واکنش ها به لغو برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای

به روز شده:  13:06 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

دیپلمات های غربی معتقدند که این کنفرانس به دلیل تفاوت هایی اساسی در دیدگاه کشورهای شرکت کننده ممکن است با پیشرفت زیادی همراه نباشد

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در واکنش به تصمیم آمریکا برای به تعویق انداختن کنفرانس "خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای" این اقدام را نقض آشکار پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) دانسته است.

به گفته آقای سلطانیه "آمریکا این کنفرانس را گروگان گرفته است."

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین افزود: "این تصمیم آمریکا ثابت می‌کند که آمریکا متحد نزدیک و حامی توان تسلیحات هسته‌ای اسرائیل و نقض حقوق بین الملل است."

وزارت خارجه آمریکا روزجمعه ۲۳ نوامبر (۳ آذر) اعلام کرد "به دلیل شرایط فعلی خاورمیانه و این واقعیت که کشورهای منطقه در مورد شرایط تشکیل این کنفرانس به توافق نرسیده‌اند، این کنفرانس تشکیل نخواهد شد."

قرار بود کنفرانس "خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای" در ماه دسامبر در هلسینکی، پایتخت فنلاند برگزار شود.

مقامات بریتانیا و سازمان ملل متحد به دنبال تصمیم آمریکا در مورد به تعویق انداختن کنفرانس، ابراز امیدواری کردند که این کنفرانس هر چه سریعتر برگزار شود.

در این رابطه آلیستر برت، معاون وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای که روز شنبه ۲۴ نوامبر منتشر شد، گفت: "ما از برگزاری هر چه سریعتر این کنفرانس حمایت می‌کنیم."

آقای برت همچنین تاکید کرد که بریتانیا از تلاش‌های جاکو لاجاوا، معاون وزیر خارجه فنلاند، برای مذاکرات چند جانبه بیشتر با کشورهای منطقه و رسیدن به توافقاتی برای برگزاری کنفرانس در سال ۲۰۱۳ میلادی استقبال می‌کند.

آقای لاجاوا که کشورش قرار بود میزبانی این کنفرانس را برعهده داشته باشد هم گفت که او پیشنهاد می‌کند مذاکرات چند جانبه هر چه سریعتر برگزار شود.

ترکیه ضمن ابراز تاسف از به تعویق افتادن این کنفرانس، در بیانیه ای که روز گذشته (دوشنبه ۲۶ نوامبر) منتشر کرد با اشاره به شرایط حساس فعلی در خاورمیانه، نسبت به برگزاری این کنفرانس در نزدیکترین زمان ممکن ابراز امیدواری کرد.

ایده تشکیل کنفرانس "خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای"، در سال ۲۰۱۰ میلادی در کنفرانس بازنگری ان.پی.تی با حضور ۱۸۹ کشور ارائه شد.

دیپلمات های غربی معتقدند که این کنفرانس به دلیل تفاوت هایی اساسی در دیدگاههای کشورهای شرکت کننده ممکن است با پیشرفت زیادی همراه نباشد. تفاوت‌هایی که آمریکا از آنها به عنوان "برداشت‌های کاملا متفاوت" در این مورد یاد کرده است.

بسیاری از تحلیل گران با توجه به دیدگاه ایران و کشورهای عربی که تجهیزات هسته‌ای اسرائیل را تهدیدی اصلی برای منطقه می‌دانند و واکنش اسرائیل و کشورهای غربی در مورد فعالیت‌های هسته ای ایران، نسبت به نتایج برگزاری چنین کنفرانسی چندان خوشبین نیستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.