عبدالله نوری: نواقص موجود در ایران محصول مدیریت جریان حاکم است

به روز شده:  18:08 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391
عبدالله نوری و محمد خاتمی

عبدالله نوری اولین وزیر کشور دولت محمد خاتمی بود که با استیضاح مجلس پنجم برکنار شد

عبدالله نوری از چهره های برجسته اصلاح طلبان و اولین وزیر کشور دولت محمد خاتمی که با استیضاح مجلس پنجم برکنار شد، از وضعیت حاکم بر ایران انتقاد کرده و گفته "عمده معایب و نواقص موجود در کشور محصول مدیریت نظری و عملی جریان حاکم است."

آقای نوری در گفت و گو با هفته نامه آسمان که در تهران منتشر می شود، از عملکرد اصلاح طلبان در جریان دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی تمجید و پیشنهاد کرده که "اصلاح طلبان و جریان سبز از مصالح عمومی به یک تعریف مشترک برسند."

او گفته که "عملکرد حکومت ایران نشان می دهد که چه تعریفی از مصالح ملی دارد و آن را چگونه تعبیر می کند" اما "جریان اصلاح طلب و جریان سبز به جای آنکه با سخن های پراکنده از مصالح ملی تعریف و راه حلی ارائه کند همه جمعی حرکت کنند و حرف واحدی بزنند."

عبدالله نوری در ادامه گفته است که اصلاح طلبان در کنار انتقاد از شیوه های موجود باید برای مسائل کشور راه حل هم ارائه کنند.

آقای نوری درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفته است که شرکت اصلاح طلبان یا عدم حضورشان موکول به گفت و گو و تبادل نظرهای درونی جبهه اصلاحات است.

"تا زمانی که اصلاح طلبان گرد هم نیایند و درباره انتخابات تبادل نظر جدی و شفاف نداشته باشند، نمی توان تصمیم قاطعی درباره انتخابات سال آینده" گرفت.

او گفته که پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که محمد احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، نه از مشارکت مطلق در انتخابات حرف زده و نه تحریم مطلق آن.

به گفته آقای نوری ممکن است اصلاح طلبان زمانی لازم باشد که در انتخابات شرکت کنند و زمانی ناگزیر نتوانند. "بحث درباره هر انتخاباتی بستگی به شرایط همان انتخابات دارد."

قرار است یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد مشخص شود.

گروه‌های سیاسی اصلاح طلب می گویند که اوایل زمستان سال جاری خورشیدی با هدف نزدیک کردن مواضع، مجمع برگزار می کنند.

نجفقلی حبیبی، سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفته است که "مجمع بزرگ اصلاح طلبان در روزهای ۲۷ و ۲۸ دی ماه در تهران برگزار می شود."

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شامل تشکل‌ها و احزاب اصلی اصلاح‌طلب ایران است که با هدف تصمیم گیری مشترک و تنظیم نحوه عمل این طیف سیاسی تشکیل شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.