چالش‌هایی در برابر ائتلاف ملی سوریه

به روز شده:  22:08 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
اپوزیسیون سوریه

به جز کشورهای عربی خلیج فارس و فرانسه، دیگرکشورهای عربی وغربی حامی مخالفین، هنوز ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت نشناخته اند

پس از تلاش‌های پی هم و فشارکشورهای غربی وعربی، مخالفین سوریه سرانجام ائتلاف جدید و گسترده تری را تحت نام ائتلاف ملی سوریه تشکیل دادند که شورای ملی سوریه را نیز دربرمی گیرد.

این کشورها امیدوارند، ائتلاف جدید بتواند در یکپارچه ساختن گروه‌های مخالف بشار اسد کمک کرده و به سرنگونی رژیم او سرعت بخشد.

با این حال، به جز کشورهای عربی خلیج فارس و فرانسه، دیگرکشورهای عربی وغربی حامی مخالفین، هنوز این ائتلاف را به رسمیت نشناخته اند.

همزمان، جدای از اختلاف نظرها بین کشورهای غربی و روسیه و چین بر سر نحوه برخورد با رژیم بشار اسد، برخی کشورهای عربی از جمله عراق و لبنان دو کشور همسایه سوریه، که نگران ثبات خود هستند، از مخالفین حمایت نمی کنند و طرفدار براندازی رژیم بشار اسد نیستند.

الجزایر نیز که در نخستین ماه‌های آغاز بهار عرب در سال ۲۰۱۱ موفق به سرکوب تظاهرات ضد دولتی شد، هنوز دو دل است.

وحدت سیاسی بدون وحدت نظامی

برای اینکه کشورهای غربی ائتلاف جدید را به رسمیت بشناسند، گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه باید تحت فرماندهی واحد عمل کنند.

با وجود اینکه بخش عظیمی از مخالفین بشار اسد زیر چتر این ائتلاف جمع شده اند، این نهاد تازه بنیاد حمایت همه گروه‌های متعدد مسلح وحتی غیرمسلح درداخل سوریه را با خود ندارد.

"با وجود اینکه بخش عظیمی از مخالفین بشار اسد زیر چتر ائتلاف جدید جمع شده اند، این نهاد تازه بنیاد حمایت همه گروه‌های متعدد مسلح وحتی غیرمسلح درداخل سوریه را با خود ندارد"

تلاش‌هایی که تا امروز، چه از سوی سازمان ملل و یا برخی کشورهای عربی، برای یکپارچه ساختن این گروهها انجام گرفته، بی نتیجه مانده است.

یکپارچه ساختن این گروه‌های پراکنده سیاسی، بزرگترین چالش در برابر این ائتلاف است.

به رسمیت شناختن این ائتلاف به عنوان نماینده مشروع ملت سوریه، به این معنی خواهد بود - آن گونه که معاذ الخطیب رئیس این ائتلاف گفته است - که از کشورهای غربی کمک مالی وسلاح دریافت خواهد کرد.

اما کشورهای غربی، که تجربه لیبی را هنوز فراموش نکرده اند، نگران اند سلاحی که به مخالفین می دهند به دست اسلامگرایان تندرو بیافتد. این یکی از عوامل مردد بودن این کشورها دربه رسمیت شناختن ائتلاف جدید شمرده می شود.

حتی فرانسه که ائتلاف جدید را به رسمیت شناخته، گفته که پس از تشکیل دولت موقت به مخالفین سلاح خواهد فرستاد، چرا که حالا معلوم نیست، سلاح به دست که خواهد افتاد.

تعداد زیادی از افراطگرایان مسلح مخالف غرب که قبلا برضد نیروهای آمریکایی در عراق می جنگیدند، حالا به سوریه رفته اند.

حتی برخی گروه های تندرو در مصر واردن، مانند السلفیة الجهادیة وجماعت اسلامی نیز اعلام کرده اند که برخی اعضای آنها در داخل سوریه برضد رژیم بشار اسد که آن را کافر می خوانند، می جنگند.

این درحالی است که ارتش آزاد سوریه را بیشتر سربازان و افسران جدا شده از ارتش دولتی این کشور تشکیل می دهند و مانند گروه های جهادی افراطی اندیشه های فرا قومی در سر ندارند.

