ایدز و هنرمندانی که با آن زندگی کردند

به روز شده:  11:20 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391
کنفرانس ایدز در آمریکا

کنفرانس ایدز در آمریکا

بیماری ایدز علی رغم تمام تبلیغات و تلاش‌های صورت گرفته هنوز به عنوان یک پدیده اجتماعی و نه فقط یک بیماری شناخته می شود.از این رو وقتی فردی مبتلا به این بیماری می شود غیر از لاعلاجی درمان، به اولین موضوعی که می اندیشد بازخورد اجتماعی، نزدیکان و اطرافیان و مردم است.

به همین دلیل نیز برخی از کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند ترجیح می دهند یا از آن سخن نگویند و پنهان کنند و یا اینکه با مراجعه به دکتر در حد محدود برای عقب انداختن آثار این بیماری تلاش کنند. در این بین نیز افرادی هستند که علی رغم تمام این هراس‌ها به بیمارستان می روند و پرده از بیماریشان بر می دارند.

تلاش‌هایی که برای عدم پنهان کاری مبتلایان به ایدز صورت گرفته شاید تا امروز موثر بوده و افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند راحت تر از گذشته حاضر به اعلام بیماری و تلاش برای کنترل آن هستند. بیماری که درمان آن هنوز پیدا نشده و تنها راه مقابل بیماران کنترل آن است.

ایدز و هراس بیان آن

اما این موضع در ارتباط با سلبریتی ها و هنرمندان سرشناس به کل متفاوت است و وجه دیگری از داستان این بیماری را در بر می گیرد. در جوامع مدرن و حتی غیر مدرن سلبریتی ها و هنرمندان مطرح خواسته یا ناخواسته تبدیل به الگوهای رفتاری جامعه می شوند و این مسئولیت سبب می شود تا پس از آگاهی از ابتلا به ایدز درصد پنهان کاری و بیان نکردن مبتلا بودن به این بیماری بیشتر از عوام جامعه باشد. این شرایط و موقعیت موجب تصمیمات متفاوتی در بین هنرمندان می شود.

بر اساس آماری که سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود ارائه داده حدود ۳۴ میلیون فرد در جهان مبتلا به ایدز هستند. این آمار درحالی ارائه می شود که سال ۲۰۱۰ در ۵۶ کشور، تعداد افراد مبتلا به ایدز به میزان ثابتی رسیده و یا در حال کاهش است. بخشی از این افراد را جامعه ی هنری و سلبریتی ها تشکیل می دهند که طبق گزارش‌های ارائه شده بیشتر مبتلا شدگان به ایدز در این موارد به استفاده از مواد مخدر و از سوی دیگر به روابط جنسی پرخطر وعدم استفاده از کاندوم باز می گردد.

مایکل جکسون

مایکل جکسون، خواننده پاپ یکی از حامیان بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی- ایدز بود

هنرمندان؛ نفی و نهی، کمک رسانی و آگاهی سازی

همان طور که ابتلای سلبیرتی ها و هنرمندان به ایدز به دلیل مقبولیت عمومی اجتماعی شان ممکن است بار منفی به همراه داشته باشد،تلاش این قشر از جامعه برای بسط از جلوگیری ابتلا به ایدز نیز دارای اهمیت است. بسیاری از هنرمندان مطرح هالیوود و خوانندگان شناخته شده و محبوب پاپیولار در حرکت هایی بشردوستانه با کمک ان جی او های مبارزه با گسترش ایدز برنامه های فراوانی را انجام داده و می دهند.

یکی از معروف‌ترین کمک هایی که در این زمینه در بین رسانه‌ها سال‌ها مطرح بود کمک "مایکل جکسون" خواننده سرشناس و صاحب سبک پاپ به کودکی به نام " رایان واین وایت" بود. رایان یک نوجوانی اهل ایندینا، ایالتی در یکی از ایالت‌های غرب میانه آمریکا زندگی می‌کرد که بعد از اخراج از مدرسه به خاطر بیماری ایدز و مشاجره خانواده‌اش برای بازگشت او به مدرسه باعث شد تا پای رسانه‌های آمریکایی به موضوع باز شود و رسانه‌ها وایت را به خاطر این که تریبونی برای بررسی و تعلیمات ایدز شده بود تحسین می‌کردند.

