'موافقت مقامات امنیتی ایران با انتقال کروبی به بیمارستان'

به روز شده:  17:59 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391

مهدی کروبی روز دوشنبه از بیمارستان به خانه‌ای که در آن زندانی است منتقل شده بود

سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، خبر داده است که مقامات امنیتی ایران در تماس با خانواده آقای کروبی گفته‌اند که نتایج آزمایش‌های پزشکی او را در اختیار آنان قرار می‌دهند و در صورت تشخیص پزشک معتمدشان آقای کروبی را در بیمارستان مورد نظر خانواده‌اش بستری خواهند کرد.

آقای کروبی دوشنبه این هفته از بیمارستان به خانه‌ای که در آن زندانی است منتقل شده بود.

خانواده او می‌گویند او دچار کاهش وزن، بی‌اشتهایی، سرگیجه و حالت تهوع می‌شود.

محمد تقی کروبی، فرزند آقای کروبی، در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت اقدامات درمانی ماموران امنیتی و داروهایی که به پدر او داده شده به بهبود او کمکی نکرده‌اند.

اعضای خانواده آقای کروبی پیش از این با انتشار نامه‌ای خواهان بهره‌مندی او از امکانات درمانی شده بودند و هشدار داده بودند که مسئولیت "هرگونه قصور و کوتاهی در این مورد حساس بر عهده مقامات ارشد نظام خواهد بود."

محمدتقی کروبی با اعتراض به این که "مهدی کروبی از حقوق یک زندانی عادی برخوردار نیست" گفت به رغم وعده ماموران امنیتی، هنوز مدارک پزشکی آقای کروبی در اختیار خانواده‌اش قرار نگرفته است.

مهدی کروبی بیش از ۶۵۰ روز است که در زندان خانگی به سر می‌برد.

او و میرحسین موسوی، نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ایران در سال ١٣٨٨ و از رهبران مخالفان دولت، هم‌زمان با تحولات تونس و مصر، که به "بهار عربی" مشهور شد، برای برگزاری یک تجمع فراخوان دادند.

روز ۲۵ بهمن ١٣٨٩ و پس از حضور معترضان در خیابان‌ها، محدودیت‌ها برای مهدی و فاطمه کروبی و همچنین میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به طور بی‌سابقه‌ای بالا رفت و آنان به بازداشت خانگی درآمدند. از آن پس به جز آزادی فاطمه کروبی و همچنین انتقال مهدی کروبی به خانه‌ای غیر از خانه شخصی خودش، وضعیت این رهبران مخالفان تغییر عمده‌ای نکرده است.

سلامت زندانیان سیاسی از مسائلی است که انتقادهایی را علیه حکومت برانگیخته است.

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، در گزارش ماهانه‌ای که از "وضعیت حقوق بشر در ایران" منتشر کرده است نسبت به سلامتی میرحسین موسوی ابراز نگرانی کرده و گفته است حکومت ایران آنان را "بدون هیچ محاکمه و تفهیم اتهامی در مکان نامعلوم" نگهداری می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.