مادر ستار بهشتی: فرزندم را کشته‌اند

به روز شده:  16:43 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391
ستار بهشتی و مادرش

مادر ستار بهشتی می گوید فرزند سی و پنج ساله اش کشته شده و علت مرگ او طبیعی نیست

سایت سحام نیوز از منابع خبری نزدیک به مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت در ایران، صدا و متن گفت و گو با مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویسی را منتشر کرده که می گوید فرزندش را "در مدت بازداشت، کشته اند."

مادر ستار بهشتی کلیک در این گفت و گو به صراحت گفته است که فرزندش پیش از بازداشت سالم بوده و هیچ دارویی هم مصرف نمی کرده است. پیش از این پزشکی قانونی علت مرگ آقای بهشتی را طبیعی توصیف کرده بود. قرار است گزارش نهایی پزشکی قانونی درباره مرگ ستار بهشتی به زودی منتشر شود.

مقام های قضایی تایید کرده اند که ستار بهشتی در روز نهم آبان دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شده اما چهار روز بعد در حالی که در بازداشتگاه پلیس نگهداری می شد، درگذشته است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران به نقل از پزشکی قانونی تایید کرده که پنج نقطه از جسد ستار بهشتی، از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران های او دارای کبودی بوده است.

جسد ستار بهشتی پس از غسل در بهشت زهرای تهران، در گورستانی در شهر رباط کریم که محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد.

مادر آقای بهشتی در این گفت و گو توضیح داده که جنازه فرزندش را برای غسل به خانواده تحویل ندادند و کفن او هم آغشته به خون بوده است.

او به نقل از نزدیکانش به سایت سحام نیوز گفته است که طی چند روز گذشته در محل گورستانی که آقای بهشتی در آن دفن شده دوربین مداربسته نصب شده و افرادی که بر مزار فرزندش حاضر می‌شوند، تحت نظر قرار دارند.

مادر آقای بهشتی همچین خبر داده که در مدتی که از مرگ فرزندش می گذرد ماموران امنیتی خانواده او را "تهدید کردند که مصاحبه نکند و حکم بازداشت دخترش را هم داشتند."

او از پیشنهاد مقام های مربوط برای پرداخت دیه خبر داده و گفته این پیشنهاد را نپذیرفته و خواهان پیگیری پرونده فرزندش از سوی مقام های ایرانی و نهادهای بین‌المللی است.

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران کمیته ای را برای رسیدگی به پرونده آقای بهشتی تشکیل داده و دادستان تهران، از بازداشت چند نفر در ارتباط با مرگ این وبلاگ‌نویس خبر داده است.

پیش از این ایالات متحده آمریکا و بریتانیا خواستار روشن شدن موضوع از سوی حکومت ایران شده اند.

مدیرکل یونسکو و گزارشگران ویژه سازمان ملل در زمینه شکنجه، اعدام‌های غیرقانونی، آزادی بیان و وضعیت حقوق بشر در ایران، در موضع گیری های جداگانه ای مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت ایران، را محکوم کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.