بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – ۲۳ آبان

به روز شده:  03:39 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از اظهار نظر دادستان کل کشور پیرامون پرونده قتل یک وبلاگ نویس زندانی خبر داده اند و به نقد گفته های تازه احمدی نژاد درباره وضعیت کشور پرداخته اند.

تشریح بودجه سال آینده و کسری گسترده آن و وضعیت ناگوار دولت های بعدی بخشی از مقالات و گزارش های اقتصادی را تشکیل می دهد. تاکید بر این که برخلاف وعده رییس سازمان انرژی اتمی نیروگاه بوشهر در زمستان امسال به برق نخواهد رسید از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

تهران امروز، همچون چند روزنامه دیگر امروز، با چاپ تصاویری از سیل دیروز چالوس و نوشهر خبر داده که این سیل شهرهای مازندران را در برگرفته و خساراتی به بار آورده است

مذاکره با آمریکا آیا ممکن است

علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته دعوت روس‌ها برای نشستن ایران و آمریکا پای میز مذاکره همچون تغییر لحن سیاسیون و مقام‌های حکومتی در داخل کشور، بسیار متفاوت با قبل و غافلگیر کننده است و در عین حال واقعه ای مهم و تعیین کننده و علی الظاهر هماهنگ شده به نظر می‌رسد.

نویسنده در ضمن اشاره کرده به اظهارات وزیر خارجه صالحی که از «مذاکره جامع و کامل که همه ابعاد را در بر گیرد» سخن گفته و تصمیم گیری در این باره را به نظر موافق رهبر انقلاب موکول کرده است او اگرچه از نوع دیگری از مذاکرات مستقیم با آمریکا سخنی نگفته اما می‌توان سطور نانوشته و جملات ناگفته اش را اینگونه ادامه داد که بخش‌هایی از حاکمیت مجازند که با آمریکایی‌ها درباب «موضوعاتی محدود و نیمه جامع که بخشی از ابعاد را در بر گیرند» به طور مستقیم مذاکره کنند.

سرمقاله ابتکار بعد سئوالاتی مطرح کرده از جمله این که: مسئولیت «مذاکرات نیمه جامع و غیرکامل» با آمریکایی‌ها، بر عهده کدام بخش از حاکمیت است، دیگر این که علاوه بر مذاکره برای لغو تحریم‌ها در مقابل توقف بخشی از فعالیت‌های غنی سازی، چانه زنی و مذاکره در خصوص تحولات سوریه و خط قرمز اصلی ایران در این مساله یعنی حفظ حاکمیت بشار اسد، هم بخشی از موضوعات مورد گفت و گوی دو طرف است یا نه؟‌

بی‌بی‌سی چگونه از بحران گذر می‌کند؟

آرش محبی در سرمقاله کلیک مردم سالاری با اشاره به بحرانی که در مدیریت بی بی سی پیش آمده نوشته این بحران در رسانه‌های داخل کشور هم انعکاس زیادی داشت و از صدا وسیما تا سایت‌های خبری این موضوع را به طور گسترده‌ای و با همان برچسب «بحران» پوشش دادند. اما چند نکته و درس مهم برای ما در این ماجرا هست.

به نظر نویسنده نکته اول این است که بی‌بی‌سی مسوولیت اتفاق‌ها را پذیرفت و به هیچ عنوان موضوع را توجیه نکرد. عذر بدتر از گناه نیاورد و مثلا نگفت که مجری دهه ۷۰ و۸۰ یک مجری نفوذی بوده و خودسرانه ازمیهمانان این شبکه سوء استفاده کرده است. نکته دوم اینکه خود بی‌بی‌سی مهمترین منبع اخبار مربوط به این بحران است. به این ترتیب با به دست گرفتن مدیریت اخبار منفی علیه خودش، از مجموعه اتفاق‌های پیش آمده با برچسب «بحران» که کم هزینه‌تر و قابل قبول تر از برچسب‌هایی مانند «رسوایی» و... است، استفاده کرد.

