بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – هشتم آذر

به روز شده:  01:53 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در تیترهای بزرگ خود سخن آیت الله خامنه ای را نقل کرده اند که از دست برتر ایران در منطقه و در جهان گفته است و بر همین اساس مقالاتی نوشته و اسرائیل را رو به فنا، حکومت بشار اسد را در نهایت پیروز و مسلمانان را متحد در برابر دولت تل آویو دیده و تاکید کرده اند که آرمان‌های انقلاب ایران دارد به بار می‌نشیند.

ده‌ها مقاله و گزارش در روزنامه‌های امروز درباره تصمیم‌های خلق الساعه و متضاد ارزی و کمرگی دولت که برای جلوگیری از افزایش بهای ارزهای خارجی گرفته شده در نهایت به نقطه ضعفی برای اقتصاد ایران تبدیل گشته است.

گفته‌های جواد لاریجانی مشاور حقوق بشری قوه قضاییه درباره احتمال بازدید احمدی نژاد از زندان‌ها از جمله مطالبی است که روزنامه‌ها با اهمیت دیده اند.

حمایت آمریکا از اسرائیل و سال اتفاق‌های بزرگ

احمد شیرزاد در مقاله ای که کلیک آرمان آن را چاپ کرده درباره لغو کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و اتمی توسط آمریکا که به نوشته وی برای حمایت از اسرائیل صورت گرفته مدعی شده که این موضوع تازه‌ای نیست و در عرصه‌های مختلف هم وجود داشته اما آن چه برای ایران اهمیت دارد، این است که نباید از چنین اقداماتی که تازگی هم ندارد، مایوس شد و در نهایت واقعیت اسرائیل تهدیدکننده را پذیرفت بلکه باید اقداماتی انجام داد که تهدیدها کمرنگ شود.

جمال رحمتی

دسته گلی برای آمریکا، جمال رحمتی، اعتماد

این استاد دانشگاه تاکید کرده موقعیت کشور در جهان، باید بیش از هر چه برای ایران اهمیت داشته باشد. الان جمهوری اسلامی ایران در شرایطی قرار گرفته که برای سردمداری یک جنبش ضد هسته‌ای در خاورمیانه با دشواری‌هایی روبه‌روست و همراه کردن کشورهای اسلامی با سختی صورت می‌گیرد بنابراین اگر بر شعارهایی مانور دهد که مورد توافق همه هستند، قطعا شاهد اوضاع بهتری خواهد بود و می‌توان در جنبش خلع سلاح هسته‌ای منطقه گام‌های جدی‌تری برداشت و نقش موثرتری ایفا کرد.

در انتهای مقاله آرمان آمده: یکی از مسائلی که رژیم اسرائیل را در انباشت سلاح هسته‌ای محق می‌کند، تهدید شدن آن کشورست که البته ادعایی بیش نیست. بنابراین در وهله اول باید نشان داد که کشورهای منطقه درصدد تهدید هسته‌ای هیچ نقطه‌ای از جهان نیستند. این مهم‌ترین گام برای خلع سلاح هسته‌ای جهان است و سپس می‌توان با کنفرانس‌های مختلف و با کمک کشورهای صلح دوست جهان، عرصه را بر رژیم اسرائیل تنگ کرد و اجازه نداد تا این رژیم آزادانه به تولید سلاح هسته‌ای بپردازد.

کلیک سیاست روز با تیتر بزرگ سال آینده اتفاق‌های بزرگی می افتد نوشته این اتفاقات چه خواهد بود؟ در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی چه تاثیری خواهد داشت؟ نقش ایران در این اتفاقات چیست؟

در پاسخ به این سئوالات سیاست روز نوشته هم اکنون دنیا شاهد اتفاقاتی است که شاید تصورش را هم نمی‌کرد. آمریکا و اروپا برنامه‌های دراز مدتی را برای دنیا پیش بینی کرده بودند. اما با محوریت ایران این دکترین در منطقه غرب آسیا، به نتیجه نرسید. سرمایه گذاری انقلاب اسلامی از بدو پیروزی انقلاب تاکنون، اکنون در حال ثمر دادن است.

این روزنامه آشکار شدن حمایت‌های نظامی و مادی و معنوی ایران از آن ها که با اسرائیل می‌جنگند را با اهمیت دیده و پیروزی قطعی دولت و مردم سوریه بر همه مخالفان را پیش بینی کرده و تضعیف هر چه بیشتر اسرائیل در مقابل افزایش قدرت و توان نیروی مقاومت، اتحاد همه مسلمانان علیه اسرائیل. این اتفاقات بزرگ می‌‌تواند اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در مقابل جبهه غرب دو چندان کند و مردم مسلمان منطقه را نیز با خود بیشتر همراه سازد.

