بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – هفتم آذر

به روز شده:  02:08 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از سیلاب جنوب کشور و سرما در شمال نوشته و در عین حال به بازتاب جنگ غزه پرداخته اند.

مقالات اصلی روزنامه ها ضمن اشاره به تاثیر تسلیحات و آموزش های ایران در پیروزی حماس، از محمد مرسی و تصمیم وی برای گسترش قدرت خود انتقاد کرده اند چنان که قدرت گیری اقلیم کردستان عراق را هم برای کشور عراق زیانبار دانسته و درگیری در آن کشور را قطعی دیده اند.

تیتر و عکس ابتکار از بارندگی و سرما

روزنامه های امروز صبح همچنان گزارش ها و عکس هائی از عزاداری محرم در صفحات مختلف خود دارند.

حمید رضا طهماسبی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته در این روزهای خاص، ‌ای کاش به خاطر بیاوریم که نذورات خود را بین چه کسانی تقسیم ‌کنیم و نیازمندان واقعی در کجای این شهر و دیار منتظرمان هستند. ‌ای کاش در این روزهای خاص از خود بپرسیم که آیا توزیع نذورات میان دارایان و نزدیکان ارجح است یا در مکان‌هایی که محتاج محبت و کمک مردمان این سرزمین هستند؟

به نوشته این مقاله ‌ای کاش امسال با نگاهی تازه به توزیع نذورات‌ بنگریم و یادی از منتظران در مراکز خیریه کنیم. خاصه در این روزها و سال جاری باید به نیازمندان سراسر ایران‌زمین بیندیشیم و یادشان کنیم و از کسانی بگوییم که خود در سال‌های قبل سفره‌دار نذورات حسینی در ایام محرم بوده‌اند و امسال با ویران شدن کاشانه‌شان، خود نیازمند کمک هستند.

نویسنده اعتماد از عزاداران خواسته در این روزهای سرد از آذربایجان زلزله‌زده و سفیدپوش یاد کنند. از مردمی که با قهر طبیعت و خانه‌های موقت‌شان سرما را با گوشت و پوست و استخوان‌شان حس می‌کنند و سفره‌های بی‌رونقی دارند.

جنگ غزه و پیروزمندان آن

کلیک خراسان در سرمقاله خود با اشاره به تغییر سیاست حماس پس از قدرت گرفتن جریان های اخوانی در مصر، تونس و ترکیه و با حمایت های مالی و سیاسی قطر که باعث شد گروه در مقابل سوریه و ایران قرار گیرد نوشته گرچه خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس پس از اعلام آتش بس در غزه در کنفرانسی خبری به صراحت از کمک های ایران در جنگ غزه قدردانی کرد و مقام های ایرانی نیز به صراحت از کمک نظامی و مالی به مقاومت فلسطین سخن گفتند اما تل آویو به شدت به دگردیسی حماس از جنبشی نظامی- سیاسی تا سیاسی شدن کامل و تعطیلی شاخه نظامی آن چشم امید دوخته است.

به نوشته حمید حسینی در این مقاله سوالی که در آینده پاسخ آن را درخواهیم یافت این است: آیا حماس راه الفتح را خواهد رفت یا جریان مقاومت در داخل حماس و غزه بر جبهه سیاسی که این روزها در پایتخت های ترکیه و قطر فرش قرمز زیرپای آن ها پهن می شود، غلبه خواهد کرد؟ موضع گیری های اولیه مسئولان حماس از جمله اسماعیل هنیه، خالد مشعل و محمود الزهار این امیدواری را افزایش داده است اما برای گرفتن پاسخی دقیق باید منتظر ماند.

کلیک کیهان در سرمقاله خود بدون اشاره به فاصله ای که در ماه های گذشته بین ایران و حماس افتاده است نوشته اسرائیل از کمک ها و حمایت های تسلیحاتی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران به حزب الله و مقاومت فلسطین باخبر بود، و قطع این کمک ها یکی از ایده آل های اسرائیل بود .

