مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲ آذر

به روز شده:  02:13 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

روزنامه‎‌های امروز صبح تهران عملا به دلیل ارسال زودهنگام صفحات خود به چاپخانه‌ها از انتشار تازه‌ترین تحولات مربوط به ایجاد آتش بس میان حماس و اسرائیل بازمانده‌اند، اما حکم حکومتی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران موضوعی است که تمام روزنامه‌های منتشر شده بدون استثناء به آن پرداخته‌اند.

کاریکاتوری از محمد طحانی در صفحه اول روزنامه مغرب

با آتش بس موافقیم اما به نفع غزه

روزنامه مردم سالاری در شماره امروز خود اظهارات اخیر فرمانده سپاه پاسداران ایران را به نقل از خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است.

در این خبر آمده که سرلشگر محمدعلی جعفری گفته که به دلیل محاصره نوار غزه توسط اسرائیل، موشک‌های فجر ۵ از ایران به غزه نرفته ولی فناوری آن منتقل شده و هم اکنون به سرعت در حال تولید است.

فرمانده سپاه پاسداران با رد برخی اظهارات مبنی بر این که ایران مخالف آتش بس در غزه است گفته که ما خواهان برقراری آتش بس هستیم اما به نفع مردم غزه.

ختم سوال

"ختم سوال" تیتر اول روزنامه کلیک مغرب است و با کاریکاتوری که محمد طحانی، کارتونیست از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران کشیده در شماره امروز این روزنامه به چاپ رسیده است. در این کاریکاتور آقای احمدی نژاد در حالی که تبسمی هم بر لب دارد در حال پاره کردن طرح سوال نمایندگان از اوست. مغرب رو تیتری هم زده که احمدی نژاد با حکم حکومتی از پاسخ به مجلس معاف شد.

این روزنامه در گزارش مشروحی به توقف روند قانونی طرح سوال نمایندگان مجلس ایران از آقای احمدی نژاد پرداخته و نوشته است که سرانجام پس از بحث‌های فراوان بر سر این طرح، با تاکید رهبر معظم انقلاب بر این که طرح سوال از رئیس جمهور ادامه نیابد، نمایندگان از ادامه طرح سوال انصراف داده و از نظر ایشان تبعیت کردند.

آیت‌الله به اوین رفت

عکس از حجت سپهوند

روزنامه آرمان روابط عمومی موضوع ملاقات اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با مهدی و فائزه فرزندانش در زندان اوین را به طور برجسته‌ای در صفحه اول خود قرار داده است. عکسی هم از حجت سپهوند چاپ شده که آقای رفسنجانی را در حال عبور از در نیمه بازی نشان می‌دهد.

صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی هم در سرمقاله روزنامه کلیک آرمان با عنوان "رفتار منطقی آیت‌الله»، نوشته است که اساسا نوع رفتار آیت‌الله هاشمی پس از اتفاقات اخیر عملا به نفع جایگاه اجتماعی ایشان تمام شده است.

به نوشته آقای زیباکلام البته این نتیجه بدون این که آقای رفسنجانی در فکر سود و ضرر این اتفاقات باشد، حاصل شده است، چراکه مطالب زیادی علیه او توسط برخی اصولگرایان و به ویژه تندروهای اصولگرا مطرح بوده و بعد از ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ حجم این بی‌حرمتی‌ها هم افزایش پیدا کرده است.

به اعتقاد این تحلیلگر سیاسی بازداشت فرزندان آقای رفسنجانی و نوع رفتارش در قبال آنها جلوی بی‌حرمتی‌ها علیه او را گرفت به طوری که حتی مردم عادی هم مشاهده کردند که ایشان در هر دوره و با هر فشار موجود و در هر بحرانی بسیار معقولانه عمل می‌کنند.

صادرات، بایدها و نبایدها

محمود اسلامیان، عضو هیات رئیسه اتاق ایران در سرمقاله امروز روزنامه کلیک دنیای اقتصاد بخشنامه اخیر دولت مبنی بر منع صادرات ۵۰ قلم کالا از ایران را نقد کرده است.

آقای اسلامیان نوشته است که شرایط خاص ایران، مسئولان را در شرایطی قرار داده که این بخشنامه را صادر کنند اما طبق موادی از قانون برنامه چهارم و پنجم، منع صادرات کالاهای مجاز در کشور ممنوع است.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که اصولا هر چه فضای اقتصادی یک کشور قابل پیش بینی باشد، سرمایه گذاری توسعه می‌یابد. از آنجایی که روند یک کالای صادراتی ممکن است یک تا سه ماه به طول انجامد، صادرکننده بر مبنای درخواست مشتری و براساس قوانین موجود محاسبه و اقدام می‌کند.

به نوشته آقای اسلامیان عدم پیش آگهی و اعلام لحظه‌ای باعث ضرر و خسارت سنگین به صادرکنندگان می‌شود. توقف صدها کامیون در مرزهای کشور و بلاتکلیفی آنها، ناشی از چنین اقداماتی شتابزده است.

کالبدشکافی یک طرح اشتغالزایی

حسین کمالی، وزیر پیشین کار ایران در روزنامه کلیک آرمان روابط عمومی به طرح بنگاه‌های زودبازده دولت نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشته است که تحقق نیافتن تسهیلات به اشتغال زایی که هدف این طرح بود، همیشه جای بحث داشت.

به نوشته آقای کمالی این بنگاه‌ها نه تنها در اجرای خود با مشکل مواجه شده بودند، بلکه با عدم تحقق ۶۰ درصدی اهداف در اجرا همراه شدند.

آقای کمالی که هشت سال وزیر کار در دو کابینه اکبر هاشمی رفسنجانی و چهار سال وزیر کار در کابینه اول محمد خاتمی بود، از جمله نوشته است که اشتغالزایی به شیوه دستوری و به صورتی که دولت در سال‌های اخیر به آن پرداخته، کار اشتباهی بوده است.

افشای تخلفات جدید ارزی ۱۸ بانک

روزنامه کلیک تهران امروز در شماره امروز خود نوشته است که جلسه دو روز پیش مجلسیان با برخی مدیران عامل و بانک‌های خصوصی و دولتی دستمایه‌ای شد تا بعضی تخلفات ارزی بانک‌ها افشاء شود.

به نوشته این روزنامه برخی از بانک‌های ایران متهم شده‌اند که در نوسانات اخیر ارزی دست داشته‌اند. یکی از نمایندگان مجلس به تهران امروز گفته است که پرداخت جایزه ارزی از سوی بانک‌ها به برخی مشتریان خاص یکی از این موارد است.

به نوشته این روزنامه از سوی دیگر گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که بانک‌های ۱۸ گانه خصوصی و دولتی با دریافت ارز مرجع از بانک مرکزی، آن را در بازار آزاد به فروش رسانده و از این مجرا سود سریع الوصولی را به جیب زده‌اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.