تشویق جمعیت عقبگردی در جامعه زنان

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته کاهش نرخ رشد جمعیت و پایین آمدن آمار ازدواج، مسوولان را این روزها بیش از پیش به فکر تدوین راهکارها و سیاست‌هایی برای ترغیب هر چه بیشتر افراد به ازدواج و بچه‌دار شدن انداخته است. چرا که بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، رشد جمعیتی ایران تا پیش از سال ۱۴۲۰ منفی خواهد شد. این نگرانی به تدوین سیاست‌های دستپاچه‌یی از سوی دستگاه‌های مختلف دولتی، مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی انجامیده که به نظر می‌رسد چندان از بعد کارشناسی برخوردار نیست.

به نوشته غزل حضرتی و مریم بابائی در این گزارش: سیاست‌ها و راهکارهایی که از مشوق‌های اقتصادی شورای عالی انقلاب فرهنگی و در نظر گرفتن انواع امتیازات تحصیلی و شغلی برای متاهلان و بچه‌دار شدن گرفته تا توقف عمل رایگان وازکتومی و توبکتومی برای کنترل جمعیت را شامل می‌شود.

گزارشگران اعتماد با اشاره به تصمیم به تاهل به عنوان پیش شرط استخدام در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها که انتقاد بسیاری از کارشناسان را در پی داشته نوشته اند بر اساس مصوبه دیگری صدور گذرنامه برای زنان مجرد تا ۴۰ سالگی منوط به اجازه از ولی قهری می‌شود؛ تازه با پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس هدف سفر دختران نیز باید مشخص باشد تا در صورت صلاحدید گذرنامه برای آنان صادر شود؛ مصوبه‌یی که به اعتقاد اشرف بروجردی معاون وزیر کشور در دولت اصلاحات، با تصویب عقبگردی است در جامعه زنان.

تصمیمات ساعتی، نشان بی برنامگی

کلیک خراسان در سرمقاله خود نوشته ایران جزو معدود کشورهایی است که در برخی از موارد ابتدا بخشنامه و ابلاغیه صادر و سپس کارشناسی و آسیب شناسی می‌کنیم به عبارت واضح‌تر دقت را فدای سرعت می‌کنیم.

به نوشته این روزنامه صدور بخشنامه‌های متعدد که برخی از آن ها عمر چند روزه بلکه چند ساعته دارند و هنوز مهر و امضای پای آن‌ها خشک نشده مورد تجدید نظر و اصلاح قرار می‌گیرد نشان می‌دهد که در این حوزه‌ها دولت بدون برنامه و به دور از استراتژی مشخص با به کارگیری روش‌های مبتنی بر آزمون و خطا پیش می‌رود.

ارسلان فتحی‌پور در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته تصمیمات خلق‌الساعه دولت در حوزه تجارت خارجی می‌رود تا به یک سنت ناپسند و البته با تاثیرات نامطلوب در اقتصاد کشور تبدیل شود. زمانی که مقامات اقتصادی دولت اعلام کردند که واردات با ارز آزاد از این پس ممنوع است بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس با توجه به تجارب اخیر منتظر بودند که این تصمیم هم به سرعت لغو شود.

به نوشته این نماینده مجلس و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصمیمات تجاری پیشین دولت هم در ماه‌های اخیر به این معضل گرفتار شده بود. از قضا تحقق این پیش‌بینی زیاد به درازا نکشید و دیروز اعلام شد که واردات با ارز آزاد بار دیگر آزاد شده است. همین موضوع نشان داد پیش‌بینی نمایندگان مجلس و کارشناسان درست بوده‌ است. حال این سوال پیش می‌آید که دلیل اتخاذ و ابطال این تصمیم چه بود؟

نکته این است که تصمیم ممنوعیت واردات با ارز آزاد به قدری کارشناسی نشده و شتاب‌زده بود که از همان ابتدا هم انتظار ابطال آن می‌رفت.

علی کاشی

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

مهدی عباسی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته این روزها اقتصاد ایران، اوضاع مساعدی را سپری نمی‌کند و تورم ناشی از نوسانات شدید ارزی طی ماه‌های گذشته همچنان بر پیکر اقتصاد ایران چسبیده و فشار ناشی از این افزایش قیمت‌ها، تاثیر زیادی بر زندگی طبقات متوسط و ضعیف جامعه داشته است.

به نوشته این مقاله همزمان با تحریم‌های شدید خارجی، برخی تصمیمات عجولانه و بی‌تدبیری‌های داخلی در مدیریت امور اقتصادی سبب شده تا کشور با مشکلات عدیده روبرو شود. به نحوی که تغییر مداوم بندهای بخشنامه‌های دولت در مدیریت امور ارزی، بر نگرانی‌ها‌ی اقتصادی افزوده و تصمیم گیری‌های اقتصادی را با بحران روبرو کرده و فعالان اقتصادی کشور، آن را یک معضل جدید در مدیریت امور می‌دانند.

ممنوعیت واردات، راه‌حل یا مساله؟

شهرام شریف در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نوشته تصور اینکه کسی ۱۰۰ سال قبل واردات قلم و دوات را ممنوع کند بی‌شباهت به فضای این روزها نیست که گفته می‌شود واردات کالاهای دیجیتالی نیز ممنوع شده است.