حسین شریعتمداری با این مقدمه به جنبش سبز و میرحسین موسوی حمله برده و ادعا کرده که نخست وزیر پیشین جمهوری اسلامی در مبارزات انتخاباتی خود حمایت ایران از لبنان و فلسطین را زیر سئوال برد، و شعار «نه غزه، نه لبنان» در جریان اعتراض به تقلب در انتخابات ۸۸ هم دقیقا همان نقطه ایده آل اسرائیل بوده است.

نماینده ولی فقیه در کیهان در ادامه این مقاله مدعی شده نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین به نمایندگی از سوی همه کشورهای اسلامی و از جمله ایران با اسرائیل درگیر هستند، و اکنون که حمایت تسلیحاتی و آموزشی و سیاسی ایران از جنبش های مقاومت لبنان و فلسطین آشکار شده به آسانی می توان فهمید که شعار «نه غزه نه لبنان» از کجا آب می خورده است!

محمد مرسی همان حسنی مبارک است

چند ماه پس از آن که روزنامه های تهران در تیترهای بزرگ خود انتخاب محمد مرسی به ریاست جمهوری مصر را پیروزی بزرگ اسلام خواندند و یک روز بعد از آن که چند روزنامه تهران از تصمیم محمد مرسی و در گسترش قدرت رییس جمهور مصر دفاع کردند چند روزنامه امروز صبح به انتقاد از رییس جمهور مصر پرداخته اند.

کارتون پیام برومند، اعتماد

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اکنون بسیاری در مصر، شروع به مقایسه وی با حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر کرده و علناً به زبان می‌آورند که مرسی نسخه مذهبی مبارک است، اقدام وی صدها هزار نفر را در تأیید و یا مخالفت به خیابانهای مصر کشانده و التهاب را به این کشور باز گردانده است. این التهاب قطعاً برای شخص محمد مرسی، گروه اخوان المسلمین و حتی انقلاب مصر واقعه مثبتی نیست.

به نوشته این روزنامه گرچه هنور برای قضاوت و یا تأیید این ادعا که آیا مرسی در مسیر حسنی مبارک گام بر می‌دارد و درحال تبدیل شدن به فرعون جدید مصر است یا نه، زود است ولی باید منتظر ماند و دید که آیا وی به قول خود در مورد تلاش برای حفاظت از انقلاب مردم مصر پایبند است یا خیر؟.

حجت‌الله جودکی هم در کلیک اعتماد نوشته رفتار آقای مرسی در افزایش اختیارات رییس‌جمهور و کاستن از اختیارات قوای دیگر بوی دیکتاتوری می‌دهد هر چند وی ادعا کرده برای مصالح ملت دست به این کار زده است. تفاوت دنیای امروز با گذشته در این است که سرعت انتقال اطلاعات فوق‌العاده زیاد است و از این رو مردم در اقصی نقاط جهان از حال و روز یکدیگر باخبر شده و از تجربیات یکدیگر استفاده می‌کنند. لذا اسرار محافل قدرت سریع‌تر از گذشته برملا می‌شود.

نویسنده مقاله به یاد آورده که همزمان با اقدامات مرسی در مصر، و در اثنای جنگ غزه، اعمالی از گروه های فلسطینی سر زد که چهره وی را نزد جهانیان مخدوش کرد.

علی محقق هم در سرمقاله کلیک ابتکار با اشاره به این که در جریان جنگ غزه محمد مرسی بیش از هر کس در میدان بود و ترافیک رفت و آمدهای دیپلوماتیک به قاهره بی سابقه بود نوشته این چهره جدید عرصه سیاست درخاورمیانه، خرسند از اینکه با استفاده از فرصت غزه موفق شده است پروژه رهبری مصر بر دنیای عرب و جهان اسلام را بار دیگر احیا کند، در سایه این پیروزی دیپلماتیک، به ناگهان تصمیم‌هایی گرفت که همه داستان غزه و ماجراهای جدید و قدیم مصر انقلابی را تحت الشعاع خود قرار داد.

به نوشته ابتکار مرسی پیش از این هم سابقه فرمان‌هایی از این دست و تلاش برای مزمزه کردن تمامیت خواهی در این کشور را در کارنامه کوتاه خود داشته است. هر بارهم شهرهای مصر، شاهد حضور طیف‌هایی از جامعه مصر به عنوان معترض و یا موافق با این دسته اقدامات بوده.