کارتون حسین کشتکار، جوان

ابتکار در نهایت نوشته: بی بی سی هر چه باشد حتی اگر دشمن، عملکردش در مدیریت حوادث پیش آمده کاملا حساب شده و پندآموزاست. به ویژه برای جامعه ما که هنوز در آن اطلاع‌رسانی منفی به اشکال مختلف از جمله سانسور و حذف رایج است و شنیدن اخبار مهم داخلی از زبان منابع خارجی عادت شده است. باید باور کنیم که اگر این شگردها جوابگو بود، اول از همه بی‌بی‌سی از آنها استفاده می‌کرد. وقتی بی بی سی حاضر نیست از این شگردها درباره حساس‌ترین موضوع یعنی اخبار منفی درباره سازمان خودش استفاد کند یعنی اینکه شگردهای منفی اطلاع‌رسانی آزمون خوبی در دنیای رسانه پس نداده اند و نمره قبولی نگرفته‌اند.

نقد آن چه احمدی نژاد گفت و آنچه می خواهد بگوید

دو روز بعد از آخرین اظهار نظر عمومی محمود احمدی نژاد درباره مسائل کشور کلیک کیهان در نقدی پیرامون این نظرات نوشته اینکه « در حال حاضر با توجه به وضع اقتصادی، پرداختی ها موثر نیست» و «خزانه دولت پرپول نیست»، در بادی امر با موضوع «تصمیم به پرداخت پول به مردم» نمی خواند. هم اکنون بعضا در تأمین منابع مالی یارانه های نقدی و تأمین بودجه برخی دستگاه ها نیز مشکلاتی به چشم می آید که طبیعتا انضباط مالی بیشتر را طلب می کند.

این روزنامه هوادار دولت درباره اشاره رییس جمهور به مطالبات بانک ها نوشته: این معوقات بانکی حتماً باید برگردد و از سوی مراکز ذی ربط پیگیری و مطالبه شود اما مسئله این است که فعلا تأمین کننده منابع مالی نیست. ثانیا حتی اگر این معوقات بانکی کلان و مورد اجحاف عودت داده شود که حتما باید چنین شود، دارایی های بانکی مذکور را که نوعا سهم بخش سرمایه گذاری و تولید و ایجاد اشتغال است، نمی توان هزینه مصرف کرد.

کیهان در نهایت با اشاره به تخلفات بدهکاران بانک ها که احمدی نژاد اشاره کرده بود نوشته خوب است بررسی شود که آیا برخی عناصر ناهمسو اما موثر و مدعی همراهی در برخی مراکز دولتی، در تداوم برخی سوءاستفاده های مشابه طی سالهای اخیر نقش آفرینی نکرده اند؟ مثلا واگذاری پروژه جاده سازی در رامسر به متهم پرونده تخلف بانکی ۳هزار میلیاردتومانی عملا مستمسکی برای نامبرده شد تا بتواند هزینه برنده شدن خود در مزایده فروش یکی از شرکت های دولتی در جنوب را از جیب بیت المال تأمین کند و متأسفانه این وسط توصیه و امضای آقای... در میان بود.

کلیک ابتکار خبر داده که محمود احمدی نژاد می‌خواهد ۱۶ آذر ماه جلسه ای متفاوت با دانشجویان دانشگاه امام صادق برگزار کند و نتیجه گیری کرده رئیس جمهور که چندسالی است حضورش در دانشگاه‌های کشور کمرنگ شده و چند ماه بیشتر به پایان دوران ریاست جمهوری اش باقی نمانده همچنان و البته خیلی بیشتر از سال‌های گذشته در کانون توجهات قرار دارد.کانونی که البته مملو از انتقاد و اعتراض نیز هست. اگرچه هنوز حامیان سینه چاکی در مجلس نیزدارد.

به گزارش این روزنامه در حالی که برخی از نمایندگان نگران اند که مبادا رئیس جمهور در مجلس سخنانی بگوید که چندان به صلاح کشور نباشد خبر می رسد که ممکن است وی ناگفته هایش را به جای مجلس در یک جمع دانشجویی بزند.

ابتکار احتمال داده احمدی نژاد قبل از اینکه برای پاسخگوئی به نمایندگان مجلس راهی بهارستان شود قصد دارد در یک دانشگاه سخنرانی کند. و گویا احمدی نژاد گفته است: «جلسه ای متفاوت خواهم داشت».

