ایران: استقرار موشک‌های ناتو در ترکیه، وضعیت سوریه را سخت‌تر می‌کند

به روز شده:  07:37 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

مهمانپرست: کشورهای منطقه نسبت به فتنه‌های حامیان اسرائیل هوشیار باشند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به احتمال استقرار تجهیزات دفاع ضدموشکی ناتو در مرز ترکیه با سوریه اعلام کرده است که چنین اقدامی نه تنها به حل مساله سوریه کمکی نمی‌کند، بلکه "موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن اوضاع" نیز می‌شود.

رسانه‌های ایران امروز (شنبه، چهارم آذر) به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش دادند: "اصرار بر حل موضوع سوریه از طریق نظامی، از علل اصلی افزایش تشنج و تهدیدات در منطقه است."

هفته گذشته گزارش شد که ترکیه رسما خواستار استقرار موشک‌های پاتریوت ناتو در محدوده مرزی خود با سوریه شده است.

موشک پاتریوت نوعی موشک زمین به هوا و رهگیر موشک‌های پرتاب‌شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به احتمال استقرار این موشک‌ها در مرز ترکیه و سوریه گفت: مناسب است که همه کشورها به ویژه کشورهای موثر در تحولات سوریه، به دنبال یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران‌های منطقه‌ای باشند.

آقای مهمانپرست گفت که امنیت اسرائیل برای کشورهای غربی در اولویت است و از کشورهای منطقه خواست تا نسبت به آنچه فتنه‌ها و اهداف حامیان غربی اسرائیل خواند، با دقت و هوشیاری برخورد کنند.

محافظت از مرز

ترکیه رسما خواستار استقرار سیستم دفاع ضدموشکی ناتو در مرزش با سوریه شده است

ماه گذشته، در چندین مورد، خمپاره‌های پرتابی از سوریه به خاک ترکیه اصابت کرد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

پنج غیرنظامی ترکیه نیز در آتشباری که از سمت سوریه انجام شد، جان خود را از دست دادند.

ترکیه و سوریه نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ترکیه از ناتو خواسته است تا برای محافظت از مرزهایش با سوریه، در این محدوده موشک‌های پاتریوت نصب کند.

آنرس فو راسموسن، فرمانده نیروهای ناتو کلیک اعلام کرده است که این درخواست، "بدون تاخیر" بررسی خواهد شد.

او گفت که نصب این تجهیزات "ظرفیت دفاع هوایی ترکیه را تقویت می‌کند" و "در کاهش تنش‌های مرتبط با بحران در مرز جنوب شرقی ناتو موثر است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.