انتقاد وزیر خارجه ایران از بی‌اعتنایی مصر به درخواست او برای سفر به غزه

به روز شده:  17:58 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

وزیر خارجه ایران اخیرا برای سفر به غزه ابراز علاقه کرده است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که علیرغم درخواست مکرر، هنوز پاسخی از مصر برای سفر به نوار غزه دریافت نکرده است.

نوار غزه بخشی از سرزمین های فلسطینی است که از حدود پنج سال پیش تا کنون تحت کنترل گروه اسلامگرای حماس (حرکت مقاومت اسلامی) قرار داشته و به تازگی شاهد یک درگیری نظامی هشت روزه با اسرائیل بوده است.

در جریان این درگیری، نوار غزه هدف بمباران سنگین ارتش اسرائیل قرار گرفت که دست کم ۱۵۰ کشته برجای گذاشت و در مقابل، موشک‌پرانی حماس و گروه های فلسطینی مستقر در غزه به سوی خاک اسرائیل، به کشته شدن پنج اسرائیلی منجر شد.

ایران می گوید که از مدافعان حقوق مردم در غزه است و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه این کشور تاکنون چندبار گفته که قصد دارد به این منطقه سفر کند.

آقای صالحی، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که با وزیر امور خارجه مصر هم به صورت تلفنی و هم در حاشیه اجلاس گروه دی هشت در پاکستان گفت و گو کرده و منتظر پاسخ مقامات این کشور به درخواست خود برای سفر به غزه است.

سیاست خارجی محدود ایران و غزه محصور

نوار غزه بین کشورهای اسرائیل، مصر و دریای مدیترانه محصور است و با توجه به کنترل آب های ساحلی آن توسط نیروی دریایی اسرائیل، سفر به این بخش از سرزمین های فلسطینی تنها از طریق خاک اسرائیل و یا عبور از گذرگاه مرزی رفح با مصر امکان‌پذیر است.

جمهوری اسلامی ایران، کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و با توجه به نبود امکان سفر هوایی به غزه، گذرگاه مرزی رفح که در کنترل مصر است، تنها راه ورود مقامات ایران به غزه محسوب می‌شود.

"وزیر خارجه ایران: "به دلیل اینکه تنها نقطه عبوری به غزه، مرز رفح است این سفر باید با اجازه دولت مصر انجام شود" که "هنوز پاسخی از مقامات مصری دریافت نشده است."

وزیر خارجه ایران گفته "به دلیل اینکه تنها نقطه عبوری به غزه، مرز رفح است این سفر باید با اجازه دولت مصر انجام شود" و افزوده است که "هنوز پاسخی از مقامات مصری دریافت نشده است."

روابط سیاسی ایران با مصر پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ به دستور آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی، قطع شد که دلیل آن، توافقنامه صلح مصر با اسرائیل بود.

علیرغم پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به دنبال تغییرات گسترده در مصر روی داد و با استقبال گسترده مقام های عالی رتبه ایران رو به رو شد، ظاهرا از سرگیری روابط با ایران از اولویت های آقای مرسی نبوده است.

آقای مرسی در زمان سفر به تهران در اواخر تابستان برای تحویل دادن ریاست جنبش غیرمتعهدها به ایران، بدون دیدار با آیت الله علی خامنه ای، که پیشتر تحولات مصر را "بیداری اسلامی" توصیف کرده بود، ایران را ترک کرد.

مصر به جز سکوت در برابر درخواست وزیر خارجه ایران برای سفر به غزه، از صدور روادید (ویزا) برای هیات ایرانی که درخواست شرکت در یک جشنواره فیلم به میزبانی این کشور را داشتند هم خودداری کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.