برگزاری نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران

به روز شده:  16:20 گرينويچ - 18 نوامبر 2012 - 28 آبان 1391

وزیر خارجه ایران گفت شورشیان سوریه باید به یک گفتگوی ملی فراگیر بپیوندند که شامل نمایندگان همه گروههای مذهبی و قومی سوریه باشد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران از ارسال علنی سلاح های سنگین به شورشیان سوریه به عنوان رویه‌ای خطرناک یاد کرد و گفت کشتار نسبتی با انقلاب ندارد.

آقای صالحی گفت: "برخی از طرفهای درگیر در بحران سوریه با فشار خارجی هر گونه مذاکره با حکومت را برای حل مشکلات رد می‌کنند و عملا به ترویج خشونت می‌پردازند."

او گفت شورشیان سوریه باید به یک گفتگوی ملی فراگیر بپیوندند که شامل نمایندگان همه گروههای مذهبی و قومی سوریه باشد.

وزیر خارجه ایران مسلح کردن شورشیان سوریه را مخالف حقوق بین الملل و دخالت در امور داخلی سوریه عنوان کرد و گفت اقدام به تسلیح مخالفان دولت" می‌تواند رویه خطرناکی در روابط بین الملل" به وجود آورد.

پیام روسیه

سفیر روسیه در تهران پیام سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، به نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران را قرائت کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری رسمی دولت ایران، آقای لاورف گفته است که روسیه در قبال تحولات سوریه مواضع یکسانی با ایران دارد.

وزیر خارجه روسیه گفت دولت روسیه معتقد است گفت و گو ها میان مخالفان و دولت سوریه بدون دخالت خارجی و از طریق راه حل سیاسی می‌تواند پایان بخش بحران کنونی سوریه باشد.

آقای لاورف گفت مسلح کردن شورشیان اوضاع را وخیم‌تر کرده و اکنون القاعده و گروههای افراطی دیگر که به تجهیزات نظامی زیادی دست یافته اند، به دنبال آن هستند که از طریق اقدام نظامی حکومت سوریه را در دست گیرند.

انتخابات آزاد

ابراهیم جعفری، نخست وزیر پیشین عراق، گفت شرایط باید برای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه فراهم شود.

آقای جعفری گفت اوضاع سوریه با شرایط انقلاب در تونس، مصر و لیبی تفاوت دارد و مردم سوریه باید خود و بدون دخالت کشورهای بیگانه نوع دولت خود را انتخاب کنند.

او از تبدیل شدن سوریه به صحنه جنگی که تنها منتفع آن تاجران اسلحه هستند ابراز نگرانی کرد و از دولت سوریه خواست که با ترویج اصلاحات سیاسی شرایط را برای انتخابات آزاد و دموکراسی محیا کند.

یو هون یانگ، سفیر چین در تهران نیز از لزوم آتش بس در سوریه سخن گفت.

او خواستار ادامه ارسال کمکهای انسان دوستانه به سوریه و کمک به پناهجویان خارج از مرزهای آن کشور شد.

او بر اجرا شدن برنامه شش ماده ای کوفی عنان و توجه به تلاشهای اخضر ابراهیمی، نماینده فعلی سازمان ملل متحد در امور سوریه، تاکید کرد.

تجاوز به غزه

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در نشست گفت و گوی ملی سوریه همچنین از حمله ارتش اسرائیل به فلسطینیان به تندی انتقاد کرد.

او گفت: "امروز در شرایطی گرد هم آمدیم که رژیم صهیونیستی تجاوزهای آشکار علیه فلسطین و غزه انجام می‌دهد و نسبت به موازین و مقررات بین المللی به ویژه حقوق بشر بی‌توجه است."

آقای صالحی گفت این رویکردهای اسرائیل نتیجه عدم توجه و برخورد نکردن جامعه جهانی با اقدامات جنگی آن حکومت در گذشته است.

او در آغاز جلسه و پیش از سخنرانی خود خواستار یک دقیقه سکوت شرکت کنندگان در نشست به احترام قربانیان خشونت در سوریه و همچنین قربانیان حمله های اسرائیل به شهروندان فلسطینی در غزه شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.