دادگاه بریتانیا مانع استرداد دیپلمات پیشین ایران به آمریکا شد

به روز شده:  18:12 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

نصرت الله تاجیک که وضعیت جسمانی مناسبی ندارد، از زمان دستگیری برای جلوگیری از استردادش به آمریکا تلاش می کند

دادگاهی در بریتانیا روز سه شنبه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) به عدم استرداد نصرت الله تاجیک یکی از دیپلمات های سابق ایران به آمریکا رای داده است.

آقای تاجیک ۵۹ ساله، سفیر سابق ایران در اردن در سال ۲۰۰۶ میلادی در لندن به اتهام خریداری دوربین های دید در شب به منظور صدور به ایران دستگیر شد و تحت تعقیب مراجع قضایی آمریکا قرار گرفت.

آمریکا این اقدام آقای تاجیک را ناقض قانون تحریم تسلیحاتی ایران دانسته است.

وزارت کشور بریتانیا که سال گذشته دستور استرداد آقای تاجیک را به آمریکا داده بود، تصمیم این دادگاه را تاسف آور خوانده و گفته است که نسبت به این حکم درخواست تجدید نظر و استیناف خواهد داد.

آقای تاجیک که وضعیت جسمانی مناسبی ندارد، از زمان دستگیری برای جلوگیری از استردادش به آمریکا تلاش کرده است.

'در بررسی پرونده دیپلمات پیشین ایران تعلل شده'

درخواست آقای تاجیک برای جلوگیری از استردادش به آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی رد شد، اما او با ارائه مدارک پزشکی تازه‌ای که حاکی از وضعیت جسمانی نامناسب او بود، از وزارت کشور بریتانیا درخواست کرد تا در حکمش تجدید نظر کند.

وزارت کشور بریتانیا درخواست تجدید نظر او را در سال ۲۰۱۱ میلادی رد کرد و رای به استرداد آقای تاجیک به آمریکا داد.

پس از آن آقای تاجیک بار دیگر خواستار تجدید نظر در تصمیم وزارت کشور بریتانیا شد که رای امروز دادگاه حاکی از عدم استرداد او به آمریکا است.

گفته شده علت طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده به این دلیل است که دولت بریتانیا از مقامات آمریکا درخواست کرده بود که از تقاضای استرداد آقای تاجیک صرف‌نظر کنند.

پس از گذشت دو سال و نیم، علیرغم درخواست های مکرر، آمریکا پاسخی به این خواسته بریتانیا نداده است.

قاضی این دادگاه گفته است قوانین بریتانیا اجازه نمی دهد، تعلل در اجرای قانون صورت بگیرد، بنابراین مسئله استرداد باید به فوریت مورد بررسی قرار می گرفت.

به گفته قاضی تاخیرهای موجود در رسیدگی به پرونده آقای تاجیک نقض قوانین بریتانیا بوده، بنابراین او به آمریکا مسترد نمی شود.

آقای تاجیک تاکنون با ردیابی که به پا داشته به قید وثیقه آزاد بوده است.

بر این اساس رفت و آمدهای او تحت نظر پلیس بوده و مطابق رای دادگاه تا زمان رسیدگی به پرونده اش نباید شب ها را بیرون از خانه خود به سپری می کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.