سود دلارهای خانگی و بخشنامه های متزلزل

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد با اشاره به تازه ترین اظهار نظر رییس بانک مرکزی که گفته بود حدود ۱۲ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز خانگی در ایران وجود دارد نوشته گمان نمی‌کنم که مردم امریکا با ۵ برابر جمعیت ایران و اقتصادی ده‌ها برابر بزرگ‌تر از ایران، چنین پولی را در خانه‌های خود نگهداری کنند، ولی پرسش این است که آثار وجود این مقدار پول نزد مردم در خانه‌هایشان چگونه و به نفع کیست؟

نویسنده مقاله با تاکید بر این که هر عاقلی می‌داند که پول را یا باید به اندازه نیاز و مخارج جاری نگهداری کرد، یا آن را در بانک گذاشت یا به امری تولیدی و اقتصادی اختصاص داد نوشته ولی وقتی که پول ملی کشور در اندک مدتی کاهش شدیدی پیدا کند، عاقلانه‌ترین کار تبدیل آن به جنس یا پول معتبر و با پشتوانه است و اگر این پول جدید را نتوان در بانک پس‌انداز کرد، بهترین راه، نگهداری آن در خانه است.

در انتهای مقاله اعتماد آمده بانک مرکزی هنوز نتوانسته ساز و کاری را اجرایی کند تا این حجم عظیم ارز از خانه‌های مردم خارج و جذب بانک‌ها شود و به درد کسب و کار جامعه بخورد. روشن است که این مساله ناشی از بی‌ثباتی سیاست‌ها و مقررات بانکی و نیز بی‌اعتمادی به مقررات ارزی آن است که سود آن به جیب کشور اصلی پشتوانه ارز یعنی ایالات متحده و ضرر آن به جیب مردم و جامعه ایران می‌رود.

کلیک جام جم در گزارش اصلی خود نوشته پس از افزایش نوسانات قیمت ارز و عزم دولت برای کنترل و کاهش قیمت‌ها از طریق کاهش تقاضا و تقویت عرضه، نگاه دولت به سوی نحوه تخصیص ارز به واردات از یکسو و عرضه ارز صادرکنندگان در مرکز مبادلات ارزی از سوی دیگر معطوف شد. به این ترتیب به یکباره و در مقاطع زمانی کوتاه بخشنامه‌های متعددی از سوی سازمان توسعه تجارت به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و گمرک خطاب به فعالان اقتصادی بویژه صادرکنندگان و واردکنندگان صادر شد.

به نظر این روزنامه صدور بخشنامه و تغییر در شرایط تجاری مطابق با شرایط ویژه کشور حق منطقی و طبیعی دولت و دستگاه‌های دولتی است و لذا با کمبود ارز موجود بدیهی است که دولت از تمام امکانات برای تامین بهینه نیازهای کشور و واردات کالاهای اولویت‌دار استفاده کند اما مساله محتوای این بخشنامه‌ها و تغییرات متناوب و مداوم و پی‌درپی در آنهاست.

جام جم تاکید کرده فعالان تجاری می‌گویند تغییرات مداوم در محتوای بخشنامه‌ها برنامه‌ریزی جاری را مختل کرده است. چرا که واردکنندگان و صادرکنندگان نمی‌دانند اگر امروز برای کالایی ثبت سفارش واردات کرده یا برای صادرات آن مشتری در خارج مرزها پیدا کنند، آیا واقعا امکان تحقق آن وجود دارد؟ به عبارت دیگر این که فردا چه خواهد شد اکنون به سوال بزرگی برای تجار تبدیل شده است.

آثار تاریخی یک سایت ندارند

کلیک مردم سالاری با چاپ عکسی از مراکز تاریخی ایران در صفحه اول خود خبر داده ۱۵ اثر تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند، حتی یک سایت برای معرفی ندارند و پایگاه اطلاع‌رسانی ویکی پيدیا تنها منبع دسترسی گردشگران خارجی برای آگاهی از کم و کیف این آثار است.

