گمرک ایران: واردات با ارز آزاد ممنوع نیست، منشأ ارز باید اعلام شود

به روز شده:  10:01 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391
گمرک ایران

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر محدود شدن واردات با ارز آزاد اعتراض بازرگانان ایرانی را برانگیخته بود

گمرک ایران اعلام کرده است که واردات کالا به این کشور با استفاده از ارز آزاد ممنوع نشده است، اما "برای شفافیت بیشتر بازار"، منشأ ارز باید اعلام شود.

محمدرضا نادری، معاون گمرک ایران امروز سه شنبه ۷ آذر (۲۷ نوامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت که بخشنامه ای که در آن برای واردات با ارز آزاد محدودیت تعیین شده، توسط سازمان توسعه تجارت تنظیم و پس از تصویب در دولت، به گمرک ابلاغ شده بود.

این بخشنامه ابهاماتی در مورد ترخیص کالاهایی که با ارز آزاد وارد شده بودند ایجاد کرد و اعتراض گروهی از بازرگانان را برانگیخت.

اسدالله عسگراولادی، یکی از سرشناس ترین بازرگانان ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته بود: "اینکه امروز گمرک ترخیص کالاهایی را که با ارز صرافی وارد شده است را انجام نمی‌دهد، غیرقانونی است، چرا که کالاهایی که امروز وارد کشور می‌شوند، ثبت سفارش آنها قبل از ایجاد مرکز مبادلات صورت گرفته است، هیچ کس حق ندارد واردات آنها را ممنوع کند."

بر اساس بخشنامه مذکور "ترخیص کالاهای وارد شده صرفا با منشا ارز نظام بانکی، مرکز مبادلات ارزی، واردات در مقابل صادرات و همچنین با منشا ارز سرمایه‌گذاری خارجی با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعتبار ارزی یا ارز با منشا خارجی مورد تایید بانک مرکزی امکان‌پذیر است و از تاریخ اول آذر ماه امسال ترخیص هرگونه کالا با سایر رویه‌ها امکان‌پذیر نیست."

اما عباس معمارنژاد، رئیس کل گمرک ایران در واکنش به گلایه بازرگانان گفته است: "ترخیص همه کالاهایی که اسناد قانونی آن فراهم شده باشد مانند گذشته آزاد است و فقط یک شرط به واسطه مصوبه دولت قرار داده شده که وارد کننده ملزم است منشأ ارز را اعلام کند".

دولت ایران پس از افزایش بی سابقه نرخ برابری ارز و کاهش ارزش ریال، اعلام کرده بود که تصمیم دارد تامین ارز لازم برای کالاهای لوکس یا غیر ضروری را متوقف کند.

پیشتر گمرک ایران در تصمیمات جداگانه‌ای نرخ ارز مرجع در محاسبه عوارض کالاهای وارداتی را به نرخ مبادلاتی تغییر داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.