اخبار ناخوش اقتصادی و بازار آشفته

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در نقد لایحه بودجه سال آینده نوشته اخبار خوشایندی از بودجه سال جاری به گوش نمی‌رسد و بنابر آنچه نمایندگان مجلس از محاسبات و برآوردهای اولیه گزارش می‌دهند، متأسفانه دولت در دخل و خرج سال جاری با حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان کسری مواجه است. بخش عمده‌ای از این کسری در بودجه ناشی از عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده برای دولت است. ظاهراً از مجموع ۱۴۴ هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده در قانون بودجه حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان محقق می‌شود که معنای آن کسری حدود ۵۵ هزار میلیارد تومانی در درآمدهای دولت خواهد بود.

این روزنامه پیش بینی کرده که بخش عمده‌ای از طرح‌های عمرانی آغاز شده و دردست اجرا به علت عدم تحقق درآمدها، نیمه کاره باقی خواهند ماند و با گذشت زمان، مشمول افزایش هزینه ناشی از تورم می‌شوند که خود زمینه ساز بالا رفتن سهم هزینه‌های عمرانی در بودجه‌های سال‌های آینده می‌شود.

کارتون ابوالفضل محترمی، جام جم

و سرانجام به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اگر دولتمردان به نظم و صرفه جوئی پایبند نباشند، نابسامانی‌ها و مشکلات بسیاری را برای دولت‌های آینده به ارث باقی خواهند گذاشت که برطرف کردن آنها نیروی زیادی از آیندگان خواهد برد. این، چیزی است که کشور ما با توجه به شرایط خاصی که اکنون دارد، تحمل آن را ندارد.

مدیر روزنامه کلیک کیهان در یادداشت روز این روزنامه نوشته گرانی و افزایش لگام گسیخته قیمت کالا و خدمات مورد نیاز مردم که این روزها سایه سنگین و آزاردهنده خود را بر شانه قشرهای مستضعف و کم درآمد جامعه تحمیل کرده است، واقعیتی تلخ و غیرقابل انکار است. درباره عوامل گرانی و چرایی آن بحث های دامنه داری در جریان است که در آن به عواملی نظیر اثرگذاری تحریم ها، سوء مدیریت ها، حضور فعال مافیای اقتصادی، رها شدگی ماجرا از سوی برخی مسئولان ذیربط و پرداختن به مسائل حاشیه ای، تلاش سازمان یافته و پنهان برای مؤثر جلوه دادن تحریم ها و یا مجموعه ای از عوامل یاد شده، اشاره می شود.

به نظر حسین شریعتمداری تحریم ها اگرچه در پیدایش پدیده تلخ گرانی بی تأثیر نبوده و نیستند ولی ضریب اثر تحریم ها با میزان گرانی موجود و افزایش جهشی قیمت کالا و خدمات ضروری مردم که این روزها شاهد آنیم همخوانی ندارد، بنابراین باید روی عوامل دیگر و راه های مقابله با آن حساب ویژه و بیشتری باز کرد، چرا که ظرفیت و توان اقتصادی کشور بسیار فراتر از آن است که تحریم ها به تنهایی توان پدیدآوردن آشفته بازار کنونی را داشته باشند.

سرمقاله کیهان در انتها اظهار نظر کرده که برخی از خدمات بی نظیر و بی سابقه دولت فعلی عبارت بوده از این که حلقه مدیریتی ثابت و کدگذاری شده را شکست، ثروت ملی را به میان مردم برد، امکانات و داشته های نظام را به دوردست ترین نقاط کشور کشید، در سیاست خارجی و مقابله با باج خواهی دشمنان در دولت اول خوش درخشید، طرح هدفمندی یارانه ها را با شجاعت و جسارت عملیاتی کرد و... اما متاسفانه در مواردی نیز دچار خطا شده و لغزید که کم توجهی اخیر به مسائل معیشتی مردم و یا حاشیه سازی به جای پرداختن به مسائل اصلی از جمله آنهاست.

