ابهام در اعتبار گزارش مجلس در مورد پرونده ستار بهشتی

به روز شده:  13:11 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
ستار بهشتی

از آنجا که پیگیری مرگ ستار بهشتی، به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واگذار شده است، بروز چنین تناقضات و ابهاماتی در همان ابتدای شروع تحقیقات کمیسیون، میزان اعتبار این تحقیقات را به شدت زیر سوال می برد

انتشار گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در مورد مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، به ایجاد ابهاماتی راجع به میزان اعتبار بررسی های این کمیسیون در مورد این پرونده خبرساز انجامیده است.

این گزارش، که از تریبون مجلس خوانده شده و متن آن به تمام خبرگزاری ها ارسال شده است، روایتی به کلی متناقض را با اطلاعات منتشر شده قبلی توسط دستگاه قضایی ایران ارائه می کند.

هرچند در پی انعکاس تناقض های گزارش امروز در برخی رسانه ها، کمیسیون امنیت ملی ساعتی پیش به خبرگزاری های ایران اعلام کرده که تناقضات به علت اشتباه تایپی بوده و کمیسیون "در حال تنظیم اصلاحیه ای برای ارسال به رسانه هاست"، اما تا این لحظه، هنوز متن حاوی موارد تناقض، بر روی سایت های برخی خبرگزاری ها قابل مشاهده است.

در گزارش قرائت شده کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از ماجرای مرگ ستار بهشتی، تاریخ درگذشت این وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، ۷ روز با تاریخی که پیشتر توسط قوه قضائیه اعلام شده بود تفاوت داشته است.

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران پس از انتشار گزارش خود درباره درگذشت ستار بهشتی، گفت در تاریخ دستگیری و فوت او، اشتباه چاپی رخ داده و او در روز ۹ آبان دستگیر و در روز ۱۳ آبان فوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، در گزارش این کمیسیون که امروز چهارشنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر) منتشر شده، آمده است که آقای بهشتی "جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه ۲۰/۸/۹۱ در بازداشتگاه مذکور فوت می نماید".

این در حالی است که غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران، در جریان مصاحبه مطبوعاتی دوشنبه ۲۲ آبان خود اعلام کرده بود که ستار بهشتی در روز ۹ آبان دستگیر شده و ۴ روز بعد، در ۱۳ آبان، درگذشته است.

روایت کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در مورد زمان دستگیری ستار بهشتی نیز، با آنچه پیشتر توسط سخنگوی دستگاه قضایی اعلام شده بود ۹ روز تفاوت داشته است.

گزارش این کمیسیون تصریح داشته: "ایشان روز سه‌شنبه ۱۸/۸/۹۱ با حکم مراجع قضائی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات فتا دستگیر و بعد از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی به زندان منتقل می‌شود."

گزارش کمیسیون امنیت ملی در مورد پرونده مرگ ستار بهشتی، که امروز توسط حسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون در صحن علنی مجلس خوانده شده، در حالی زمان دستگیری این وبلاگ‌نویس را ۱۸ آبان اعلام کرده که به نظر می رسد نامبرده در این روز به خاک سپرده شده است.

در روز ۱۸ آبان، سامانه اطلاعات بهشت زهرا در پاسخ به پیگیری‌های بی‌بی‌سی اعلام کرد: "متوفی ستار بهشتی فرزند سردار امروز در بهشت زهرا، غسل و در قبرستان رباط کریم به خاک سپرده شده است.

"اگرچه امکان بروز اشتباه در هنگام تنظیم هیچ متن یا بیان هیچ اظهار نظری منتفی نیست، اما بروز این میزان از اشتباه یا تناقض در 'نخستین' اطلاع رسانی های مجلس ایران راجع به درگذشت آقای بهشتی، در بهترین حالت می تواند نشان‌دهنده 'جدی' نبودن تحقیقات مجلس ایران در مورد این پرونده تلقی شود"

پذیرش ادعای جدید کمیسیون امنیت ملی مبنی بر ریشه داشتن تناقضات گزارش آن در مشکلات "تایپی"، به این معناست که بپذیریم که تایپ کننده این گزارش، نه تنها سهوا ۹ را ۱۸ آبان (زمان دستگیری) که ۱۳ را ۲۰ آبان (زمان فوت) تایپ کرده است، ادعایی که با توجه با تفاوت تک تک ارقام هر دو عدد، اندکی دور از ذهن به نظر می رسد.

چنین ابهامی، به ویژه از این جهت برجسته تر می شود که این، اولین برای نیست که تناقض میان اظهارات کمیسیون امنیت ملی و دستگاه قضایی در مورد پرونده ستار بهشتی، خبرساز شده است.

دو روز پیش نیز علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در اظهاراتی راجع به مرگ ستار بهشتی گفته بود: "طبق اطلاعات اولیه آثار ضرب و شتم در بدن این فرد دیده نشده است".

این در حالی است که چند ساعت بعد از این اظهارات، سخنگوی قوه قضائیه گفت که پزشکی قانونی تایید کرده که ۵ نقطه از جسد ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، "از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران های او" دارای علامت کبودی بوده است.

ار آنجا که پیگیری مرگ ستار بهشتی، از سوی رئیس مجلس ایران به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واگذار شده است، بروز چنین تناقضات و ابهاماتی در همان ابتدای شروع تحقیقات کمیسیون، میزان اعتبار این تحقیقات را به شدت زیر سوال می برد.

به عبارت دیگر، اگرچه امکان بروز اشتباه در هنگام تنظیم هیچ متن یا بیان هیچ اظهار نظری منتفی نیست، اما بروز این میزان از اشتباه یا تناقض در "نخستین" اطلاع رسانی های مجلس ایران راجع به درگذشت آقای بهشتی، در بهترین حالت می تواند نشان‌دهنده "جدی" نبودن تحقیقات مجلس ایران در مورد این پرونده تلقی شود. به ویژه آن که تا این لحظه، گزارشی به دست نرسیده است که نمایندگان مجلس، در هنگام شنیدن گزارش کمیسون امنیت ملی، وجود تاریخ های متناقض در متن گزارش را زیر سوال برده باشند.

این واقعیت، برای حکومتی که قصد متقاعد کردن افکار عمومی داخل و خارج در مورد جدی بودن پی گیری های خود بر سر یک پرونده ملی را داشته باشد، نشانه خوبی نخواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.