گمرک ایران ترخیص کالاهای وارداتی با ارز آزاد را محدود کرد

به روز شده:  17:06 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391
گمرک ایران

واردات در گمرک ایران

بر اساس بخشنامه‌‌ معاون گمرک ایران، از اول آذرماه امسال ترخیص کالاهای وارداتی با ارز آزاد به شدت محدود شده است.

این به آن معنا است که واردکنندگان باید عمدتا با استفاده از ارز مرجع یا ارز اتاق مبادلات کالا وارد کنند و در صورت استفاده از ارز آزاد، گمرک اجازه ترخیص کالاها را به آنها نخواهد داد.

دولت ایران پس از افزایش بی سابقه نرخ برابری ارز و کاهش ارزش ریال، اعلام کرده بود که تصمیم دارد تامین ارز لازم برای کالاهای لوکس یا غیر ضروری را متوقف کند.

بر اساس بند دو این بخشنامه "ترخیص کالاهای وارد شده صرفا با منشا ارز نظام بانکی، مرکز مبادلات ارزی، واردات در مقابل صادرات و همچنین با منشا ارز سرمایه‌گذاری خارجی با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعتبار ارزی یا ارز با منشا خارجی مورد تایید بانک مرکزی امکان‌پذیر است و از تاریخ اول آذر ماه امسال ترخیص هرگونه کالا با سایر رویه‌ها امکان‌پذیر نیست."

پیشتر گمرک ایران در تصمیمات جداگانه‌ای نرخ ارز مرجع در محاسبه عوارض کالاهای وارداتی را به نرخ مبادلاتی تغییر داده بود.

در همین حال محمدرضا نادری، معاون امور گمرکی گمرک ایران درباره ممنوعیت واردات کالا با ارز‌ آزاد به خبرگزاری ایسنا گفته است: "منشا تامین ارز در رویه واردات در مقابل صادرات مشخص است. البته بهتر است سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت واردات کالا با ارز آزاد اظهارنظر کند".

اما اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است: "اینکه امروز گمرک ترخیص کالاهایی را که با ارز صرافی وارد شده است را انجام نمی‌دهد، غیرقانونی است، چرا که کالاهایی که امروز وارد کشور می‌شوند، ثبت سفارش آنها قبل از ایجاد مرکز مبادلات صورت گرفته است، هیچ کس حق ندارد، واردات آنها را ممنوع کند، من صبح با آقای نادری معاون گمرک هم صحبت کردم و به آنها اعلام کردم که باید طی امروز و فردا این مشکل حل شود."

همچنین کیومرث فتح اله کرمانشاهی، معاون کل سازمان توسعه تجارت پس از اعلام این خبر گفت: "پیگیر ممنوعیت واردات با ارز صرافی هستیم و این مشکل به زودی حل می‌شود."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.