گروه ۱+۵ در بروکسل تشکیل جلسه می دهد

به روز شده:  02:32 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

نشست بروکسل برای رایزنی میان پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان درباره آینده مذاکرات اتمی برگزار می شود

نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان هفته آینده تشکیل جلسه می دهند تا آینده مذاکرات اتمی را با ایران مورد بررسی قرار دهند.

بنابر اعلام دفتر کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵، این نشست چهارشنبه آینده در بروکسل برگزار خواهد شد.

مدیران سیاسی این گروه آخرین بار در ماه سپتامبر و در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند.

دفتر خانم اشتون در بیانیه ای اعلام کرد دیدار ۲۱ نوامبر بخشی از "رایزنی های جاری برای پیدا کردن یک راه حل برای موضوع هسته ای ایران است."

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران این هفته ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات کشورش با گروه ۱+۵ هر چه زودتر از سر گرفته شود.

آخرین دور مذاکرات بلند پایه میان ایران و گروه ۱+۵ تابستان گذشته در مسکو برگزار شد.

خبر نشست بروکسل یک روز پس از آن اعلام شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخابات، از وجود فرصت زمانی لازم برای پیشبرد مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد.

آقای اوباما همچنین به خبرنگاران گفت که به زودی تحرکات دیپلماتیک جدیدی را برای پایان دادن به تنش های هسته ای با ایران آغاز خواهد کرد.

به گفته باراک اوباما "باید راهی برای بهره گیری ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای وجود داشته باشد" که مغایر با تعهدات بین المللی این کشور نباشد.

او در این حال قریب الوقوع بودن گفت و گو با ایران را رد کرد.

آقای اوباما گفت:"من در مورد جزئیات مذاکرات حرف نمی زنم اما می توانم بگویم که ما می خواهیم مساله حل شود و اگر ایران در مورد حل مساله جدی باشد ما اجازه نخواهیم داد ظرایف یا پروتکل های دیپلماتیک ما را محدود کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.