به گزارش این روزنامه، ایران دارای ۱۵ اثر تاریخی از جمله چغازنبیل، تخت جمشید، پاسارگاد، میدان نقش جهان، تخت سلیمان، بم و فضاهای اطرافش، گنبد سلطانیه، سنگ نبشته بیستون، مجموعه کلیساهای آذربایجان، سازه‌های آبی شوشتر، مجموعه بازار تبریز، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، ۹ باغ ایرانی، مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس است که همزمان با انقلاب ۵۷ به ثبت رسیده اند و چند سایت هم راه اندازی شده اما اطلاعات آنها همان است که بود!

در بخشی از گزارش مردم سالاری آمده اگر پایگاه اطلاع رسانی برخی از آثار جهانی تنها به ارائه اطلاعات اولیه درباره هر اثری اکتفا کرده باشند، برخی دیگر مانند ۹ باغ ایرانی و گنبد قابوس حتی یک سایت به زبان انگلیسی و فارسی نیز ندارند چه برسد به معرفی این آثار به زبان‌های دیگر.

چراغ سینما ها کاملا خاموش

لیلا مقدم‌فر در گزارش اصلی کلیک تهران امروز خبر داده از قول مقامات سینمائی خبر داده که چراغ‌های سینمای ایران در حال خاموشی کامل است.

سیروس تسلیمی تهیه‌کننده سینما هم در همین روزنامه نوشته وضعیت سینما مدتی است که به رکود رسیده. فیلم‌هایی که اکران می‌شوند آن‌قدر فروش نمی‌کنند که بتوانند هزینه خودشان را دربیاورند. اکثر سینماها نمی‌توانند در آن واحد هم هزینه نگهداری سالن سینما را دربیاورند و هم هزینه حقوق پرسنل را. علاوه بر آن بدهی هم دارند؛ بدهی به تهیه‌کنندگان فیلم‌هایی که در سالن‌های سینمایشان اکران کرده‌اند. ولی با درآمدی که دارند نمی‌توانند این بدهی را بپردازند.

به نوشته این تهیه کننده سینما ۲۵ سال پیش ایران حدود ۵۰۰ سینما داشت. ولی این سینماها به مرور زمان تعدادشان کم شد تا اینکه فقط ۲۰۰تای آنها ماندند. الان با این بیانیه‌ای که سینمادارها داده‌اند معلوم است که باز هم وضعیت سینما بغرنج‌تر از قبل است. ولی اینکه چقدر این تهدید‌ها می‌تواند عملی باشد معلوم نیست. باید دولت و معاونت سینمایی پادرمیانی کنند که این اتفاق نیفتد. نمی‌شود که کشور سالن سینما نداشته باشد.

سرمقاله تهران امروز تاکید کرده اینکه در این یک سال سینما با رکود مواجه بوده اتفاقی است که همه آن را می‌دانند. ولی بسته شدن سینماها کار عاقلانه‌ای نیست. البته هنوز راه برون رفتی از این مشکل هم متصور نیست. شاید در این مدت چند فیلم پرفروش هم اکران شده باشد ولی مسئله اینجاست که تعداد این فیلم‌ها آن‌قدر زیاد نبود که بتواند سینماها را نجات دهد.

وام عوام و اختلاس خواص

پوریا عالمی در ستون نشر اکاذیب روزنامه قانون نوشته ما مدت‌ها منتظر بودیم نتایج دادگاه پرونده مفاسد اقتصادی و اختلاس و غیره منتشر شود تا ببینیم چه بر سر "حروف الفبا" خواهد آمد که فعلا خبری نشده احتمالا به یکی از دلایل زیر؛

- پای خیلی از آقازاده‌ها به پرونده باز شده.

- خیلی از آقازاده‌ها پای پدرشان را به پرونده باز کرده‌اند.

- احتمالا در مسائل اقتصادی – بر خلاف مسائل سیاسی که پای آدم‌ها به زندان باز می‌شود – این‌طوری است که پای آدم‌ها فقط به پرونده باز می‌شود.

در ستون نشر اکاذیب یک "آگهی دعوت به همکاری" هم چاپ شده: به یک رییس بانک [ترجیحا شعبه مرکزی] جهت امر اختلاس نیازمندیم.

کارتون روز

کارتون زائری مقدم، روزنامه قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.