آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران آماده دوبرابر کردن غنی سازی در فردو

به روز شده:  00:02 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391
اتاق کنترل تاسیسات هسته ای فوردو

"ایران ۲۳۳ کیلو اورانیوم با غلظت بیست درصد در اختیار دارد"

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران آماده است تا تولید اورانیم غنی شده خود در تاسیسات فردو را دو برابر کند.

بر اساس یک گزارش آژانس که به رسانه ها درز کرده، در حال حاضر ۲۷۸۴ سانتریفوژ در تاسیسات فردو نصب است و ایران می تواند در اسرع وقت تعداد سانتریفوژهای فعال خود را از ۷۰۰ دستگاه به ۱۴۰۰ دستگاه افزایش دهد.

این خبر احتمالا نگرانی های دولتهای غربی مبنی بر تلاش ایران برای تولید سلاح های هسته ای را تشدید خواهد کرد.

دولت ایران تاکید دارد که در پیشبرد برنامه هسته ای، منحصرا مقاصد صلح آمیز را تعقیب می کند.

خارج کردن سوخت نیروگاه بوشهر

گزارش اخیر بر اساس یافته های بازرسانی تنظیم شده که به طور مستمر از تاسیسات هسته ای ایران بازدید می کنند.

متخصصان می گویند ایران می تواند به سرعت و ظرف تنها چند ماه، تاسیسات غنی سازی فردو را به سقف تولید خود برساند.

بر اساس این گزارش آژانس، چهار ردیف ۱۷۴ تایی سانتریفوژ که جملگی تحت آزمایشهای لازم قرار گرفته اند، برای تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم آماده شده اند.

به گفته یک مقام آگاه، با راه اندازی این چهار ردیف سانتریفوژ جدید، تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در این تاسیسات از ۱۵ کیلوگرم فعلی به ۲۵ کیلوگرم در ماه افزایش خواهد یافت.

تاسیسات هسته ای فردو که در عمق زمین در نزدیکی شهر قم احداث شده است، ظرفیت نصب ۱۶ ردیف یا آبشار سانتریفیوژ را دارد و برای غنی سازی اورانیوم تا غلظت ۲۰% طراحی شده است، اما کارشناسان می گویند می شود این تاسیسات را در زمان کمی برای تولید اورانیوم با غلظت ۹۰% که کاربرد نظامی دارد، تغییر کاربری داد.

در این گزارش همچنین آمده که ایران از ماه اوت سال ۲۰۱۰ به این سو، ۴۳ کیلو دیگر اورانیوم با غلظت ۲۰% تولید کرده است که کل ذخیره اورانیوم ۲۰% ایران را به ۲۳۳ کیلوگرم می رساند.

پیشتر در سال جای، سازمان انرژی اتمی ایران ۹۶ کیلوگرم از ذخایر اورانیم ۲۰% خود را به میله های سوخت برای راکتور آزمایشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تبدیل کرد. به گفته کارشناسان، تبدیل آن میله های سوخت به اورانیوم ۹۰% کار بسیار دشواری خواهد بود.

بر اساس این گزارش درز یافته، ایران همچنین میله های سوخت راکتور بوشهر را از کانون این راکتور خارج کرده، اما دلیلی برای این اقدام اعلام نکرده است.

در این گزارش بار دیگر ایران متهم شده که با دخل و تصرف وسیع در تاسیسات نظامی پارچین، امکان بررسی احتمال آزمایشهای نظامی هسته ای در این تاسیسات را از بین برده است.

ایران انجام هر نوع آزمایش هسته ای در تاسیسات پارچین را تکذیب می کند.

در این گزارش نتیجه گیری شده که "آژانس نمی تواند احراز کند که کلیه مواد هسته ای در ایران کابرد صلح آمیز دارند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.