سفیر ایران در لبنان: با حماس بر سر مساله سوریه اختلاف داریم

به روز شده:  19:32 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391
خامنه ای، مشعل و ولایتی

آیت الله علی خامنه ای و خالد مشعل در دیدار رئیس دفتر سیاسی حماس از تهران در زمستان ۱۳۸۷

غضنفر رکن آبادی، سفیر ایران در لبنان گفته است که جمهوری اسلامی بر سر مساله سوریه با جنبش حماس (حرکت مقاومت اسلامی) از سازمان هایی که تحت نفوذ و حمایت مالی ایران بوده، اختلاف دارد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از آقای رکن آبادی گفته "با وجود اختلافاتی که بین ایران و حماس بر سر مساله سوریه وجود دارد، اما با این حال ما با هم روابطی ممتاز و راهبردی داریم."

همزمان با گفته‌های سفیر ایران درباره روابط این کشور با حماس، موسی ابومرزوق، معاون دفتر سیاسی حماس هم درباره حمایت ایران از حکومت سوریه هشدار داده است.

این مقام حماس گفته اگر ایران نمی‌خواهد افکار عمومی جهان عرب را علیه خود تحریک کند، باید در مورد حمایتش از رژیم بشار اسد در سوریه بازنگری کند.

عامل اختلاف ایران و حماس: بحران سوریه

آقای ابومرزوق گفته که حماس درخواست ایران را برای حمایت بیشتر از دولت سوریه رد کرده و مخالفت با این درخواست ایران بر روابط حماس و ایران تاثیر گذاشته است.

روابط ایران با حماس در ماه‌های اخیر به شکل محسوسی رو به سردی گذاشته و مقام های سیاسی ایران همچون گذشته روابط گرمی با رهبران این سازمان ندارند.

"حماس درخواست ایران را برای حمایت بیشتر از دولت سوریه رد کرده و مخالفت با این درخواست ایران بر روابط حماس و ایران تاثیر گذاشته است"

معاون دفتر سیاسی حماس

جمهوری اسلامی همواره به عنوان یکی از اصلی ترین حامیان مالی حماس شناخته می شد به نحوی که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ایران را به واسطه حمایتش از حماس به "تفرقه‌افکنی میان گروه‌های فلسطینی متهم کرده بود."

با این همه به دنبال اعتراضات مردمی در سوریه و ناآرامی‌ها در این کشور، حماس علیرغم حمایت همه جانبه ایران از حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، از سیاست ایران پیروی نکرد.

اختلافات تا به آنجا ادامه پیدا کرد که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس که دفتری در تبعید در دمشق، پایتخت سوریه، داشت به مصر نقل مکان کرد.

حماس در این دوره هم اعلام کرده که در صورت درگیری احتمالی ایران و اسرائیل، دخالتی در این موضوع نخواهد کرد.

طاهر النونو، یکی از سخنگویان دولت حماس، اواخر تابستان سال جاری در بیانیه‌ای گفته بود که "اسماعیل هنیه در پی دعوت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران [در نشست غیرمتعدها] شرکت خواهد کرد."

به فاصله کوتاهی پس از این، وزارت خارجه ایران اعلام کرد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان نماینده رسمی فلسطینیان در نشست تهران خواهد بود و از آقای هنیه برای سفر به تهران دعوتی نشده است.

اسماعیل هنیه

اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس در غزه برای اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد به ایران دعوت نشد

جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت گروه هایی همانند حزب‌الله لبنان و حماس را از خود، عاملی بازدارنده در برابر حملات نظامی احتمالی به ایران توصیف می کرده است.

گروه های شبه نظامی منطقه خاورمیانه که با حمایت ایران شکل گرفته همواره از رهبران جمهوری اسلامی ستایش می کنند و در مواردی آیت الله علی خامنه‌ای را رهبر جهان اسلام توصیف می‌کنند.

اما خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس اخیرا گفت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه "نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است."

آقای مشعل اخیرا و در جریان درگیری حماس و اسرائیل گفته بود که کمک های ایران را فراموش نخواهد کرد."

علیرغم اختلافات سیاسی ایران و حماس بر سوریه، مقام های این سازمان می گویند که در جریان درگیری هشت روزه اخیر اسرائیل و حماس در غزه، ایران در "مسلح کردن پیکارجویان حماس" نقش داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.