به نوشته این اقتصاددان التهابات بازار محصولات دیجیتالی در این روزها به طور مستقیم بر شکل توزیع و قیمت این کالاها تاثیر گذاشته و در این میان فعالان بازار و صاحبان بنگاه‌ها با نگرانی تحولات پیش رو را دنبال می‌کنند. افزایش و نوسانات مداوم، اولویت‌بندی تخصیص ارز، عدم‌ ثبت سفارش و حالا ممنوعیت واردات، بخشی از دلایل افزایش شدید قیمت‌ها در این بازار نوپا عنوان شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مسوولان دلایل استقرار چنین روش‌هایی را کاهش تقاضا برای ارز بر می‌شمرند و هر چند به نظر می‌آید مجموعه این سیاست‌ها هنوز بر ثبات قیمت ارز موثر نبوده؛ اما در عین حال آنچه از دید سیاست‌گذاران غافل مانده، موضوع تقاضا برای کالاهایی است که اتفاقا روز به روز بر تقاضای آنها افزوده می‌شود.

شعر بامیه فروش

آرمان

آرمان در زیر عکسی از حجت سپهوند نوشته: مرد بامیه فروش برای جذب مشتری شعر می‌خواند... بامیه دارم خیلی تمیزه، ارزونه و خیلی تمیزه...

موج سوم ایدز، کودکان

کلیک تهران امروز در گزارشی نوشته چندی پیش در پی اعلام فهرست کالاهای ممنوع وارداتی، نام محافظ بهداشتی (کاندوم) در میان اقلام کالاهای ممنوع، تعجب کارشناسان را برانگیخت. اقدامی که پیش‌بینی می‌شود نه فقط دردی از افزایش میزان ابتلا به ویروس اچ‌آی وی در کشور را دوا نمی‌کند، بلکه آمار ابتلا به آن را نیز افزایش خواهد داد. مصرف مواد محرک صنعتی و افزایش آن در سال‌های گذشته نیز مزید بر علت شده است تا آنجا که وزیر کشور کراک و شیشه را نخستین مواد مصرفی در میان معتادان اعلام کرده است.

به نوشته این گزارش دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفته بین ۸۰‌تا ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به این ویروس و ناقل آن، بدون اینکه حتی خودشان بدانند، به این عفونت مبتلا هستند و می‌توانند عامل انتقال آن به دیگران نیز باشند. به نظر می‌رسد نوک پیکان ایدز این بار علاوه بر جوانان، کودکان ایرانی را نیز نشانه رفته است .

تهران امروز نوشته پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد! پژوهشگران بارها نسبت به رفتارهای پرخطر جنسی در افراد زیر ۲۵ سال هشدار داده بودند اما همزمان با نزدیک شدن موج سوم ایدز به گفته حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت کاهش سن ابتلا به این ویروس مرگ آفرین به ۱۱ سال رسیده است.

مرضیه محمدی: زمانی که ایدز از طریق فرآورده‌های خونی آلوده وارد ایران شد، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که این بیماری خاموش به‌راحتی بتواند گسترش پیدا کند و هر روز بیش‌تر از روز قبل به جمع قربانیان آن افزوده شود. نخستین الگوی ابتلا به ایدز در ایران فرآورده‌های خونی آلوده بود که بیش‌ از هر کس باعث ابتلای بیماران هموفیلی به این بیماری شد، اما زمان کمی بعد از این اتفاق تلخ الگوی ابتلا به ایدز در ایران تغییر یافت و ابتلا از طریق سرنگ آلوده به جایگاه نخست دست یافت.

رفتن احمدی‌نژاد به اوین

صفحه اول آرمان

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

پوریا عالمی در ستون نشر اکاذیب روزنامه قانون اشاره کرده که یکی از برادران لاریجانی، جوادشان، درباره بازدید آقای احمدی‌نژاد از زندان اوین گفت: بازدید رییس‌جمهور از زندان‌ها نه تنها مورد استقبال است بلکه مورد تقاضا بوده است.

طنزنویس با توجه به این خبر پرسیده: دقیقا چه چیزی مورد تقاضا است؛ بازدید آقای احمدی‌نژاد از اوین، آقای احمدی‌نژاد در اوین، بازدید از آقای احمدی‌نژاد در اوین یا اوین به صورت کلی.

به نوشته ستون نشر اکاذیب: لاریجانی، کماکان جوادشان، گفته امکان دارد مطرح شود به دلیل اینکه بعضی از افراد نزدیک آقای احمدی‌نژاد در زندان هستند وی می‌خواهد از زندان بازدید کند، ما هم معتقدیم اگر آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد افراد نزدیکش را در زندان ببیند کافی است در ساعات ملاقات به اوین مراجعه کند. مثلا همین آقای رفسنجانی هفته پیش می‌خواست افراد نزدیکش را ببیند رفت اوین و حال آقازاده را پرسید. آقای احمدی‌نژاد هم برای پرسیدن حال افراد نزدیکش می‌تواند به اوین برود.

کارتون روز

جمال رحمتی

شعبده جنگ، جمال رحمتی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.