میرحسین موسوی به دلیل ناراحتی قلبی برای چند‌ساعت به بیمارستان منتقل شد

به روز شده:  18:41 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391
میرحسین موسوی

خانواده آقای موسوی می گویند بیماری قلبی او در زمان حصرخانگی او و همسرش بروز کرده است

وب سایت کلمه، وبسایت خبری نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران که در حصرخانگی است، می گوید که ماموران امنیتی روز دوشنبه آقای موسوی را "به مدت چند ساعت برای انجام آزمایش و تست قلب به بیمارستان منتقل کرده اند." به نوشته کلمه آقای موسوی در هفته های گذشته دچار "ناراحتی و درد در قلب و نوسان شدید فشار خود" بوده است.

اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی هم به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای موسوی صبح روز دوشنبه بیست و نهم آبان (نوزدهم نوامبر) "برای انجام آزمایش های پزشکی به بیمارستان قلب منتقل و چندساعت بعد دوباره به زندانی خانگی اش بازگردانده شد".

آقای امیرارجمند گفته است که میرحسین موسوی بیمار است و طبق دستورهای پزشکی باید تحت نظر باشد، اما مقام های امنیتی این موضوع را رعایت نکرده اند.

پیشتر نزدیکان میرحسین موسوی از جمله مشاور او، حکومت ایران و رهبر جمهوری اسلامی را مسئول سلامت و جان آقای موسوی و همسرش اعلام کرده بودند.

آقای موسوی به دنبال عارضه قلبی، حدود دو ماه پیش در بیمارستان قلب تهران تحت آنژیوگرافی قرار گرفته بود، اما وب سایت کلمه می گوید که او "در دو هفته گذشته مجددا دچار درد و ناراحتی در قلب شده و همچنین با نوسان شدید فشار خون رو به رو بوده است."

بر اساس این گزارش سایت کلمه، در جریان انتقال چندساعته آقای موسوی به بیمارستان "قرار بوده تست ورزش نیز بر روی او انجام گیرد، اما به دلیل اینکه پزشکان احتمال داده اند که این تست فشار زیادی بر بدن او بیاورد، انجام آن را به زمان دیگری موکول کرده اند."

"میرحسین موسوی بیمار است و طبق دستورهای پزشکی باید تحت نظر باشد اما مقام های امنیتی این موضوع را رعایت نکرده اند"

اردشیر امیرارجمند مشاور میرحسین موسوی

تست ورزش برای بررسی نارسایی رگ‌ های قلب انجام می شود و به گفته پزشکان برای انجام این آزمایش بدن باید حدی از سلامت را دارا باشد تا خطری فرد را حین انجام آزمایش تهدید نکند.

میرحسین موسوی روز دوم شهریور به دلیل "عارضه شدید قلبی" به بخش سی‌سی‌یو بیمارستان‌ تخصصی قلب تهران منتقل شده بود.

سایت کلمه می گوید که بیماری میرحسین موسوی "پیش از زندان خانگی سابقه نداشته" است.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد بیش از ششصد روز است که در حبس خانگی قرار دارند.

یک روز پیش از بازگرداندن چند ساعته میرحسین موسوی به بیمارستان، سایت کلمه به نقل از منابع خبری خود گفته بود که آقای موسوی در دو هفته گذشته مجددا دچار درد و ناراحتی در قلب و همچنین با نوسان شدید فشار خون روبرو بوده و دست و صورت خانم رهنورد دچار لرزش شده که پیش از دستگیری، به هیچ وجه در آنها سابقه نداشته است.

منابع نزدیک به میرحسین موسوی می گویند که فرزندان و سایر افراد خانواده اش برای جلوگیری از انتشار گزارش وضعیت سلامت آقای موسوی و خانم رهنورد تحت فشار نهادهای امنیتی هستند.

پس از تظاهرات خیابانی عده ای از هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، حکومت ایران ارتباطات رهبران مخالف دولت این کشور با دنیای خارج را قطع و آنها را به صورت خانگی حبس کرد.

در حال حاضر همسر مهدی کروبی از حبس آزاده شده اما مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هنوز در حبس خانگی به سر می‌برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.