تماس تلفنی محمود احمدی‌نژاد با نخست‌وزیر حماس

به روز شده:  17:43 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391
اسماعیل هنیه

وزارت خارجه ایران اواخر تابستان 'دعوت محمود احمدی نژاد از اسماعیل هنیه برای شرکت در نشست سران غیرمتعهدها' را تکذیب کرد

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در تماسی تلفنی با اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس در غزه "پیروزی بزرگ مردم غزه و مقاومت" در برابر اسرائیل را به او تبریک گفته است.

در حالی که روابط ایران و حماس در ماه های اخیر به شکل چشمگیری رو به سردی گذاشته، این تماس از سوی آقای احمدی نژاد، سه روز پس از آتش بس میان اسرائیل و حماس برقرار شده است.

جنگ هشت روزه میان دو طرف به کشته شدن بیش از ۱۵۰ فلسطینی و ۶ اسرائیلی منجر شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، آقای احمدی نژاد به اسماعیل هنیه گفته است که "ملت ایران برای پیروزی شما و همه مومنان و عدالت خواهان دعا می کند."

تماس تلفنی رئیس جمهور ایران با آقای هنیه در شرایطی برقرار شده که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، یک سفر منطقه ای به سوریه، لبنان و ترکیه داشته است.

"روابط ایران با حماس در ماه‌های اخیر رو به سردی گذاشته و مقام های سیاسی ایران همچون گذشته روابط گرمی با رهبران این جنبش ندارد از همین رو تماس تلفنی آقای احمدی نژاد با اسماعیل هنیه با رویکرد ماه‌های اخیر دیگر مقام های ایرانی در برابر حماس تا حدودی متفاوت است."

در زمان آغاز سفر آقای لاریجانی به منطقه، محمود احمدی نژاد در چارچوب نشست یک سازمان منطقه ای در پاکستان به سر می برد. این سفر در مقایسه با دیدار آقای لاریجانی از سه کشور خاورمیانه، از سوی برخی از کارشناسان تشریفاتی توصیف شده است.

احمدی‌نژاد و سیاستی متفاوت از دیگر رهبران ایران؟

روابط ایران با حماس (حرکت مقاومت اسلامی) در ماه‌های اخیر بر سر مواضع متفاوت این سازمان نسبت به سوریه رو به سردی گذاشته و مقام های سیاسی ایران همچون گذشته روابط گرمی با رهبران این سازمان ندارند از همین رو تماس تلفنی آقای احمدی نژاد با اسماعیل هنیه با رویکرد ماه‌های اخیر دیگر مقام های ایرانی در برابر حماس تا حدودی متفاوت است.

حماس تا چندی پیش روابط بسیار نزدیکی با ایران داشت و جمهوری اسلامی به عنوان یکی از حامیان مالی آن شناخته می شد به نحوی که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ایران را به واسطه حمایتش از حماس به تفرقه‌افکنی میان گروه‌های فلسطینی متهم کرده بود.

با این همه به دنبال اعتراضات مردمی در سوریه و ناآرامی‌ها در این کشور، حماس علیرغم حمایت همه جانبه ایران از حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، از سیاست ایران پیروی نکرد و خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس که دفتری در تبعید در دمشق، پایتخت سوریه، داشت به مصر نقل مکان کرد.

حماس پیش از این اعلام کرده بود که در درگیری احتمالی ایران و اسرائیل دخالتی نخواهد کرد.

تماس تلفنی رئیس جمهور ایران با آقای هنیه در شرایطی برقرار شده که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، یک سفر منطقه ای به سوریه، لبنان و ترکیه داشته است

طاهر النونو، یکی از سخنگویان دولت حماس، اواخر تابستان سال جاری در بیانیه‌ای گفته بود که "اسماعیل هنیه در پی دعوت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران [در نشست غیرمتعدها] شرکت خواهد کرد" اما به فاصله کوتاهی وزارت خارجه ایران اعلام کرد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان نماینده رسمی فلسطینیان در نشست تهران خواهد بود و از آقای هنیه برای سفر به تهران دعوت نشده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت گروه هایی همانند حزب‌الله لبنان و حماس را از خود، عاملی بازدارنده در برابر حملات نظامی احتمالی به ایران توصیف می کرده است.

گروه های شبه نظامی منطقه خاورمیانه که با حمایت ایران شکل گرفته همواره از رهبران جمهوری اسلامی ستایش می کنند و در مواردی آیت الله علی خامنه‌ای را رهبر جهان اسلام توصیف می‌کنند.

اما خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس اخیرا گفت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه "نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است."

آقای مشعل اخیرا و در جریان درگیری حماس و اسرائیل گفته بود که کمک های ایران را فراموش نخواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.