صادق لاریجانی رویکرد سایت های دولتی به مرگ ستار بهشتی را 'وقیحانه' دانست

به روز شده:  17:56 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391
صادق لاریجانی

صادق لاریجانی امروز برای دومین بار از بررسی امکان مرگ ستار بهشتی به علت "شکنجه" سخن گفته است

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، "برخی از سایت‌های وابسته به دولت" را به "برهم زدن امنیت ملی" و "تلاش وقیحانه برای سوءاستفاده" از مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، متهم کرد.

به گزارش سایت خبرآنلاین، آقای لاریجانی پنجشنبه ۲۵ آبان (۱۵ نوامبر) گفت: "در عجبم که برخی از سایت‌های وابسته به دولت این موضوع را دستاویزی قرار داده‌اند و گفته‌اند که حالا مشخص می‌شود که چرا رئیس جمهور قصد بازدید از زندان اوین را داشته است."

اشاره رئیس قوه قضائیه، به مطلبی است که سه روز پیش در سایت اینترنتی روزنامه دولتی ایران منتشر شد و با اشاره به عدم موافقت رئیس قوه قضائیه با درخواست چندی پیش رئیس جمهور ایران برای بازدید از زندان اوین، می گفت اگر این بازدید انجام می شد مرگ یک "کارگر وبلاگ‌نویس" در زندان روی نمی داد. این انتقاد، سپس در تعدادی از دیگر سایت های حامی دولت نیز انتشار یافت.

انتقاد فوق، به نقل از محمدرضا تقوی‌فرد٬ مدیر مسئول روزنامه "خورشید" وابسته به سازمان تامین اجتماعی منتشر شد که ریاست آن را سعید مرتضوی بر عهده دارد. آقای مرتضوی، خود از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک است که چهار نفر از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸، به خاطر شکنجه هایی که در آن بازداشتگاه تحمل کردند درگذشتند.

صادق لاریجانی در بخشی دیگر از اظهارات امروز خود، با انتقاد از کسانی که به دستگاه قضایی ایران به خاط مرگ ستار بهشتی انتقاد می کنند، گفته این موضوع ربطی به زندان اوین و دستگاه قضایی ندارد و افزوده است نباید "حرف‌های نادرستی" گفته شود که بعدا "نتوان جمعشان کرد".

"در عجبم که برخی از سایت‌های وابسته به دولت این موضوع [مرگ ستار بهشتی] را دستاویزی قرار داده‌اند و گفته‌اند که حالا مشخص می‌شود که چرا رئیس جمهور قصد بازدید از زندان اوین را داشته است"

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران

آقای لاریجانی در عین حال اظهار داشته که اگر ثابت شود ستار بهشتی بر اثر "شکنجه یا ضرب و شتم" درگذشته، دستگاه قضایی به آن رسیدگی خواهد کرد.

این دومین بار است که آقای لاریجانی، از بررسی امکان مرگ این وبلاگ نویس، که در بازداشتگاه پلیس درگذشته، به علت "شکنجه" سخن می گوید.

رئیس قوه قضائیه ایران، دیروز هم گفته بود که اگر آقای بهشتی "در اثر شکنجه" فوت کرده باشد، این واقعه "تخلف و جنایت چند مامور بوده است" و "نباید به بهانه‌ای برای تضعیف نیروی انتظامی یا قوه قضائیه تبدیل شود".

همزمان با اظهارات جدید صادق لاریجانی، سایت کلمه، که نخستین بار خبر درگذشت ستار بهشتی را منتشر کرد، امروز ادعا کرده که علت واقعی مرگ وی، "از کار افتادن کلیه‌ها در اثر ضرب و شتم در جلسه بازجویی روز جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱" بوده است.

این سایت افزوده است: "جمع بندی گزارش های ارائه شده به نهادهای مسئول حاکی از آن است که این زندانی سیاسی در بازجویی ها توسط بازجویان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته، به طوری که این شکنجه‌ها باعث از کار افتادن کلیه و مرگ او در روز شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۱ در بازداشتگاه پلیس فتا شده است."

سایت کلمه همچنین مدعی شده که در جلسه کمیته پیگیری قتل ستار بهشتی در مجلس "که با حضور دادستان تهران، رئیس پلیس فتا و جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ برگزار شده"، نمایندگان مجلس از مسئولان پلیس فتا خواسته اند "با توجه به تایید وجود پنج کبودی روی بدن ستار بهشتی، برای محاکمه آنها با مقام‌های قضایی همکاری لازم را داشته باشند".

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، پیشتر اعلام کرده بود که ستار بهشتی در روز ۹ آبان دستگیر شده و در ۱۳ آبان در یک بازداشتگاه پلیس ایران درگذشته و بر روی جسد او پنج اثر کبودی وجود داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.