موشک‌های ایران هواپیماهای بدون سرنشین را هدف می‌گیرند

به روز شده:  16:34 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
تمرین دفاع هوایی ایران

تمرین دفاع هوایی ایران با مشارکت ارتش، سپاه و بسیج در مرکز، شرق، جنوب شرقی و جنوب ایران در حال برگزاری است

خبرگزاری‌های ایران می گویند که ارتش این کشور در رشته تمرین‌های دفاع هوایی خود، دست کم چهار نوع موشک را با موفقیت برای ساقط کردن هواپیماهای بدون سرنشین آزمایش کرده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری‌ها، امروز چهارشنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر) در مانور "مدافعان آسمان ولایت ۴" یک موشک برد کوتاه شلمچه که از سامانه مرصاد شلیک شده بود، موفق شد یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را که از نوع کرار بود، در آسمان منهدم کند.

همچنین به گفته سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده دفاع هوایی ارتش ایران، امروز سامانه موشکی S200 هم علیه یک هواپیمای بدون سرنشین آزمایش شد.

سرتیپ اسماعیلی گفت: "این سامانه برای برد بلند و جهت مقابله با هواپیماهای استراتژیک و موشک های بالستیک طراحی شده است نه پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین)، اما توانست یک پهپاد جت را منهدم کند".

ارتش ایران دیروز هم موشک زمین به هوای برد متوسط هاگ و سامانه توپخانه ای اسکایگارد را برای هدف قرار دادن هواپیماهای بدون سرنشین آزمایش کرده بود.

سرتیپ اسماعیلی گفت که پیام تمرین دفاع هوایی ایران برای "دشمنان" این کشور این است که "نظام جمهوری اسلامی به هر تجاوزی پاسخ کوبنده و دندان شکن خواهد داد".

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که مقابله ایران با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در یک سال گذشته خبرساز بوده است.

مقامات نظامی ایران اواسط آذرماه پارسال اعلام کردند که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را از طریق جنگ الکترونیک در داخل ایران وادار به فرود کرده اند.

آنها بعدا این هواپیما را به نمایش گذاشتند و گفتند که اطلاعات زیادی از آن به دست آورده اند.

کمتر از یک هفته پیش هم اعلام شد که هواپیماهای ایرانی بر فراز خلیج فارس به سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی تیراندازی کرده اند.

وزارت دفاع آمریکا گفت که دو جنگنده سوخوی ۲۵ ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین غیرمسلح آمریکایی که "در آب‌های بین‌المللی مشغول عملیات شناسایی عادی بوده" حمله کرده اند.

اما وزیر دفاع ایران در پاسخ اعلام کرد: "یک فروند هواپیمای ناشناس به فضای فوقانی دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس وارد شده بود که با اقدام به هنگام، هوشمندانه و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مجبور به فرار شد."

کمی بعد سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از نیروهای نظامی آمریکایی در منطقه خواست که "خطوط قرمز" ایران را رعایت کنند و هشدار داد که "در صورت تکرار این اقدام، باید منتظر برخورد شدیدتر باشند."

او گفت: "استنباط ما این است که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با اهداف نظامی مشغول جمع‌آوری اطلاعات از جزیره خارک و اطلاعات اقتصادی مربوط به مسائل نفتی و تردد نفتکش‌ها بوده است".

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.