به نحوی که در آبان ۱۳۸۶ در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که به نظر می رسد رییس جمهور به تنهایی سیاست خارجی ایران را هدایت می کند، گفت: «این حرف تقریبا درستی است».

احتمال دوم به نظر گزارش مغرب این است که در سفر اخیر احمدی نژاد به نیویورک وی چندین بار درباره موضوع مذاکره با آمریکایی ها سخن گفت ولی کوچکترین عکس العملی از آن طرف در قبال این سخنان دیده نشد و دیگر این که حامیان سابق احمدی نژاد امروز به منتقدانش تبدیل شده اند و ارسال پیام تبریک به اوباما، دیگر از سوی امثال کیهان و صدا و سیما به روش ۴ سال پیش تحمل نخواهد شد. مطمئنا این موضوع نیز از نظر احمدی نژاد دور نبوده است!

بدون درآمد نفت می شود با واردات گندم؟

نادر هوشمندیار در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته بدترین اتفاق برای اقتصادی که گرفتار گره‌های بزرگ و کوچک شده، فقدان اطلاعات درست و عدم وجود پاسخگویی مناسب در قبال گره‌های موجود است. اگر برنامه‌ریزان و مدیران اقتصادی در روزهای سخت به نحوی مدار اقتصاد را رها سازند یا به برنامه‌های غیر اصولی برای ساماندهی اقتصاد رجوع کنند، شک نباید کرد که سرعت ویرانی در حوزه اقتصاد به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

به نوشته این استاد دانشگاه وقتی پیکان یک اقتصاد در مسیر درستی قرار ندارد باید حتی دعا کرد که هر چه زودتر گرفتاری‌های اقتصادی آغاز شود. این مرحله بدون تعارف بهترین مرحله برای اقتصاد است چون با شناخت کامل از ناهمواری‌های اقتصادی و آگاهی از دست‌اندازهای اقتصادی، این‌بار مدیران به گونه‌یی حرکت می‌کنند که کمتر در باتلاق سقوط کنند.

مدیران هر چقدر هم بگویند همه‌چیز خوب است و هر چقدر هم با تمام توان از عملکرد خود دفاع کنند خاصیت اقتصاد به گونه‌یی است که همه به وضوح و شفاف نقاط ضعف و گرفتاری‌های آن را می‌بینند. مخفی کردن مشکلات و ناکارآمدی‌ها نه‌تنها نمی‌تواند کمکی به اقتصاد کند بلکه باعث می‌شود تا مدیران نتوانند عقلانیت را تقویت و جهت‌گیری دوباره اقتصادی را با دانشی نو آغاز کنند چون دیگر اعتمادی در جامعه نسبت به کارکرد آنها وجود ندارد.

کارتون هادی زائری مقدم، روزنامه قانون

کارتون هادی زائری مقدم، روزنامه قانون

جواد حقگو در سرمقاله کلیک ابتکار با بررسی نتایج استفاده مدام و بی رویه از درآمد نفت نوشته تنبلی و بی تفاوتی به عنوان نمود اصلی تزریق بی حساب و کتاب درآمدهای نفتی به حساب می آید.

به نظر این روزنامه: این که ایران تا به امروز نتوانسته وابستگی خود به درآمدهای نفتی را به حداقل برساند یک واقعیت تلخ است. نبودن عزم جدی برای چنین کاری نیز به عدم احساس خطر با می‌گردد. به عبارت دیگر راس و بدنه جامعه ایرانی هنوز هم احساس خطر چندانی از استمرار چنین وضعیتی نکرده اند. تنها با فهم چنین خطری است که تلاش برای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی با جدیت پیگیری خواهد شد.