رایان وایت

قانون رایان وایت بزرگ‌ترین فراهم کننده خدمات برای مبتلایان به ایدز در آمریکا است

او که یک بیمار مبتلا به هموفیلی بود که با تزریق خون در بیمارستان به اچ‌آی‌وی-ایدز مبتلا شده بود. ماجرای رایان باعث شد تا تصور جامعه آمریکا که گمان می‌کردند ایدز تنها از راه همجنسگرایی منتقل می‌شود از بین برود. این خود فتح بابی بود برای فعالیت بیشتر هنرمندان و فعالین آگاه سازی و علیه ایدز. مایکل جکسون او را حمایت کرد و در حالی که فقط یک ماه تا جشن فارغ التحصیلی‌اش مانده بود، درگذشت.

با فوت رایان وایت، کنگره ایالات متحده آمریکا یک لایحه بزرگ از قوانین ایدز با عنوان "فعالیت مراقبتی رایان وایت" را تصویب کرد. قانون رایان وایت، بزرگ‌ترین فراهم کنندهٔ خدمات برای افراد مبتلا به ویروس ایدز در آمریکا است و این را می توان ثمره حمایت های مایکل جکسون و از طرف دیگر التون جان و فیل دوناهو دانست. یکی از معروف ترین آهنگ های مایکل جکسون پس از فوت رایان آهنگ "خیلی زود رفت" با ترانه ی " لری گروس من و باز کوهن" بود که به عنوان نهمین و آخرین تک‌آهنگ از آلبوم "خطرناک" او در ۱ دسامبر ۱۹۹۳ منتشر شد.

شاید بشود مهم ترین فعالان مبارزه با ایدز را در میان هنرمندان، اشخاص مطرحی نظیر جانت جکسون - خواننده و بازیگر، شان پن – بازیگر و کارگردان، گلوریا ریوبن – بازیگر سینمای هالیوود، کیت شیندل - دختر شایسته آمریکا در سال ۱۹۹۸، الیزابت تیلور – بازیگر پیشکسوت و قدیمی سینمای دنیا، اشلی جود - بازیگر، شارون استون – بازیگر سرشناس سینمای هالیوود، آنیکا نونی رز - اولین پرنسس آفریقایی- آمریکایی والت دیسنی، آنی لنوکس – خواننده مطرح اسکاتلندی، آلیشیا کیز - خواننده مشهور سبک آر اند بی، ترانه‌سرا، پیانیست و بازیگر آمریکایی ، رز پِرِز – بازیگر سینمای هالیوود، جین فوندا – بازیگر سرشناس آمریکایی و لیندا اوانجلیستا – یکی از سوپرمدل های دنیای فشن، دانست.

طبق گزارشاتی که سازمان های حمایت از مبارزه با ایدز ارائه داده اند فعالیت‌های این هنرمندان – که در گزارشات سازمان ملل به تفصیل بیان شده است، شامل چند نکته ی مهم و اساسی است. به طور مثال هنرمندان سرشناس با حضور در کمپ‌های مبتلایان به ایدز و برگزاری کارگروه‌های متنوع به روحیه دادن این بیماران کمک می کنند. یا با سفر به کشورهایی که طبق آمار سازمان ملل شیوع ایدز بیشتر است با استفاده از سلبریتی بودن و شناخته شده بودنشان – که مردم عامی بیشتر و راحت تر به سخنانشان گوش می دهند، به آگاه سازی می پردازند و جلوگیری از شیوع ایدز را آموزش می دهند.

آلیشیا کیز خواننده‌ای که تا به حال سه مرتبه جایزه گرمی را از آن خود کرده، جمله معروفی دارد و می‌گوید: " من آمده ام تا بفهمم که ایدز درواقع بیماری کشنده ای نیست، اما توانایی عظیمی ‌در یتیم کردن کودکان، ریشه کن کردن اجتماعات و فرونشاندن پیشرفت‌های اقتصادی دارد، وقتی که اقتصاد در دست کسانی ست که به جوامعی که نیازمند کمک هستند توجهی نمی کند و سرپوش می گذارد."

هنرمندان مبتلا به ایدز

راک هادسون

بازیگر آمریکایی که در پی ابتلا به ایدز درگذشت

اما در میان هنرمندانی که مستقیما بیماری ایدز باعث مرگشان شد به ندرت اسامی ای باقی مانده که به دور از شایعه پراکنی و با تایید نزدیکان خانواده هاشان مطرح شده ست.

یکی از شوک آورترین خبرها، خبر مرگ "راک هادسن" بازیگر سرشناس و محبوب سینمای آمریکا بود. هادسن که پس از بازی در فیلم "غول" در برابر جیمز دین و الیزابت تیلور رخ نشان داد و در سال ۱۹۵۵ نامزد دریافت اسکار شد مرگش، این چنین و با بیماری ایدز جامعه را به شوکی اساسی فرو برد. برخی از مطبوعات آن زمان مرگ هادسون را بر اثر ایدز و همجنسگرا بودنش مبارک می دانستند زیرا که اعتقاد داشتند این اتفاق موجب خواهد شد تا به جامعه سنتی آمریکا کمک کند که ایدز چهره‌ای انسانی و قابل لمس بیابد و توجه‌ها را به سوی هزاران بیمار مبتلا به ایدز در حال مرگ جلب کند.

