سیل غرب مازندران را فرا گرفت

به روز شده:  17:12 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
سیل غرب مازندران

بارندگی و آبگرفتگی برخی مناطق سیل زده موجب اعلام وضعیت اضطراری شده است

درپی وقوع سیل در غرب استان مازندران و ادامه بارندگی و آبگرفتگی مناطق سیل‌زده، در برخی مناطق از جمله چالوس "وضعیت اضطراری" اعلام شده است. قاسم احمدی نماینده مردم نوشهر و چالوس درمجلس برای کمک به سیل زدگان از مسوولان کشور تقاضای کمک کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران بارندگی شدید و جاری شدن سیل که از بامداد روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه در استان مازندران آغاز شده و همچنان ادامه دارد به بخش های مختلف این مناطق خسارت جدی وارد کرده است.

یک امدادگر در نوشهر که نخواست نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از ساعات اولیه به منطقه نوشهر و واحدهای اطراف آن منتقل شدیم. حدود ۳۰۰ خانوار در این محدوه از سیل آسیب دیدند. اما امدادرسانی با توجه به گستردگی حجم آبگرفتگی مناسب است."

این امدادگر با اشاره به اینکه با توجه به شدت فشار آب و لایروبی رودخانه در این سیلاب بعید می‌داند که ادامه بارندگی موجب بروز سیل دیگری شود گفت: "متاسفانه عدم رعایت حریم رودخانه و ساخت منازل در فاصله کمتر از ۵ متری رودخانه سبب آبگرفتگی منازل تا ارتفاع سه متر شده است. با همکاری نیروهای هلال احمر،نیروهای نظامی، انتظامی، بسیج و سپاه در حال حاضر بخش زیاد آبگرفتگی منازل تخلیه شده و برخی از خانوارها به خانه‌هایشان بازگشتند. اما در عین حال برخی نیز همه زندگی خود را از دست داده‌اند."

محمد علی قمی اویلی، فرماندار نوشهر نیز امروز اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ واحد مسکونی شهری و ۱۵۰ واحد تجاری و بیش از ۱۰۰واحد مسکونی روستایی خسارت ۱۰۰ درصدی دیده است.

سیل

آقای قمی اویلی افزود: باوجود اینکه نیروهای امداد رسانی از ساعات اولیه وقوع سیل یعنی ازساعت سه بامداد امروز در محل حادثه حضور پیدا کرده اند اما خدمات رسانی به سیلزدگان دراین مناطق با دشواری صورت می گیرد.

هادی خنجری، مدیرکل مدیریت بحران مازندران، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس ارتفاع سیل را ۱.۵ تا ۲ متر اعلام کرده و گفت: بیشتر خسارت‌ها به خاطر آبگرفتگی خانه‌ها بوده است

براساس گزارشها‌ی رسیده از شمال ایران سیل به ۱۵۰ روستای مرکزی چالوس خسارت وارد آورده و بخش‌هایی از شهرهای آمل، تنکابن، نوشهر و هچیرود بابل نیز دچار آبگرفتگی شدند.

در برآوردهای اولیه از مناطق سیل زده، فرماندار چالوس اعلام کرده که میزان خسارت در این شهرستان ۴۵ میلیارد تومان برآوردشده است.

این در حالی است که در ۲۲ مهرماه، یک ماه پیش سیل شرق مازندران را فراگرفت و در پی آن دست کم هفت نفر کشته شدند و همچنین آبگرفتگی خانه‌ها، آسیب به تاسیسات زیربنایی، قطع برق و تعطیلی مدارس منجر شد.

اما سیل اخیر کشته در پی نداشته و به گفته مقامات محلی گاز و آب مناطق سیل زده وصل شده است.

کارشناسان تخریب جنگل‌ها ،ساخت و ساز بی رویه در محدوده رودخانه‌ها و عدم لایروبی رودخانه‌ها را از دلایل بروز سیل در ایران می‌دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.