نویسنده سرمقاله ابتکار در نهایت به این جا رسیده که: در کنار تمام این موارد کارآمدی و یا نا کارآمدی نفت در جامعه ایرانی را باید به حسب نتایج آن بررسی نمود. هرچند نفت سالهاست درآمدهای هنگفتی را برای دولت و گاه ملت ایران به بار آورده است لکن مثل نفت برای ما مثل گاو نه من شیر ده ایست که پس از ایجاد درآمدهای گسترده اسباب تحول و تطور قهقرایی فرهنگ جامعه ایرانی را به سوی مشخصه‌های فرهنگی مذمومی که شرح آن آمد مهیا ساخته است.

کلیک مردم سالاری در گزارشی نوشته هشت سال پس از خودکفایی ایران در تولید گندم، رئیس سازمان توسعه تجارت با افتخار از عدم وجود هیچ مشکلی در واردات گندم به کشور خبر می‌دهد.

به گزارش این روزنامه روز ۲۳ آبان ۱۳۸۳ جشن خودکفایی گندم با حضور محمد خاتمی رییس جمهور وقت برگزار شد تا ایران از واردات گندم بی‌نیاز شود، اما طی ۷ سال گذشته که دولت‌های نهم و دهم روی کار آمده اند، میزان واردات گندم به کشور هر سال بیشتر شده است تا خودکفایی در تولید گندم که دستاورد دولت اصلاحات بود رنگ ببازد. هم اکنون در سال تولید ملی، ایران به بزرگترین واردکننده گندم از آمریکا تبدیل شده است.

مردم سالاری اشاره کرده که در هفته‌های اخیر، خبرهایی مبنی بر تحریم گندم صادراتی به ایران منتشر شد اما رئیس سازمان توسعه تجارت، این خبر را تکذیب کرد؛ گویی هیچ وقت ایران در تولید گندم به خودکفایی نرسیده بود. و این در حالی است که بر اساس خبرهای رسمی، ۸ سال پس از خودکفایی ایران در تولید گندم، هم اکنون هر ۴۰ دقیقه یک کامیون در بنادر جنوبی کشور در حال بارگیری گندم وارداتی به کشور است.

با این وضعیت کسی بچه دار نمی شود و مسجد هم نمی توان اداره کرد

روزنامه های مختلف تهران از قول آیت‌الله موسوی اردبیلی رییس پیشین قوه قضاییه که اینک از مراجع تقلید قم است نوشته اند: مردم از وضع اقتصادی و گرانی‌ها نگرانند. مقامات با پنجاه نفر همراه سفر می کند. این واقعا گرفتاری است.

به گزارش روزنامه کلیک جمهوری اسلامی این مرجع تقلید در دیدار سردار احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی با وی گفتند: گرانی زیاد است، متأسفانه آقایان یا نمی‌دانند که البته می‌دانند؛ چون اخبار بهتر از ما به گوش آنها می‌رسد و یا نسبت به این مسئله کم توجهی می‌کنند. مردم از وضع گرانی نگرانند؛ البته شاید به نیروی انتظامی ارتباطی نداشته باشد، اما به شما می‌گوییم که آن را به گوش مسئولان برسانید.

آیت‌الله موسوی اردبیلی تاکید کرده: این مملکت خیلی کار می‌خواهد، فردا ایام انتخابات است با چه رویی می‌خواهیم به مردم بگوییم که در انتخابات شرکت کنید. با این وضع مملکت اداره نمی‌شود؛ مسجد را هم این طور اداره نمی‌کنند، مملکت خیلی کار دارد.

مهدیه تقوی‌راد در گزارشی در کلیک تهران‌امروز نوشته سیاست‌های تشویقی دولت برای افزایش جمعیت و در رأس آن پرداخت یک میلیون تومان به ازای هر فرزند مربوط به سال ۸۸ است اما ظاهرا کمبود بودجه باعث شده تا این سیاست نیز همچون دیگر سیاست‌های این چنینی دولت به سایه رفته و خبری از آن نباشد.

