پزشکی قانونی وجود ۵ کبودی را در جسد ستار بهشتی تایید کرد

به روز شده:  17:35 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391
ستار بهشتی

به گفته دستگاه قضایی ایران ستار بهشتی در روز ۹ آبان دستگیر شده و ۴ روز بعد در گذشته است

به گفته غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، پزشکی قانونی تایید کرده که ۵ نقطه از جسد ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، "از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران های او" دارای علامت کبودی بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای محسنی اژه ای در جریان مصاحبه مطبوعاتی دوشنبه ۲۲ آبان (۱۲ نوامبر) اعلام کرد که ستار بهشتی در روز ۹ آبان دستگیر شده و ۴ روز بعد، در ۱۳ آبان، درگذشته است.

اظهارات سخنگوی دستگاه قضایی در مورد وجود علائم کبودی بر بدن آقای بهشتی، چند ساعت پس از آن منتشر شد که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادعا کرده بود "طبق اطلاعات اولیه آثار ضرب و شتم در بدن این فرد دیده نشده است".

آقای بروجردی همچنین گفت که پیگیری مرگ این وبلاگ نویس به کمیته امنیت (داخلی) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واگذار شده است که ریاست آن بر عهده محمدرضا محسنی ثانی است.

آقای محسنی ثانی، ساعاتی پیش در اظهار نظری جداگانه اظهار داشت که تاکنون "هیچ‌گونه استناد" ثابت کننده "قصور و تقصیر" ماموران زندان در مرگ آقای بهشتی وجود ندارد و "احتمال اینکه ستار بهشتی به مرگ طبیعی مرده باشد وجود دارد".

وی این اظهارات را در پایان جلسه ای عنوان کرده که در ارتباط با پرونده مرگ این وبلاگ نویس و با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دادستان تهران، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و مدیرکل زندان‌های تهران برگزار شده است.

وی همچنین با انتقاد از "بزرگ‌نمایی رسانه‌های معاند انقلاب" در مورد پرونده اقای بهشتی افزوده است: "مرحوم مدت‌ها با نیروهای معاند ضدانقلاب در خارج از کشور از طریق وبلاگ و یا ایمیل‌هایش ارتباط نزدیکی برای تغذیه نیروهای ضدانقلاب داشته است که به همین دلیل آنها در این زمینه پروژه‌سازی می‌کنند."

"اظهارات سخنگوی دستگاه قضایی در مورد وجود علائم کبودی بر بدن آقای بهشتی، چند ساعت پس از آن منتشر شد که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادعا کرد آثار ضرب و شتم در بدن وی دیده نشده است"

وبسایت کلمه، نزدیک به مخالفان دولت ایران، دو روز پیش گواهی ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین را منتشر کرده بود که شهادت می دادند ستار بهشتی مدتی در این بند بوده و بر روی بدن و سر او آثار شکنجه و ضرب و شتم شدید وجود داشته است.

کلمه، همچنین نامه ای با دستخط ستار بهشتی را انتشار داد که حکایت داشت آقای بهشتی در زمان محبوس بودن در بند ۳۵۰، از نیروهای پلیس که را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند شکایت کرده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، در نشست خبری امروز خود، انتقال موقت این وبلاگ نویس به بند ۳۵۰ زندان اوین و نیز وجود شکایت‌نامه ستار بهشتی را تایید کرده، اما افزوده که "ابهاماتی در متن نامه وجود دارد" و مشخص نیست که "چگونه منتشر شده است".

وی همچنین گفته که این وبلاگ نویس، یک روز بعد از بازداشت توسط نیروهای پلیس "فتا" (مسئول برخورد با جرایم مرتبط با اینترنت و فضای مجازی) به بند ۳۵۰ اوین منتقل شده، اما پس از یک شب مجددا به بازداشتگاه پلیس انتقال یافته و در همان‌ محل جان سپرده است.

آقای محسنی اژه ای اظهار داشته که در مدتی که ستار بهشتی در زندان اوین بوده، از ناحیه قلب ابراز ناراحتی کرده اما پس از معاینه پزشکی، دکتر زندان گفته است که "مشکل خاصی از ناحیه قلب نمی بیند". وی افزوده که "در آزمایش سم شناسی" نیز نشانه ای از سم در بدن متوفی دیده نشده است.

"به گفته غلامحسین محسنی اژه ای، ستار بهشتی یک روز بعد از بازداشت توسط نیروهای پلیس به بند ۳۵۰ منتقل شده، اما پس از یک شب مجددا به بازداشتگاه پلیس انتقال یافته و در همان‌جا جان سپرده است"

در اظهار نظری جداگانه در مورد وضعیت آقای بهشتی، حسین ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ، امروز تایید کرده که این زندانی "با حکم مقام قضایی" و "برای تکمیل تحقیقات" در اختیار پلیس فتای تهران بوده است.

در همیبن ارتباط شبکه ایران، سایت اینترنتی روزنامه دولتی ایران نیز، مدعی دستگیری "۳ تن از کسانی که مسئول بازجویی از این متهم بوده اند" شده، هرچند این خبر به تایید منابع دیگر نرسیده است.

سرتیپ حسین ساجدی نیا در بخشی دیگر از اظهارات خود، در مورد اخبار "شبکه های ماهواره ای و بعضی از سایت های برون مرزی" در مورد این وبلاگ نویس گفته است که "این فضا سازی ها تازگی ندارد" و "قبل از بررسی تمام جوانب امر هر گونه اظهار نظر فاقد وجاهت قانونی است".

دیروز احمد بخشایشی، از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته بود که قبل از اینکه درگذشت ستار بهشتی "دستمایه رسانه‌های بیگانه شود" قوه قضائیه می بایست "تحقیقات لازم را به عمل می‌آورد و افکار عمومی کشور را اقناع می‌کرد تا مردم برای دسترسی به اخبار، به رسانه‌های بیگانه مراجعه نکنند".

در اظهار نظری همزمان، احمد توکلی نماینده تهران نیز از "سکوت دستگاه قضایی" نسبت به مرگ آقای بهشتی انتقاد کرده و افزوده بود: "دولت‌های خارجی غوغا به پا کردند، چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند؟"

در پی درگذشت ستار بهشتی، بسیاری از رسانه های داخل و خارج ایران به انعکاس خبر این واقعه پرداخته و تعدادی از کشورها و نهادهای بین المللی خواستار توضیح مقام های ایران در مورد علت مرگ وی شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.