ایران به 'نقض مکرر حریم هوایی خود توسط آمریکا' اعتراض کرد

به روز شده:  18:29 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

نامه های کشورهای عضو سازمان ملل به دبیرکل و شورای امنیت به عنوان سند رسمی ثبت می شود

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به بان‌کی مون، دبیرکل این سازمان و شورای امنیت، درباره "نقض مکرر حریم هوایی ایران توسط نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان" اعتراض کرده است.

محمد خزاعی، نماینده ایران سازمان ملل در این نامه، نیروی دریایی آمریکا را متهم به انجام "رفتار غیرقانونی و تحریک‌آمیز" در خلیج فارس کرده است.

مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران که در این نامه درج شده، برای شورای امنیت سازمان هم ارسال شده است.

بر اساس عرف جاری در سازمان ملل این گونه نامه های اعتراضی به عنوان سند ثبت می شوند و در صورت تکرار می توانند زمینه ساز ادعای حقوقی باشند.

نامه نماینده دائم ایران در سازمان ملل می گوید که هواپیماهای نیروی دریایی آمریکا در ماه گذشته میلادی در هفت مورد بر فراز مناطق ساحلی بوشهر در جنوب غربی ایران پرواز کرده‌اند.

این نامه همچنین به موضوع پرواز یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا هم اشاره کرده و گفته این هواپیما که مقام های نظامی ایران اصطلاحا به آن پهپاد (پرنده‌های هدایت پذیر از راه دور) نام داده اند، در تاریخ یکم نوامبر وارد حریم هوایی ایران شده‌ است.

ایران در این نامه هشدار داده که مسئولیت این رفتار تحریک آمیز متوجه ایالات متحده آمریکا است.

پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) پیشتر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که دو جنگنده ایرانی به یک هواپیمای بدون سرنشین غیرمسلح آمریکایی که در محدوده هوایی خلیج‌فارس بود، حمله کرده‌اند.

پنتاگون اعلام می گوید که این هواپیما در آب‌های بین‌المللی، مشغول عملیات شناسایی عادی بوده و وارد حریم هوایی ایران نشده است اما فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته که "پهپاد آمریکایی مشغول پرسه زدن برفراز جزیره خارک بوده است."

پنتاگون با این حال می گوید که با وجود حمله جنگنده‌های ایرانی، به هواپیمای بدون سرنشین آمریکا صدمه‌ای وارد نشده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.