این اتفاق آن قدر شوک آور بود که توجه الیزابت تیلور را نیز به خود جلب کرد و بعدها خود یکی از فعالین مهم در مبارزه علیه ایدز محسوب می شد.حتی تا آخرین سال‌ها هادسن تمایل نداشت که زندگی اش را بر خلاف تصویری که افراد از آن داشتند آشکار کند و بنابراین تعجب انگیز نیست که زندگی هادسن، از جمله روابط جنسی اش با کسانی چون تام کلارک یا مارک کریستین موضوع توجه چندین کتاب زندگینامه و مطبوعات بوده است.

جیا کارنگی یکی دیگر از بازیگران سینمایی است که در اثر ابتلا به ایدز جانش را از دست داد. فیلم "جیا" با بازی "آنجلینا جولی" نیز روایتی سینمایی از زندگی این مدل معروف(سوپر مدل) و بازیگر آمریکایی است. شاید بتوان این طور عنوان کرد که جیا کارنگی نخستین زن مطرح و معروفی بود که بر اثر ایدز جانش را از دست داد. او که پس از اعتیاد وحشتناکش به هرویین معروفیت و زیبایی اش را از دست داده بود در حالی که تنها ۲۶ سال داشت بر اثر بیماری ایدز از دنیا رفت.

رابرت مپل‌تورپ، عکاس آمریکایی که بدلیل پرتره‌های دارای سبک خاص و ابعاد بزرگ‌ عکس هایش از گل ها و مدل‌های برهنه‌ مردان و نگاه اروتیک خاص‌اش در دهه هشتاد بسیار مطرح شده بود، یکی دیگر از قربانیان ابتلا به ایدز بود. او در ۹ مارس ۱۹۸۹ در سن ۴۲ سالگی در شهر بوستون در ایالت ماساچوست درگذشت. نوع خاص عکاسی او که علاقه ی بسیاری به موضوعات مربوط به سادیسم و مازوخیسم جنسی و تصاویری از مدل‌های برهنه و معمولاً دارای جذابیت همجنس‌گرایانه بود باعث شد تا شاعبه ابتلای به ایدزش را همجنسگرایی اش بدانند. یکی از معروفترین عکس‌های او تصویری از خودش در حالتی مازوخیستی و برهنه ست که او را در حالتی نشان می دهد که توسط منتقدین "تکان‌دهنده" و "غافلگیرکننده" توصیف شده است.

فردی مرکوری

خواننده گروه کوئین که در اثر ابتلا به ایدز جان سپرد

فردی مرکوری و با نام اصلی "فرخ بلسارا"، ترانه‌سرا و خواننده بسیار مطرح و معروف گروه کوئین که از پدر و مادری زرتشتی از پارسیان اهل گجرات در زنگبار در کشور تانزانیا به دنیا آمد. مرکوری در دوران کودکی به موسیقی هندی گوش می‌داد و یکی از اولین تاثیرات خود را از خواننده بالیوود لاتا مانگشکار گرفت. بعد از مهاجرت به انگلیس وی به صدای خوانندگانی چون آرتا فرنکلین، د هو، الویس پریسلی، رولینگ استون و بیتلها علاقه نشان داد ودر سال ۱۹۷۰ فردی مرکوری، راجر تیلر، برایان می و دوست دیگری به نام مایک گروز، "گروه کوئین" را تشکیل دادند که باعث شهرت جهانی این خواننده و گروه شد. علی رغم این که فردی مرکوری دوست دختری بسیار صمیمی به نام "ماری آوستین" داشت، اما خود را دوجنس‌گرا می‌دانست. به عقیده بسیاری از افرادی که با او از نزدیک آشنا بودند او در واقع همجنس‌گرا بود.