از همین جاست که برخی می پرسند، آیا واقعا این گروه های ایدولوژیک اسلامگرا رهبری ائتلاف جدید را خواهند پذیرفت و تحت فرماندهی واحد عمل خواهند کرد؟

برخی گروه های سیاسی در داخل سوریه عملا مخالفت خود را با این ائتلاف اعلام کرده و گفته اند که آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس آن را ساخته اند و بنابراین، از دید آنها، مردم سوریه را نمایندگی نمی کند.

عده از تحلیلگران حتی مدعی اند که مخالفین در خارج سوریه از سوی آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس تهدید شده اند که اگر ائتلاف نکنند، کمک‌ مالی به آنها را قطع خواهند کرد. ازدید آنها همین عامل می تواند به شکست این ائتلاف منجر شود، چرا که براساس توافق داوطلبانه مخالفین شکل نگرفته است.

"برخی گروه های سیاسی در داخل سوریه عملا مخالفت خود را با ائتلاف ملی اعلام کرده و گفته اند که آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس آن را ساخته اند و بنابر این، از دید آنها، مردم سوریه را نمایندگی نمی کند"

افزون براین، مخالفین در این هم نظرنیستند که آیا می خواهند رژیم اسد را به زور سرنگون سازند یا اینکه از راه سیاسی.

نگرانی از تسلط اخوان المسلمین

یکی از عوامل چند پارچگی شورای ملی سوریه که در ماه های گذشته نتوانست حمایت گروه‌های سیاسی مخالف را جلب کند، تسلط اخوان المسلمین بر رهبری این شورا خوانده شده است.

حالا این گروه که به باور برخی تحلیلگران از حمایت قطر، اخوان المسلمین مصر و برخی دیگر کشورهای عربی خلیج فارس برخوردار است، حمایت کامل خود را از ائتلاف جدید اعلام کرده.

در واقع حمایت اخوان المسلمین از توافق مخالفین برای تشکیل ائتلاف جدید، عنصراصلی موفقیت گفتگوهای هفته گذشته در دوحه خوانده شده است.

از دید بسیار ناظرین، مخالفت این گروه می توانست این گفتگوها را با شکست مواجه کند.

با توجه به تجربه ناکام شورای ملی سوریه و برای اینکه نگرانی ها در مورد نقش خود در ائتلاف جدید را که ۶۰ عضو خواهد داشت، رفع کنند، اخوانی ها گفته اند که درمیان اقلیت خواهند بود.

آنها همزمان این اتهام را رد می کنند که درصدد انحصار قدرت و حذف گروه‌های مخالف از صحنه سیاسی هستند.

با این حال، نگرانی از تسلط اخوانی ها بر ائتلاف جدید، همچنان پا برجاست.

نفوذ واقعی اخوان المسلمین سوریه درمیان مردم روشن نیست. اما این گروه، مانند اخوانی ها در دیگر کشورهای عربی، سازمان یافته ترین گروه در سوریه هستند، و این بزرگترین، امتیازی است که در برابر دیگر گروه‌های سیاسی از آن برخوردارند.

درتلاش برای فاصله گرفتن از گروه های خشونت طلب اسلامگرا، رهبران اخوان المسلمین سوریه، بارها با روش خشونت آمیز گروه های جهادی درمبارزه بر ضد غرب یا دست یافتن به قدرت سیاسی، مخالفت نشان داده اند.

"نگرانی مخالفین اخوان المسلمین سوریه از این است که آنها بتوانند غرب را متقاعد کنند که پرنفوذ ترین گروه در سوریه هستند که می توانند ثبات در این کشور را حفظ کنند و در نتیجه، با حمایت کشورهای غربی قدرت را به دست بگیرند"

در مصر، پس از سرنگونی حسنی مبارک، اخوان المسلمین توانستند با ایالات متحده و برخی دیگرکشورها غربی، ارتباط برقرارکرده و روابط نسبتا خوبی با آنها برقرار کنند.

نگرانی مخالفین اخوان المسلمین سوریه از این است که آنها نیز همین راه را دنبال کنند و غرب را متقاعد کنند که پرنفوذ ترین گروه در سوریه هستند که می توانند ثبات در این کشور را حفظ کنند. در نتیجه، با حمایت کشورهای غربی قدرت را به دست بگیرند.

صرف نظر از اینکه آیا این نگرانی یک واقعیت است یا پندار، این موضوع می تواند چالش مهم دیگری در برابر موفقیت ائتلاف جدید مخالفین سوریه باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.