رئیس مجلس ایران: نصب موشک‌های ناتو در ترکیه مشکلات منطقه را تشدید می‌کند

به روز شده:  06:19 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

آقای لاریجانی در سفری منطقه‌ای در روزهای گذشته به سوریه، لبنان و ترکیه رفت

رئیس مجلس ایران گفت که به مقامات ترکیه درباره نصب سامانه ضدموشک ناتو در مرز با سوریه تذکر داده و گفته است که نصب چنین سامانه‌ای مشکلات را در منطقه تشدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت که در دیدار با نخست‌وزیر و رئیس مجلس ترکیه افزون بر مسائل دوجانبه درباره "مسائل سوریه" گفت‌وگو کرده است.

او اضافه کرد: درباره نصب سیستم‌های موشکی پاتریوت از سوی ناتو به سران ترکیه تذکر داده شد که نصب چنین سیستم‌هایی در منطقه اثرات منفی دارد.

هفته گذشته گزارش شد که ترکیه رسما خواستار استقرار موشک‌های پاتریوت ناتو در محدوده مرزی خود با سوریه شده است.

ترکیه و سوریه نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ترکیه هم‌اکنون میزبان بخش قابل توجهی از پناهجویانی است که از خشونت‌های سوریه گریخته‌اند.

ماه گذشته در چندین نوبت، خمپاره‌های پرتابی از سمت سوریه به خاک ترکیه اصابت کرد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

ترکیه اعلام کرده که از ناتو خواسته است تا برای محافظت از مرزهایش با سوریه در این محدوده موشک‌های پاتریوت نصب کند.

مقامات ناتو هفته گذشته کلیک گفتند که این درخواست ترکیه "بدون تاخیر" بررسی می‌شود.

این درخواست ترکیه واکنش مقامات ایران را به دنبال داشته است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز کلیک گفت که استقرار چنین تجهیزاتی نه تنها به حل مساله سوریه کمکی نمی‌کند، بلکه موجب "سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن اوضاع" نیز می‌شود.

رئیس مجلس ایران که در روزهای گذشته به سوریه، لبنان و ترکیه رفته بود، امروز (یکشنبه، ۲۵ نوامبر) در جمع خبرنگاران در تهران گفت: باید مسئولان امنیتی منطقه با نشست‌های پی‌درپی و مستمر هرچه سریع‌تر مساله سوریه را حل کنند.

علی لاریجانی اضافه کرد که در سفر به سوریه افزون بر گفت‌وگو با مقامات سوری درباره حل بحران این کشور، درباره ایرانیانی که در سوریه به گروگان گرفته شده‌اند، صحبت کرده است.

او گفت که اقدامات مثبتی برای آزادی هرچه زودتر این گروه از ایرانیان انجام شده است، ولی در باره جزئیات این اقدامات توضیحی نداد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.