یک فرمانده سپاه: آمریکا خطوط قرمز ایران را رعایت کند

به روز شده:  06:47 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

فرمانده هوافضای سپاه: قبلا هم به آمریکایی‌ها هشدار داده بودیم

به دنبال تایید گزارش‌های مربوط به حمله جت‌های جنگی ایران به یک پهپاد آمریکایی، یکی از فرمانده سپاه ایران گفته است که آمریکایی‌ها باید خطوط قرمز ایران را رعایت کنند و "در صورت تکرار این اقدام، باید منتظر برخورد شدیدتر باشند."

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفت که به دلیل ورود پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین) آمریکایی به محدوده سرزمینی ایران، جنگنده‌های ایرانی به سمتش شلیک کرده‌اند و "این شلیک، اخطار بود."

او به نیروهای آمریکایی هشدار داد: "اگر (به هشدار ایران) توجه نکنند، باید منتظر اقدامات شدیدتری هم باشند."

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه، ۱۸ آبان، در اطلاعیه‌ای کلیک اعلام کرد که یک هفته پیش از آن، دو جنگنده ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین غیرمسلح آمریکایی که در محدوده هوایی خلیج‌فارس بود، حمله کرده‌اند.

پنتاگون اعلام کرد که این هواپیما در آب‌های بین‌المللی و مشغول عملیات شناسایی عادی بوده است.

اما فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت که پهپاد آمریکایی "مشغول پرسه زدن برفراز جزیره خارک بود."

او اضافه کرد: استنباط ما این است که (این هواپیما) با اهداف نظامی مشغول جمع‌آوری اطلاعات از جزیره خارک و اطلاعات اقتصادی مربوط به مسائل نفتی و تردد نفتکش‌ها بود.

آقای حاجی‌زاده گفت: وظیفه داشتیم عکس‌العمل نشان دهیم.

او گفت که ایران دلیلی برای رسانه‌ای کردن این برخورد نداشت، ولی بعد از انتشار گزارش‌ها از سوی آمریکا، آن را تایید کرده است.

این فرمانده سپاه گفت که پیش از این هم وقایع مشابهی رخ داده و ایران به نیروهای آمریکایی اخطارهایی داده بود، "ولی توجهی نکردند، ما نیز اخطار شدیدتری به آنها دادیم."

اطلاعات جدید

در اطلاعیه هفته گذشته پنتاگون آمده بود که با وجود حمله جنگنده‌های ایرانی، به پهپاد آمریکایی صدمه‌ای نرسیده است.

آقای حاجی‌زاده گفت که اگر ایران قصد داشت این پهپاد را فرود بیاورد یا آن را مورد اصابت قرار دهد، "لاشه آن امروز در اختیار ما بود."

ایران آذر سال گذشته کلیک اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکایی را در مرزهای شرقی خود سرنگون کرده است.

مقامات نظامی ایران گفتند که این پهپاد را با خساراتی اندک در اختیار گرفته‌اند و فعالیت کارشناسان نظامی برای رمزگشایی و کسب اطلاعات بیشتر از آن ادامه دارد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ایران درباره آخرین وضعیت این پهپاد نیز گفته است که در سالگرد در اختیار گرفتن آن، اطلاعات جدیدی اعلام خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.