دادسرای تهران: ستار بهشتی در اثر بیماری فوت نکرده است

به روز شده:  18:27 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391
ستار بهشتی

ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی که در جریان شکنجه در بازداشتگاه جان سپرد

دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با انتشار بیانیه‌ای در خصوص علت مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در جریان بازجویی درگذشت، امروز پنج شنبه ۲ آذرماه با ارائه جزئیات بیشتری از پرونده مرگ وی اعلام کرد: براساس نظریه پزشکی قانونی اثری از بیماری منجر به فوت در آقای بهشتی دیده نشده است.

مقام های قضایی ایران تایید کرده اند که ستار بهشتی در روز نهم آبان دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شده اما چهار روز بعد در حالی که در بازداشتگاه پلیس نگهداری می شد، درگذشته است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز پیشتر به نقل از پزشکی قانونی تایید کرده که پنج نقطه از جسد ستار بهشتی، از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران های او دارای کبودی بوده است.

در بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران آمده است:"محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده‌ شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد."

براساس این بیانیه برای چند نفر از ماموران شامل افسران پرونده و مراقبین بازداشتگاهی که آقای بهشتی در آن بوده، قرار بازداشت موقت صادر شده و متهمان به زندان معرفی شده‌اند و "در تحقیقات تکمیلی از ماموران نیروی انتظامی، نتایج روشن‌کننده به دست آمده است."

اما در این بیانیه به این نتایج اشاره نشده است. در عین حال گفته شده "در ادامه از زندانیانی که با متوفی در یک بند از زندان اوین به سر می‌برده‌اند و هم‌چنین از مأموران بند محل نگه‌داری متوفی در خصوص وضعیت جسمی و نحوه‌ رفتار مأموران با مرحوم ستار بهشتی در هنگام ورود به زندان تحقیقات کاملی به عمل آمده است."

در همین حال سازمان پزشکی قانونی روز چهارشنبه، اول آذرماه، اعلام کرد که بررسی علت مرگ ستار بهشتی در پزشکی قانونی به پایان رسیده و گزارش در اختیار مسئولان قضایی است اما "اجازه انتشار محتوای آن داده نشده است."

جسد ستار بهشتی پس از غسل در بهشت زهرای تهران، در گورستانی در شهر رباط کریم که محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد.

سایت سحام نیوز از منابع خبری نزدیک به مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت در ایران، روز چهارشنبه صدا و متن گفت و گو با مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویس را منتشر کرده که می گوید فرزندش را "در مدت بازداشت، کشته اند."

وی همچنین توضیح داده که جنازه فرزندش را برای غسل به خانواده تحویل ندادند و کفن او هم آغشته به خون بوده است.

مادر آقای بهشتی همچین خبر داده که در مدتی که از مرگ فرزندش می گذرد ماموران امنیتی خانواده او را "تهدید کردند که مصاحبه نکند و حکم بازداشت دخترش را هم داشتند."

او از پیشنهاد مقام های مربوط برای پرداخت دیه خبر داده و گفته این پیشنهاد را نپذیرفته و خواهان پیگیری پرونده فرزندش از سوی مقام های ایرانی و نهادهای بین‌المللی است.

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران کمیته ای را برای رسیدگی به پرونده آقای بهشتی تشکیل داده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.