یک مقام نظامی ایران درباره استقرار موشک‎های پاتریوت به ترکیه هشدار داد

به روز شده:  16:29 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

ترکیه خواستار استقرار سیستم دفاع ضدموشکی ناتو در مرزش با سوریه شده است

یک مقام نظامی ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ترکیه درباره استقرار موشک های پاتریوت در مرز با سوریه هشدار داده است.

یدالله جوانی مشاور نماینده آیت الله علی خامنه ای در سپاه این هشدار را مطرح کرده و گفته "اگر ترکیه با استقرار این موشک ها به دنبال مقدمه سازی برای مداخله نظامی در سوریه است، هزینه‌های بس سنگین‌تر از گذشته بر کشورش تحمیل خواهد شد وآسیب شدیدی خواهد خورد. "

آقای جوانی در گفت و گو با خبرگزاری مهر، اقدام ترکیه را اشتباه استراتژیک توصیف کرده است.

ترکیه و ایران و تضاد سیاسی در سوریه

ایران از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و گفته که سقوط او خط قرمز جمهوری اسلامی است. ترکیه سیاست متفاوتی با ایران دارد و از مخالفان آقای اسد حمایت می‎کند.

هفته گذشته گزارش شد که ترکیه رسما خواستار استقرار موشک‌های پاتریوت ناتو در محدوده مرزی خود با سوریه شده است.

ترکیه و سوریه نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ترکیه هم‌اکنون میزبان بخش قابل توجهی از پناهجویانی است که از خشونت‌های سوریه گریخته‌اند.

ماه گذشته در چندین نوبت، خمپاره‌های پرتابی از سمت سوریه به نقاطی در داخل خاک ترکیه اصابت کرد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

ترکیه اعلام کرده که از ناتو خواسته است تا برای محافظت از مرزهایش با سوریه در این محدوده موشک‌های پاتریوت نصب کند.

مقامات ناتو هفته گذشته گفتند که این درخواست ترکیه "بدون تاخیر" بررسی می‌شود.

این درخواست ترکیه فورا واکنش منفی وزارت خارجه ایران را به دنبال آورد.

اوایل هفته جاری علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که به ترکیه سفر کرده بود گفت که به مقامات این کشور درباره نصب سامانه ضدموشک ناتو در مرز با سوریه "تذکر" داده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.