بروز 'عوارض' جسمی برای کارکنان یک مرکز هسته‌ای در اصفهان

به روز شده:  12:17 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391
کارخانه یو.سی.اف اصفهان

کارخانه یو.سی.اف اصفهان

رئیس اورژانس ایران گفته است که برای کارکنان کارخانه پردازش اورانیوم اصفهان (یو.سی.اف) "عارضه هایی" به وجود آمده، اما مشخص نکرده که این موضوع مربوط به چه زمانی بوده است.

دکتر غلامرضا معصومی روز سه شنبه ۷ مهر (۲۷ نوامبر) در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با اشاره به "مشکلاتی که ممکن است برای ساکنان مجاور مراکز هسته ای" ایجاد شود، گفت: "برای کسانی که در منطقه بوده اند، مثلا یو.سی.اف اصفهان، عارضه هایی پیش آمده که تحت درمان قرار گرفته اند".

او در عین حال تأکید کرد: "هنوز اتفاقی در خارج از محیط های خاص اتمی نداشته ایم".

آقای معصومی گفت که تمام واحدهای اورژانس در ایران باید برای مقابله با حوادث هسته ای آمادگی پیدا کنند و آموزش ببینند.

یک منبع آگاه به بی بی سی فارسی گفت که بیشترین مشکل در کارخانه پردازش اورانیوم اصفهان ناشی از وجود گاز فلورید هیدروژن در محیط است و تعداد اماکنی که در آنها تشعشع هسته ای بیش از حد مجاز باشد در این کارخانه زیاد نیست.

به گفته این منبع که خواست هویتش محفوظ بماند، تنفس گاز فلورید هیدروژن در مواردی به بروز مشکلات تنفسی در تعدادی از کارکنان این کارخانه منجر شده است.

حمید اسماعیلی، رئیس اورژانس اصفهان حدود دو ماه پیش گفته بود که با توجه به حضور صنایع هسته ای در این استان، نخستین اورژانس هسته ای ایران در این استان راه اندازی خواهد شد.

کارخانه پردازش اورانیوم اصفهان در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ میلادی کار خود را آغاز کرد.

در این کارخانه کیک زرد به گاز هگزا فلورید اورانیوم تبدیل می شود که خوراک اصلی مراکز غنی سازی ایران است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.