مرکوری شاید جزو اولین هنرمندانی بود که بیماری ایدزش را به صورت علنی و در ۲۴ نوامبر سال ۱۹۹۱، با چاپ بیانیه‌ای اعلام کرد و درست یک روز پس از آن در ساعت ۷ بعدازظهر، مبارزه وی با مرگ پایان گرفت. او در سال‌های آخر، با وجود آگاهی از مرگ زودرس خویش، به‌یادماندنی‌ترین کارهایش را خلق کرد. در ۲۷ نوامبر و به دلیل همراهی بیماری ایدز و ذات الریه در ۴۵ سالگی در لندن درگذشت و مراسم تششیع پیکر وی توسط موبد زرتشتی انجام گرفت. مراسم وی بسیار خصوصی، با حضور ۳۵ نفر از دوستان و خانواده وی، به همراه التون جان و باقیمانده اعضای گروه کویین در میان سایر حاضرین صورت گرفت و جنازه اش سوزانده شد. برخی می گویند خاکستر وی در نزد خانواده وی و برخی نیز آن را نزد دوست دختر وی می دانند.

آیزاک آسیموف یا به نقل دیگر اسحق عاصم‌اف نویسنده ی مطرح و سرشناس روسی بود که در آمریکا نیز بابت تسلط و دانش فراوانش در گونه‌های علمی، علمی-تخیلی، خیال‌پردازی، وحشت و دکتری در بیوشیمی و مهم تر از این به دلیل قوانین سه‌گانه ی رباتیک از شهرت جهانی‌ای برخوردار است. او دایره‌المعارف بریتانیکا را واضع واژه رباتیک در زبان انگلیسی می‌شناسد و بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در تمام دسته‌های اصلی رده‌بندی دیوی (به جز فلسفه) نگاشته و سیارک آسیموف ۵۰۲۰ به افتخار وی نامگذاری شده‌است.

او که تمام عمرش را صرف نوشتن و خواندن و تحقیق کرده بود در سال ۱۹۹۲ به یک باره در گذشت. برادرش مرگ او را نارسایی کلیه و قلب بیان کرد اما پس از ده سال از گذشت مرگ وی همسرش، جنت، اعلام کرد در هنگام عمل قلب، به دلیل تزریق خون آلوده ایزاک آسیموف به بیماری ایدز مبتلا شده بود. اما در آن زمان پزشکان به دلیل نگرانی از واکنش عمومی و تنگ نظری برخی افراد نسبت به مبتلایان این بیماری، از خانواده او خواستند که از اعلام این خبر خودداری کنند. سرانجام ۱۰ سال پس از مرگ او در حالیکه بسیاری از پزشکان معالج او نیز درگذشته بودند، جنت و فرزند او، روبین تصمیم گرفتند، موضوع ابتلای او به بیماری ایدز را به اطلاع عموم برسانند.

شاهکار خواننده زن آلمانی در دادگاه؛ جرم، اشاعه ایدز

ناژا بینایسا

خواننده آلمانی که به دلیل ارتباط جنسی با افراد مختلف بدون آگاه کردن آنها به بیماری‌اش در دادگاه حاضر شد

اما ماجرای ابتلای هنرمندان مبتلا به ایدز روی دیگری نیز دارد که این روزها در آلمان شاهد و قاضی این پرونده است.

" ناژا بینایسا" خواننده مطرح نسل جوان آلمانی این روزها به جرم "آگاهی از ابتلا به سکس و ارتباط جنسی با افراد مختلف بدون آگاه کردن آن‌ها از بیماری خود در حال محاکمه است". او در دفاعیه خود در آخرین دادگاهی که برگزار شد اعلام کرد که " قبول دارد دوست پسرهایش را از این موضوع مطلع نکرده است اما هیچ کدام از آنها را مبتلا به ایدز نکرده است و این موضوع را قبول ندارد."

دادگاه ناژا بینایسا هنوز به پایان نرسیده است و حکمی برای او صادر نشده اما وکلای مدعی العموم در اظهارنظرهاشان گفته اند که اگر او محکوم شناخته شود بین شش ماه تا ده سال حبس در زندان خواهد داشت. ماجرایی که خود "ناژا بینایسا" در دادگاه و دفاعیاتش از ابتلا به ایدزش بیان کرده ست از این قرار است که او پیش از معروفیتش در این حد در ۱۷ سالگی باردار می شود و پس از آزمایشات متفاوت در آن زمان متوجه می شود که به ایدز مبتلا شده است. او پس از این موضوع مدت ها با یک فوتبالیست سنگالی در ارتباط بوده است تا اینکه در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ و پس از به اوج رسیدن شهرتش رابطه اش را قطع می کند و تصمیم می گیرد تا با افراد دیگری نیز ارتباط پیدا می کند.

به گفته خود او در دادگاه در تمامی این سال ها او با تمام مردانی که با او دوست می شدند رابطه جنسی برقرار می کند بدون این که از بیماری خود به آنها چیزی بگوید و براساس ادعای مدعی العموم پرونده ناژا بینایسا همین کار او باعث می شود که "تعدادی از این مردان به ایدز آلوده شوند."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.