رزمایش هوایی مشترک نیروهای نظامی در شرق و جنوب ایران آغاز شد

به روز شده:  07:44 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

برگزاری یکی از گسترده‌ترین رزمایش‌های مشترک نیروهای نظامی ایران از صبح امروز (دوشنبه، ۲۲ آبان) آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت ۸۵۰ هزار کیلومترمربع و در محدوده شرق و جنوب ایران برگزار می‌شود.

ایران این رزمایش را "مدافعان آسمان ولایت ۴" نامگذاری کرده است.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که در این رزمایش از انواع سامانه‌های پدافند هوایی از جمله پدافند راداری، موشکی، شنود، توپخانه‌ای و دیده‌بانی استفاده می‌شود.

خبرنگار اعزامی رادیوی دولتی ایران به منطقه عملیاتی صبح امروز از آغاز فاز اول این رزمایش خبر داد و گفت که در این مرحله، هواپیماهای نیروهای مسلح و سپاه پاسداران ایران، از جمله جنگنده‌های بمب‌افکن اف‌۴، اف‌۵، اف‌۷ و اف‌۱۴، میراژ، سوخوی و هواپیماهای سوخت‌رسان شرکت داشتند.

آمادگی و اقدام به موقع سیستم دفاعی در مدت زمان کوتاه و جابجایی سریع و پرواز همزمان انواع جت‌های جنگنده از جمله اهداف این رزمایش اعلام شده است.

همکاری و هماهنگی بیشتر بین نیروهای هوایی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و نیروهای آموزش‌دیده مردمی در برقراری و پوشش امنیت کامل مرزهای هوایی ایران از دیگر اهداف این رزمایش خوانده می‌شود.

ایرنا گزارش داده است که در این رزمایش، تمام سامانه‌های راداری، موشکی، توپخانه‌ای و شنود الکترونیکی که بخش صنعت و دانشگاه‌های ایران طراحی، ساخته یا بهینه‌سازی کرده‌اند، به صورت عملی مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

پیش از این مقامات نظامی ایران گفته بودند که ۸ هزار نفر در رزمایش "مدافعان آسمان ولایت ۴" شرکت دارند.

گزارش شده است که این رزمایش در مدت یک هفته برگزار خواهد شد و در جریان آن، پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین) ایرانی هم حضور خواهند داشت.

این رزمایش با تمرکز بر تقویت توان دفاع هوایی ایران در شرایطی برگزار می‌شود که در هفته‌های گذشته رویارویی جنگنده‌های ایرانی با یک پهپاد آمریکایی در محدوده خلیج‌فارس خبرساز بوده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که این پهپاد در محدوده آب‌های بین‌المللی در خلیج‌فارس در پرواز بود که مورد حمله جنگنده‌های ایرانی قرار گرفت.

اما مقامات نظامی ایران گفته‌اند که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در حوالی جزیره خارک در محدوده سرزمینی ایران در پرواز بود و جنگنده‌های ایران برای دادن هشدار، به سمتش شلیک کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.