بررسی روزنامه‌های صبح تهران - پنجشنبه ٢٥ آبان

به روز شده:  06:32 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391
کمبود دارو - تهران امروز

معضل دارو - تهران امروز

روزنامه های صبح تهران در پنجشنبه آخر هفته حاوی مطالب متنوعی هستند که موضوعات اقتصادی فصل مشترک تمامی آنهاست. افزایش قابل توجه بهای برخی اقلام دارویی و نخستین گزارش مجلس از مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی که اخیرا در زمان بازداشت در اداره پلیس فتا جان سپرد در اغلب روزنامه‌های امروز به چشم می‌خورد.

تذکرهای بی‌سرانجام


روزنامه تهران امروز در گزارشی با عنوان انتقاد از بی‌توجهی دولت به تامین دارو، مذاکرات دیروز کمیسیون بهداشت مجلس در این باره را در صفحه اول خود منعکس کرده است.

زهرا کشوری در این گزارش نوشته است که این روزها انتقادات در باره کمبود یا گرانی دارو به صورت مدام به گوش می‌رسد. برخی از بیماران از جمله بیماران خاص و سرطانی با کمبود شدید دارو روبه رو هستند. قیمت بالای برخی داروها نیز بسیاری از آنها را زمینگیر کرده است.

خانم کشوری نوشته که دوندگی‌های وزیر بهداشت برای دریافت ارز مرجع خرید دارو که به معلولیت و مرگ برخی بیماران از جمله یک بیمار هموفیلی منجر شده به سرانجام نرسید، اما در این مدت بازار خودروهای لوکس داغ بود.

به گزارش تهران امروز اما نامهربانی بانک مرکزی با بیمارانی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند به همین جا ختم نمی‌شود و تاکنون فقط ۶۰۰ میلیون دلار از ۲ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلاری مورد نیاز ارز دارو تامین شده است.

این گزارش همچنین حاکیست که بانک‌ها برای اختصاص همین مقدار ارز نیز کارمزدهای سنگین از واردکنندگان دارو دریافت کرده‌اند.

سرانجام در این گزارش نوشته شده که به طور حتم اگر دولت اراده کند می‌تواند هر مقدار ارز را به بخش دارو اختصاص دهد، اما مشکل در حوزه کمبود اعتبار نیست بلکه متاسفانه دولت هیچ اعتنایی به حوزه سلامت ندارد و اولویت‌های اعتباری خود را در بخش‌های دیگر می‌بیند.

خط سه سویه دشمن

صفحه اول کیهان

تیتر و عکس صفحه اول کیهان

حسام‌الدین برومند در سرمقاله کیهان با اشاره به رویدادهای هفته‌های گذشته نتیجه گرفته که مهم‌ترین دستور کار دشمن در شرایط فعلی مواجهه با انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ است که شش ماه بیشتر به زمان برگزاری آن باقی نمانده است.

آقای برومند معتقد است که رسانه‌های بیگانه در حجم انبوهی، یک جنگ نرم اقتصادی را ساماندهی کرده اند و هدف اصلی آنها هم از به صحنه آوردن پروژه تحریم‌ها، ایجاد نارضایتی فراگیری اقتصادی و عملیات روانی بر ذهن مسئولان است.

البته بعد خود سرمقاله نویس کیهان اذعان کرده است که گاهی دشمن نقشه خاصی ندارد ولی برخی از مسئولان ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند.

سرانجام آقای برومند با توجه به گزارش اخیر احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در باره حقوق بشر ایران نوشته است که از دیگر محورهای دشمن در مواجهه با انتخابات در پیش رو، هجمه دشمن به ساختار حقوقی نظام است.

گاهی برای احمدی نژاد گریه می‌کنم

روزنامه مردم‌سالاری در صفحه اول با این تیتر جدیدترین سخنان اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران را به نقل از سایت نیمروز منتشر کرده است.

به نوشته مردم‌سالاری آقای رحیم مشایی به تازگی در نشستی با مازندرانی‌های مقیم تهران گفته است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهم شد و هیچ کس نمی‌توند جلوی من را بگیرد.

بعد آقای مشایی با اشاره به این که بهترین دفاع حمله است، گفته که قصد داریم در این شش ماه آخر دولت مدام حمله کنیم و دیگر با هیچ کس رودربایستی نداریم.

رئیس دفتر آقای احمدی نژاد همچنین گفته است که هیچ سند و مدرکی از جریان موهومی که به اسم انحراف مطرح شده وجود ندارد.

به نوشته مردم‌سالاری آقای رحیم مشایی با بیان این که در مسائل فرهنگی هنوز ۵۰ درصد ایده‌های دولت عملی نشده است گفته که با این وجود سر و صداهای زیادی علیه آنها در موضوع فرهنگی بلند شده و من گاهی اوقات برای مظلومیت آقای احمدی نژاد گریه می‌کنم.

