پلیس ایران: از فوت ستار بهشتی متاسفیم

به روز شده:  21:27 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
ستار بهشتی

ستار بهشتی، وبلاگ نویس پس از بازداشت توسط پلیس در جریان بازجویی کشته شد

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، گفت که پلیس از درگذشت ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، "متاسف" است.

سرتیپ رادان امروز سه شنبه ۲۳ آبان (۱۳ نوامبر) با تاکید بر اینکه در این ارتباط تیمی تشکیل شده تا ابعاد مختلف ماجرا بررسی شود افزود: "مردم ایران مطمئن باشند که با دقت موضوع رسیدگی شده و اگر قصوری صورت گرفته باشد با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد."

این در حالی است که سرتیپ حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، روز گذشته تایید کرده بود که وبلاگ نویس متوفی در اختیار پلیس فتا (مسئول مقابله با جرایم اینترنتی) بوده است.

در دامه واکنش‌ها به کشته شدن ستار بهشتی، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران امروز اعلام کرد که روز گذشته چند نفر به اتهام دست داشتن در این واقعه دستگیر شده‌اند.

آقای دولت آبادی افزود: "سیاست قوه قضاییه رسیدگی بدون اغماض به این پرونده است و این روزها اگر ما مطلبی نمی‌گفتیم، به معنای عدم موضع‌گیری نبود بلکه به معنای این بود که ممکن بود بیانات ما باعث شود تحقیقات سوخت شود و سکوت ما از سر این بود که تحقیقات از بین نرود."

دادستان تهران اظهار امیدواری کرد که "تا ۱۰ روز آینده" با کامل شدن تحقیقات اطلاعات بیشتری منتشر شود.

این در حالی است که محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس، در خصوص مرگ ستار بهشتی گفته است: "اگر با ماموران و قضات متخلف در ماجرای کهریزک در سال ۸۸ برخورد می شد، امروز شاهد این اتفاق تلخ نبودیم."

به گفته آقای دهقان درخصوص کشته شدن ستار بهشتی نیروی انتظامی باید در مرحله نخست درباره رفتارش با این زندانی توضیح دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

"اگر با ماموران و قضات متخلف در ماجرای کهریزک در سال ۸۸ برخورد می شد، امروز شاهد این اتفاق تلخ نبودیم"

در واکنشی جداگانه، سیدحسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشته که این کمیسیون "موضوع را به دقت پیگیری خواهد کرد تا همه ابعاد مرگ ستار بهشتی روشن شود" و از قوه قضاییه خواسته است تا "همه ابهامات و سؤالات مطرح را بررسی و شفاف‌سازی کند".

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، دیروز تایید کرده بود که ۵ نقطه از جسد ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، "از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران های او" دارای علامت کبودی بوده است.

با انتشار خبر درگذشت ستار بهشتی، بسیاری از رسانه های داخل و خارج ایران به انعکاس خبر این واقعه پرداخته و تعدادی از کشورها و نهادهای بین المللی خواستار توضیح مقام های ایران در مورد علت مرگ وی شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.