پزشکی قانونی ایران: کبودی‌ها عامل مرگ ستار بهشتی نیست

به روز شده:  13:42 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

ستار بهشتی، کارگری اهل رباط‌کریم بود که به دلیل انتشار مطالب انتقادی در وبلاگش بازداشت شد

دکتر احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی ایران گفت که هرچند ممکن است کبودی‌های روی بدن ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، "بر اثر ضرب و شتم باشد، اما این کبودی‌ها نمی تواند عامل مرگ باشد".

آقای شجاعی دوشنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) به خبرگزاری مهر گفت: "نتیجه قطعی آزمایشات در مورد علت اصلی مرگ طی روزهای آینده اعلام می‌شود، اما از نظر ما این فرد به مرگ طبیعی مرده است."

رییس پزشکی قانونی ایران می‌گوید که آثار مسمومیت و یا خفگی هم در بدن ستار بهشتی کشف نشده و احتمال می‌رود اختلال در ضربان قلب دلیل مرگ او باشد.

به گفته او اضطراب و استرس قرار گرفتن تحت بازجویی می‌تواند به ترشح هورمون‌هایی منجر شود که در بیماران قلبی به اختلال در ضربان قلب می انجامد و افزوده است که ستار بهشتی "قبل از مرگ قرص قلب مصرف کرده است".

این در حالی است که خانواده آقای بهشتی پیشتر گفته بودند که او سابقه بیماری قلبی نداشته و پیش از بازداشت در سلامت کامل به سر می‌برده است.

از کهریزک تا رباط کریم

ستار بهشتی کارگری اهل رباط‌کریم، در جنوب غربی تهران، بود که به دلیل انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت توسط پلیس ایران دستگیر شد. او در دوران بازداشت خود درگذشت.

مرگ او از طرف مخالفان حکومت، به آنچه پس از ناآرامی‌های متعاقب انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨ در کهریزک اتفاق افتاده بود تشبیه شد. در آن زمان، در بازداشتگاه کهریزک دست کم سه نفر جان باختند.

گروهی از زندانیان سیاسی بند ٣٥٠ زندان اوین، که ستار بهشتی پیش از مرگش یک روز در آنجا نگهداری شده بود، گواهی داده‌اند که بر بدن این زندانی آثار شکنجه دیده اند و او پیش از انتقال دوباره به بازداشتگاه پلیس، به هم‌بندی‌های خود گفته است: "اینها می‌خواهند مرا بکشند".

"مسئولان به جای تحقیق درباره علل وقوع این فاجعه [مرگ ستار بهشتی] دست به اعمال تهدید و فشار در بند ۳۵۰ زندان اوین زده‌اند"

نامه امضا شده توسط ژیلا بنی یعقوب، نازنین دیهیمی، حکیمه شکری، ژیلا کرم‌زاده مکوندی، شیوا نظر آهاری، فائزه هاشمی و بهاره هدایت

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران، خواهان بررسی علت مرگ ستار بهشتی در دوران بازداشت شده‌اند.

علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در نامه‌ای به اسماعیل احمدی مقدم، رییس پلیس ایران، خواهان بازدید از بازداشتگاه رباط کریم شده است. گفته می‌شود ستار بهشتی در این بازداشتگاه درگذشته است.

آقای بروجردی پیش از این از قول مسئولان پلیس ایران گفته بود که ستار بهشتی مورد ضرب و شتم قرار نگرفته است.

آقای احمدی مقدم گفته که با درخواست آقای بروجردی برای بازدید از بازداشتگاه رباط کریم موافقت کرده است.

در همین ارتباط، امروز کلمه، هوادار میرحسین موسوی، نامه هفت زندانی سیاسی بند زنان اوین را منتشر کرده که در آن، به برخورد با زندانیانی که درباره وجود آثار شکنجه بر بدن ستار بهشتی گواهی داده‌‌اند اعتراض شده است.

در این نامه آمده است: "مسئولان به جای تحقیق درباره علل وقوع این فاجعه دست به اعمال تهدید و فشار در بند ۳۵۰ زندان اوین زده‌اند و در این میان ابوالفضل عابدینی را چند روزی به زندان اهواز تبعید کردند و سایر زندانیان را تنها به دلیل شهادت به مرگ فجیع ستار تحت فشار قرار داده‌اند."

امضاکنندگان این نامه خواسته‌اند که "خشونت و شکنجه جسمی و روانی" در زندان‌های ایران متوقف شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.