مصوبات سفید و سیاه

تیتر و عکس صفحه اول مردم‌سالاری

تیتر و عکس صفحه اول مردم‌سالاری

محمدرضا خباز، نماینده مجلس در دوره هشتم، در روزنامه اعتمادنوشته است که نمایندگان مجلس در همین هفته رای به حذف اختیارات هیات مدیره صندوق توسعه ملی و انتقال اختیارات به هیات امنا دادند که با توجه به وضعیت فعلی اقتصادی و رفتارهای دولتی امری پسندیده بود.

همزمان در قانون برنامه پنجم توسعه نیز تاکید شده که قرار نیست صندوق توسعه ملی مانند حساب ذخیر ارزی به عنوان قلک دولت مورد استفاده قرار گیرد بلکه قرار است بخش خصوصی را تقویت و کمبود آن را جبران کند.

به نوشته آقای خباز با این حال رفتارهای دولت نشان می‌دهد که مانند گذشته در صدد تمکین به قانون نیست و دست درازی به این ذخیره ملی روزبه روز افزایش پیدا می‌کند.

این نماینده سابق مجلس همچنین به تصویب یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی از طریق کوپن هم اشاره کرده و نوشته است، اگرچه دغدغه نمایندگان مجلس جلوگیری از تضییع و پایمال شدن دهک‌های ضعیف جامعه بوده اما بازگشت کوپن نه تنها چاره کار نیست که عامل بی‌ثباتی توسعه پایدار و برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا خواهد شد.

تورم در مهرماه و تغییرات آن در آینده

مهران دبیرسپهری در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که براساس اعلام بانک مرکزی، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در ماه مهر به ۳۶۴ و هشت هزارم درصد رسید. بر این اساس تورم ماهانه شش ممیز چهار درصد و تورم نقطه به نقطه ۳۲ درصد و تورم میانگین ۲۴ و ۹ صدم درصد بود.

آقای دبیر سپهری در ادامه با اشاره به این که نرخ تورم مهر ماه رکوردی ۱۲ ساله تلقی می‌شود، نوشته است که برخی رسانه‌ها در مورد تورم میانگین شک می‌کنند در صورتی که دلیل افزایش کمتر تورم میانگین این است که در محاسبه این نوع از تورم ۲۴ عدد شاخص در ۲۴ ماه گذشته دخالت داده می‌شود و به همین دلیل تغییرات شدید شاخص قیمت‌ها در یک ماه منجر به تغییر شدید تورم میانگین نمی‌شود.

نکته دوم سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد هم این است که براسس آخرین اطلاعات موجود، حجم نقدینگی در پایان شهریور امسال حدود ۳۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به ماه مشابه در سال قبل ۲۴ درصد رشد کرده است.

آقای دبیرسپهری بعد فرض کرده که اگر بانک مرکزی این مقدار رشد را در همین حد نگه دارد تورم میانگین تا خرداد سال آینده افزایشی بوده ولی پس از آن روند کاهشی، نرخ تورم در آذره ۱۳۹۳ به حداقل خود یعنی حدود ۱۷ درصد خواهد رسید.

اجرای چراغ خاموش یارانه‌ها

عکس از جام جم

عکس از روزنامه جام جم

روزنامه جام جم در گزارشی از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها با عنوان چراغ خاموش خبر داده است.

زیبا اسماعیلی در گزارش خود نوشته است، در حالی که مجلس اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت را در مصوبه اخیر خود ممنوع کرد، اما به نظر می‌رسد که دولت به شکل دیگری در حال اجرای مرحله دوم این قانون است، به طوری که آثار آن را در افزایش نرخ سوخت هواپیما و سهمیه‌بندی گازوئیل می‌توان مشاهده کرد.

به گزارش جام جم، رستم قاسمی وزیر نفت ایران دیروز اعلام کرده که به دلیل تفاوت زیاد نرخ ارز در داخل و خارج ایران قاچاق گازوئیل افزایش یافته است.

به نوشته خانم اسماعیلی به نقل از منابع مطلع در وزارت نفت هم اکنون روزانه بین پنج تا هفت میلیون لیتر گازوئیل به کشورهای همسایه به ویژه در مناطق شرقی ایران قاچاق می‌شود.

به گزارش جام جم قیمت یک بشکه ۱۶۰ لیتری گازوئیل کم گوگرد هم اکنون به یک میلیون تومان معامله می‌شود.

این گزارش همچنین حاکیست که ظاهرا برخی از صنایع و واحدهای تولیدی بندرعباس، چابهار و سیستان و بلوچستان که از سهمیه گازوئیل خود استفاده نمی‌کنند با احداث لوله‌های چندکیلومتری آن را در اختیار قاچاقچیان قرار می‌دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.