نیروگاه بوشهر به امسال نمی رسد

کلیک مردم سالاری یک روز بعد از آن که رییس سازمان انرژی گفته بود زمستان امسال نیروگاه بوشهر به تمامی بهره برداری می شود از قول یک عضو کمیسیون انرژی مجلس امکان بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان دی ماه امسال وجود ندارد و مسوولان سازمان انرژی اتمی باید در اظهارات خود دقت بیشتری داشته باشند.

جلیل جعفری به نوشته این روزنامه گفته به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی در خبرها آمده که در بهمن یا دی ماه امسال بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر به متخصصان ایرانی سپرده می‌شود که بر اساس اطلاعات به دست آمده چنین مساله‌ای صحت ندارد. و این که گفته شده در حال حاضر حدود ۴ تا ۶ هزار مگاوات برق در نیروگاه تولید می‌شود هم صحیح نیست و ظرفیت تولید برق در این نیروگاه با ظرفیت صددرصدی فقط هزار مگاوات است که شصت مگاوات آن صرف پمپ‌های درونی نیروگاه شده و حدود ۹۴۰ مگاوات هم تحویل شبکه توزیع برق می‌شود.

به گفته این عضو کمیسیون انرژی مجلس بخش هسته‌ای نیروگاه بوشهر تا دو سال با همکاری مشترک متخصصان روسی و ایرانی اداره خواهد شد و بخش غیر هسته‌ای این نیروگاه مشابه سایر نیروگاه‌هاست که پیمانکاران ایرانی می‌توانند آن را اداره کنند، مهمترین کاری که مسئولان سازمان انرژی اتمی انجام می‌دهند باید این باشد که در مدت دو سال همکاری مشترک با روس‌ها، دانش فنی آن را منتقل کرده و اداره بخش هسته‌ای نیروگاه نیز توسط متخصصان داخلی انجام شود.

یک تصادف دیگر

پگاه آهنگرانی در ستون خود در صفحه آخر کلیک اعتماد نوشته به عکس‌العمل مقامات و مدیران و پاسخ‌های آنان بعد از هر حادثه‌یی یا اتفاق ناخوشایندی اشاره کرده و نوشته اول تکذیب و اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و منتظر می‌مانند تا اطلاعات کامل شود. در این مرحله به شایعه‌سازان هم حمله می‌کنند انگار که آنان مسوول این وضعیت‌اند. بعد در اندازه، ابعاد و میزان این خسارات و رقم‌ها و عددها شک و تردید می‌کنند. در نهایت که وقوع حادثه برای همه دنیا مسجل شد، آقای مسوول هم با گرفتن «زیر لفظی» بله را می‌گوید و می‌پذیرد که اتفاقی افتاده ولی بلافاصله آن را مربوط به خود نمی‌داند و سعی می‌کند گردن نهاد بغل دستی بیندازد.

به نوشته این هنرمند: مسئولان وقتی زیر فشار افکار عمومی مورد سوال قرار می‌گیرد، می‌گوید «بروید از مسوولش بپرسید» و وقتی با هزار قسم و آیه می‌گویند که آقا به خدا مسوولش شما هستید با لبخندی تلخ گوشه لبش و نگاهی عمیق به شما حالی می‌کند که انگار از مرحله پرتی. خیلی چیزها هست که نمی‌دانی و به موقعش خواهد گفت که البته این موقع هم جزو همان چیزهایی هست که تو نمی‌دانی.

خلاصه مقاله اعتماد این که: سخن مقامات از همدردی و تاسف به، همینه که هست، مگه چیه؟ و تصادفه دیگه، و این همه تصادف اینم یکیش، و در آینده هم از این اتفاقات خواهد افتاد، (که اتفاقا این پیش بینی کارشناسانه با تصادف جدیدی که رخ داد چقدر درست از آب در آمد) همان‌طور که قبلا ۱۰ بار اتفاق افتاده و ما تحمل کردیم. باز هم می‌کنیم. انتظار استعفا دادن و عذر خواهی کردن که کمی خنده‌دار است ولی حداقل نمک بر زخم حادثه دیدگان نپاشید. لطفا.

کارتون روز

کارتون پیام برومند، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.