کارتون محمدعلی خلجی، جام جم

کارتون محمدعلی خلجی، جام جم

گزارشگر این روزنامه سپس گفته مریم مجتهد زاده،‌ مشاور رئیس‌جمهور را درباره عملیاتی شدن پرداخت یک میلیون تومان به ازای هر فرزند نقل کرده که گفته تعداد زیادی از خانواده‌هایی که در سال ۹۰ فرزنددار شدند با مراجعه به بانک‌های عامل دفترچه حسابی را به نام نوزاد خود باز کردند که برای دو تا سه ماه نیز سود یک میلیون تومان به حساب دفترچه آنها ریخته شد اما چند ماه بعد بنا به دلایل نامعلومی که هیچ‌گاه اعلام نشد حساب یک میلیون تومانی نوزاد صفر و در نهایت دفترچه پس‌انداز آتیه نوزاد بسته شد. به این ترتیب خانواده‌هایی که برای نوزادان خود دفترچه حساب باز کرده بودند و به تبع آنها دیگر خانواده‌ها نه تنها هیچ‌گاه رنگی از یک میلیون تومان هدیه دولت به نوزادان

در ادامه گزارش تهران امروز آمده با وضعیت نابسامان اقتصادی کشور اگر همه این وعده ها انجام می شد مگر جوابگوی خرج و مخارج نوزاد تازه متولد شده و به تبع آن خانواده بود. خانواده‌ای که از وضعیت اقتصادی فردای خود خبری ندارد و با گرانی‌هایی که در جامعه به وجود آمده نمی‌تواند اندک پس‌اندازی برای خود داشته باشد آیا می‌تواند به این امید که دولت به وی سکه پرداخت می‌کند و آیا هزینه‌های جانبی نوزاد تازه متولد شده،‌ از قبیل شیر خشک، پوشاک و هزینه‌های بهداشتی و درمانی وی با پرداخت یک سکه قابل پرداخت شدن است؟

آدم است گوسفند که نیست

کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

اسماعیل امینی در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته فرض کنید کسی به یک گوسفندی بگوید: می‌خواهم تو را به قصابی ببرم، لرزه بر اندام گوسفند می افتد و بع بع می‌کند و توجه مردم و حتی رسانه‌ها را جلب می‌کند. اما اگربه گوسفند بگوید که داریم به یک سوپر پروتئینی می‌رویم، گوسفند لبخند می زند و با اشتیاق سرش را می‌اندازد پایین و می‌آید، حتی ممکن است با شنیدن عبارت زیبای «سوپر پروتئینی» خیال کند دارد به گردش علمی می‌رود، خب گوسفند است دیگر!

نویسنده سپس مثال دیگری زده: کسی که می‌خواهد رشوه بپردازد، اگر به آن گیرنده رشوه که کار مردم را راه می‌اندازد، بگوید: چقدر رشوه بپردازم کارم راه می‌افتد و با موانع قانونی مواجه نمی‌شود؟ خب آن گیرنده که دیگر گوسفند نیست، لابد آدم است، لابد کارشناس است، لابد مسئولیتی دارد، لابد پست مهمی دارد، معلوم است که ناراحت می‌شود و برزخ می‌شود و چه می‌شود و چه‌ها می‌شود.

به نظر طنزنویس تهران امروز: اما اگر پیشنهاد دهنده سر صحبت را باز کند و بگوید، این حقوق‌های دولتی که کفاف مخارج آدم را نمی‌دهد! کسی هم که قدر تخصص و تجربه شما را نمی‌داند، زندگی‌های امروزی هم که به هر حال هزار جور خرج دارد. آن متخصص، گوسفند که نیست لابد عقل دارد و زود ملتفت می‌شود و مبلغ را و شماره حساب را اعلام می‌کند و منتظر می‌ماند برای واریز حق کارشناسی یا کمیسیون یا حق تسریع و تسهیل و یا هدیه و به هر حال هرچیزی غیر از رشوه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.